Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με αγορα drum set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμως η ακουστική με τα pads δεν θα είναι σαν να βαράω τα μαξιλάρια μου αφού πάλι δε θα ακούγεται ο ήχος που πωρώνει  :) ? Έτσι και αλλιώς δε θα μπορέσω ποτέ να παίξω χωρίς τα παντς γιατί θα μπω φυλακή ;D

 

ο ήχος που πορώνει είναι αυτός που θα ακούς όταν βγάζεις τα pads. Και τότε θα νίωθεις και την πραγματική αίσθηση των τυμπάνων, τα δέρματα κλπ. ΑΥΤΟ ΙΝΕ ΠΟΡΟΣΙ

 

φυλακή δεν μπαίνεις διοτι

- δεν παίζουμε σε ώρες κοινής ησυχίας

- όπως σε όλα τα όργανα, υπάρχει αυτόπου ονομάζουμε "δυναμικές" =  δεν τα σπάμε ολη την ώρα, αλλά παίζουμε και λίγο πιο απαλά καμια φορά, οπότε και χαλαρώνουμε τους γείτονες και τους εκπαιδεύουμε να συνιθίζουν την ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ με το μαλακό.

 

ο επιπρόσθετος λόγος που κλίνω προς τα ηλεκτρονικά είναι ότι με πολύ απλές διαδικασίες και με ένα pc μπορείς να "γράψεις" γρήγορα και εύκολα ντραμς για κάποιο κομμάτι που ετοιμάζεις

 

όντως μεγάλο πλεονέκτιμα των ηλεκτρονικών. DareDevil δε μας είπες αν σε ενδιαφέρει το κεφάλαιο "ηχογράφιση"...

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ηχογράφηση εννοείται πως με ενδιαφέρει γιατί θέλω να καταγράφω τα κομμάτια  μου αφού σε λίγα χρόνια θα έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ αξία όταν πλέον θα έχω γίνει ο καλύτερος ντραμερ της γης  ;D ;D ;D Πέρα από την πλάκα με ενδιαφέρει πολύ η ηχογράφηση αλλά δεν το ανέφερα. Είναι πιστεύω από τα πιο σημαντικά πράγματα για κάθε όργανο το να μπορείς να ηχογραφείς τις προσπάθειες σου.

Φίλε johnny69 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και για τον χρόνο που μου αφιέρωσες.Προφανώς είμαστε στην ίδια δύσκολη θέση. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και συ περισσότερο τη Roland γιατί πιστεύω πως είναι καλύτερη. Στην αρχή και γω yamaha ήθελα και δεν τη γνώριζα καλά αλλά μετά κατάλαβα ότι πρέπει να είναι καλύτερη. Μόνο και μόνο που έχει τη δυνατότητα προσθήκης άλλων pads για το μέλλον σε αντίθεση με τη yamaha τη θεωρώ καλύτερη. Ακόμα όταν είχα πάει στο νάκα στην ομόνοια να παίξω τη yamaha ο άνθρωπος που ήταν στο μαγαζί υπεύθυνος στα ντραμς μου είπε εμπιστευτικά αν είναι να πάρω ηλεκτρονική είναι καλύτερη η Roland παρόλο που πούλαγε yamaha αυτός! Έχει και standar ταμπούρο με δυχτάκι. Έτσι με χίλια ευρώ μπορείς να πάρεις τη Roland TD-4k που δεν έχει πολλούς ήχους αλλά είναι πολύ καλή μάλλον.

Φίλε WrTsXxx αυτό για τους γείτονες σε εμένα δεν ισχύει για διάφορους λόγους και πλάκα πλάκα δεν θα απέχω πολύ από τη φυλακή αν παίξω χωρίς παντς. (Μένω και Κορυδαλλό οπότε καταλαβαίνεις  ;D) Χαλαρά ξεχαλαρά η πολυκατοικία θα τρίζει οπότε δε γίνεται με ακουστικά ντραμς δουλειά! (Τα χω σκεφτεί δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, νταξει, αν εχεις ελικοπτερο δεν εχεις προβλημα  ;D ;D

 

Σοβαρα τωρα, εαν δεν παίζεις σε ωρες κοινης ησυχιας δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Δε νομιζω να σου ερχεται αστυνομια στις 7 το απογευμα η στις 11 το πρωι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Basix τι δεν σου άρεσε για να το τσεκάρω όταν πάω να το δοκιμάσω? Τι εννοείς δε σε βόλεψε? Είχες συνηθίσει σε άλλο και δεν σου άρεσε ή όταν είναι της πλάκας το πετάλι το καταλαβαίνεις στο πόδι, γιατί δε ξέρω και πολλά? Πάντως για να μου λες ''μακριά'' πρέπει να ήταν πολύ χάλια, τουλάχιστον για σένα. Και εγώ δε ξέρω αν είναι καλό απλώς μου είπε ένας ότι το χει καιρό και αποδίδει και επειδή έχω ακούσει ότι όλα τα προϊόντα της millenium είναι ψιλοσκατά γι αυτό.

Όταν είπα τους έσπασε το πετάλι εννοώ ότι τους διέλυσε ο μηχανισμός από τη χρήση επειδή είναι της πλάκας, απ ότι λέγανε. Τώρα αν είσαι κάφρος και χοροπηδάς με δύναμη επάνω σε ένα πετάλι ότι και να ναι θα σπάσει μάλλον ;D. Δεν πρέπει να εννοούσαν αυτοί τέτοιο ''παίξιμο''.

Τα άλλα δύο που μου είπες είναι πιο ακριβά. Η ashton πρέπει να είναι όνομα και πράμα όπως είπες και συ. Το ΜΑΡΕΧ το χω δει και στην Ελλάδα αλλά έχει 150ευρώ. Πάντως είναι τόσο πολύ καλό γιατί δεν είναι και από τις ακριβές η Μαρεχ?

Τώρα για μονό το σκέφτηκα και γω γιατί θα πάρω και καλό μονό αν είναι αλλά δε θα μου χρειαστεί στη πορεία το διπλό γιατί μου αρέσει και σαν ήχος? Μετά θα πρέπει να δίνω και άλλα λεφτά και τι θα κάνω και το μονό. Τι λες?

 

 

 

Φίλε dalla_vale δες αυτά που σε είχα ρωτήσει πιο παλιά γιατί πρέπει να μην τα χεις δει. (απλώς σου το υπενθυμίζω σε περίπτωση που δεν το είδες και θέλεις να απαντήσεις :))

Υ.Γ.  Ελικόπτερο έχει ένας φίλος μου αλλά είναι τηλεκατευθυνόμενο. Λες να μου κάνει για απόδραση? Έτσι και αλλιώς όταν απέδρασε ο Παλαιοκώστας έπαιζα μπάλα σε ένα γήπεδο 10μ από τις φυλακές οπότε ήμουν κάτω από το ελικόπτερο περίπου και έτσι τώρα θα ξέρω τι θα κάνω και πως να το κάνω έχοντας πλέον τις κατάλληλες εμπειρίες.... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dalla_vale δες αυτά που σε είχα ρωτήσει πιο παλιά γιατί πρέπει να μην τα χεις δει. (απλώς σου το υπενθυμίζω σε περίπτωση που δεν το είδες και θέλεις να απαντήσεις :))

Υ.Γ.  Ελικόπτερο έχει ένας φίλος μου αλλά είναι τηλεκατευθυνόμενο. Λες να μου κάνει για απόδραση? Έτσι και αλλιώς όταν απέδρασε ο Παλαιοκώστας έπαιζα μπάλα σε ένα γήπεδο 10μ από τις φυλακές οπότε ήμουν κάτω από το ελικόπτερο περίπου και έτσι τώρα θα ξέρω τι θα κάνω και πως να το κάνω έχοντας πλέον τις κατάλληλες εμπειρίες.... ;D ;D ;D ;D

 

AXAXAXAXAXAXAXAXAXA  ;D ;D ;D

 

To πεταλι μου αφηνε αφενος μια αθλια αισθηση (η μεταβαση απο dw5000 σε Basix κατι, πρέπει να είναι χαώδης  ;D). Επισης μου φανηκε αρκετα ελαφρυ και μαλακο, οπως το 1ο... stagg που ειχα (τα τυμπανα παλευονται για practice, το hardware ουτε καν). Σαν να εχεις ενα μαξιλαρι που το πατας. Παρολο που εσφιξα λιγο τα ελατηρια διαφορα δεν ειδα.

 

Toν 1ο καιρο παντως δεν θα χρειαστεις διπεταλλο. Υπαρχουν αλλα πραγματα που θα ασχοληθεις (και πρεπει να ασχοληθεις) και μετα παει το πεταλλι  :) Σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω τα ποδια, αλλα τα χερια σου ειναι αυτα που θα αρχισεις να φτιαχνεις πρωτα. (βεβαια αυτο ειναι επιλογη του καθενος, εχω δει τυπους που πιανουνε 220 παιζοντας 1 χρονο, αλλα μονο αυτο  :P).

 

Παντως δεν καταλαβαινω για ποιο λογο θεωρεις το Basix καλυτερο απο το millenium (δηλαδη οκ, δεν εχω δοκιμασει το millenium, αλλα και με το ματι μου φαινεται αρκετα πιο στιβαρο, με τη διπλη του αλυσιδα, τις βασεις πανω στις οποιες ειναι τα πεταλλια).

 

Η καλυτερη λυση ειναι να πας να δοκιμασεις το basix. Αν σου κανει, παρτο. Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια ν' αγαπιομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα για το millenium επειδή και γω το βλέπω πολύ καλοφτιαγμένο αλλά με φόβισαν αυτά που διάβασα. Έτσι επειδή ξέρω ότι είναι κινέζικο καθαρά και ότι σαν μάρκα δεν λέει πολλά, είναι και τόσο φθηνό, υποπτεύομαι ότι θα έχω προβλήματα αλλά σάμπως η Βασιχ είναι καλύτερη?! :P Θα το δω και θα δω. Το σκέφτομαι μήπως πάρω και το Pearl το μονό να πω ότι έχω πετάλι και να τελειώνω για αρχή.... :)

Στα πετάλια δε μπορείς αν θες να αλλάξεις τα ελατήρια και να βάλεις πιο σκληρά για να μην είναι μαλακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα ελατήρια κάθε εταιρίας είναι φτιαγμένα για τις αντοχές και τις ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ στα μέρη κάθε πεταλιού της αντίστοιχης εταιρίας.Αυτό σημαίνει ότι μπορεί πράγματι να αλλάξεις ελατήρια στο πετάλι σου και να νοιώθεις πιο βολικά αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δουλέψει καθόλου.

Στο πετάλι που έχουμε στο studio τα παιδιά έιχαν τοποθετήσει ελάτηριο dw σε πετάλι ΤΑΜΑ iron cobra 20ετίας - πολύ καλό πετάλι - και το πετάλι μου πήρε μερικούς μήνες να το ρυθμίσω στο πόδι μου...και πάλι δεν είναι τόσο άνετο όσο το dw5000 πού έχω.Έιναι και θέμα κατασκευής του κάθε πεταλιού.

 

Να ξέρεις ότι όλες οι φθηνές εταιρίες είναι μιά χαρά για κάποιον που μόλις ξεκινάει.Είναι σούπερ.Απλά σε ένα χρόνο αν είσαι ικανοποιημένος με τα μαθήματα και αποφασίσεις να συνεχίσεις τις μουσικές σπουδές σου πάνω στα τύμπανα κατά 90% δεν θα σε ικανοποιούν σαν πετάλια πλέον.Είναι σχεδον σίγουρο ότι αν αγοράσεις ashton,basix,stagg,millenium και αντίστοιχα πετάλια σε ενα με ενάμιση χρόνο θα θελήσεις να πάρεις έστω και φθηνό pearl,dw,sonor,tama,mapex,gibraltar,yamaha κλπ.

 

Παρεπιπτόνως κοίτα και το pm που σου έστειλα.Πραγματικά δεν χάνεις τίποτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφηση εννοείται πως με ενδιαφέρει γιατί θέλω να καταγράφω τα κομμάτια  μου αφού σε λίγα χρόνια θα έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ αξία όταν πλέον θα έχω γίνει ο καλύτερος ντραμερ της γης  ;D ;D ;D Πέρα από την πλάκα με ενδιαφέρει πολύ η ηχογράφηση αλλά δεν το ανέφερα. Είναι πιστεύω από τα πιο σημαντικά πράγματα για κάθε όργανο το να μπορείς να ηχογραφείς τις προσπάθειες σου.

Φίλε johnny69 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και για τον χρόνο που μου αφιέρωσες.Προφανώς είμαστε στην ίδια δύσκολη θέση. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και συ περισσότερο τη Roland γιατί πιστεύω πως είναι καλύτερη. Στην αρχή και γω yamaha ήθελα και δεν τη γνώριζα καλά αλλά μετά κατάλαβα ότι πρέπει να είναι καλύτερη. Μόνο και μόνο που έχει τη δυνατότητα προσθήκης άλλων pads για το μέλλον σε αντίθεση με τη yamaha τη θεωρώ καλύτερη. Ακόμα όταν είχα πάει στο νάκα στην ομόνοια να παίξω τη yamaha ο άνθρωπος που ήταν στο μαγαζί υπεύθυνος στα ντραμς μου είπε εμπιστευτικά αν είναι να πάρω ηλεκτρονική είναι καλύτερη η Roland παρόλο που πούλαγε yamaha αυτός! Έχει και standar ταμπούρο με δυχτάκι. Έτσι με χίλια ευρώ μπορείς να πάρεις τη Roland TD-4k που δεν έχει πολλούς ήχους αλλά είναι πολύ καλή μάλλον.

Φίλε WrTsXxx αυτό για τους γείτονες σε εμένα δεν ισχύει για διάφορους λόγους και πλάκα πλάκα δεν θα απέχω πολύ από τη φυλακή αν παίξω χωρίς παντς. (Μένω και Κορυδαλλό οπότε καταλαβαίνεις  ;D) Χαλαρά ξεχαλαρά η πολυκατοικία θα τρίζει οπότε δε γίνεται με ακουστικά ντραμς δουλειά! (Τα χω σκεφτεί δυστυχώς)

 

Φίλε DareDevil να είσαι καλά.

 

Κάτι που μου διέφυγε να επισημάνω και το οποίο θα πρέπει να δείς (και εσύ και όλοι όσοι ψηνόμαστε....) είναι ότι η Yamaha που σου είπα συνδέεται και με pc (όχι μόνο για ηχογράφηση, αλλά και) για να παίζεις μέσω αυτής ήχους από drum VSTs (όπως bfd, ezdrummer κλπ). Δεν ξέρω εάν οι Roland που προαναφέρθηκαν έχουν αυτήν την δυνατότητα, σίγουρα θα την έχουν πιο μεγάλα μοντέλα. Ας παιξει και αυτό στον όλο "προβληματισμό"....

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Yamaha που σου είπα συνδέεται και με pc (όχι μόνο για ηχογράφηση, αλλά και) για να παίζεις μέσω αυτής ήχους από drum VSTs (όπως bfd, ezdrummer κλπ). Δεν ξέρω εάν οι Roland που προαναφέρθηκαν έχουν αυτήν την δυνατότητα, σίγουρα θα την έχουν πιο μεγάλα μοντέλα

 

Δεν έχω πολυασχοληθεί με αυτό αλλά πιστεύω πως θα συνδέεται. Γιατί όχι? Για να συνδεθεί midi in/out δε χρειάζεται? Όλες έχουν τέτοιο και αν μερικές δεν έχουν midi in to out πρέπει να κάνει δουλειά. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος? Έχει διαφορά το να συνδέεται για ηχογράφηση από το να παίζεις κιόλας με προγράμματα γιατί δε ξέρω πολλά για αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και δοκίμασα το πετάλι BASIX αλλά είναι πολύ ελαφρύ οπότε μάλλον το αποκλείω γιατί δεν μου πολυάρεσε. Δοκίμασα το http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18919&pcode=H002_I0018919 και μου φάνηκε πολύ καλό. Τι λέτε σε σχέση με αυτό http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1343? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό με αυτά τα δύο?

Ακόμα για άλλη μια φορά δοκίμασα τη Roland και δεν τρελάθηκα σε αντίθεση με την αίσθηση που είχα από ένα κανονικό σετ...Βέβαια αυτό ήταν δεδομένο αλλά δε γίνεται αλλιώς.

Πείτε και καμιά άλλη γνώμη και αυτοί που έχετε το σετ ή τα πετάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου