Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε μια πώληση...


malkav79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι, ντραμόφατσες και λοιποί κοπανιστές χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Εχω ένα αρκετά μεγάλο σετ το οποίο θέλω να πουλήσω. Οικονομικοί λόγοι!

 

Λογικό όμως, άν το βάλω όλο μαζί για πώληση να μην το πάρει κανείς γιατί θα είναι ακριβό.

Δεν ξέρω πως να το κοστολογίσω γιατι τα τυμπανα δεν βγαίνουν πια (Pearl Export EX) και τα πιατίνια εκτός του ότι είναι ημι-επαγγελματικά (Paiste Alpha / Meinl Classics) είναι και πολλά (γύρω στα 12!).

 

Συγκεκριμένα τα σετ απαρτίζεται απο:

 

Μπότα (22x18), Τομ (10x8 & 12x9), Βαθιά (14x14 & 16x16) και Ταμπούρο (14x5,5)

τα οποία είναι με αλλαγμένα δέρματα (Remo Clear Powerstroke 3) και με τις κλασικές (Musicstore) τσάντες τους. Δεν έχουν παιχτεί ποτέ (κυρίως επειδή δεν χωρούσαν σε κανένα πορτ μπαγκάζ για συναυλία!!!) οπότε είναι σαν καινούρια!

 

και τα πιατίνια είναι:

 

22 Alpha Rock Ride

17, 18 & 19 Alpha Rock Crash

16 & 18 Alpha China

17 Alpha Sensitive China (Σε οχι και τόσο καλή κατάσταση λογο του Sensitive!!!)

14 Alpha Rock HiHat

10 & 8 Alpha Thin Splash

10 Meinl Classics China Splash

& 8 Meinl Classics Splash.

 

Έχω ήδη προσπαθήσει να κατεβάσω την τιμή τους κατα πολύ (μεγάλη επένδυση βλέπετε) αλλα συνεχίζουν να είναι κάπως μη προσεγγίσημα. Να φανταστείτε ότι ολα μαζί μου κοστίσανε γύρω στα 3.000 ευρα (μην ξεχνάμε βάσεις, πετάλια, καθισμα κλπ κλπ κλπ!).

 

Τι μου προτίνετε; Πως μπορώ να κάνω το σετ μου πιο προκλητικό για αγορά; Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που μπορεί να χρειάζεστε είμαι διαθέσιμος.

 

Υ.Γ. Έχω ήδη βάλει αγγελίες σε X.E., στο Drumstore, στο musician`s friend αλλά χωρίς τύχη. Τί άποψη έχετε για πώληση μέσω e-bay; Δεν ξέρω  την τύφλα μου απο αυτό και είμαι λιγάκι επιφυλακτικός.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστώ!

Women,like silent men,think they're listening!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σου προτείνω τις εξής λύσεις...

 

Βάλτα όλα σε μια αγγελία με τις εξής εναλλακτικές:

 

Κουρτίνα 1 Βάλε όλο το σετ με πιατινια βασεις

Κουρτίνα 2 Βάλε μόνο τα τύμπανα με τις βάσεις

Κουρτίνα 3 Βάλε ξεχωριστα τύμπανα - βασεις - πιατίνια

Κουρτίνα 4 Βάλε όλα τα πιατίνια μαζί ή δίνε τα ένα - ένα

 

Τώρα η τιμή είναι λίγο θέμα...το αφήνω σε σενα πάντως αν όλα είναι όντως κομπλε υπολόγιζε να τα δίνεις γύρω στο 30% κάτω...μη σου πω παραπάνω...αν και δε σου πάει η καρδιά...το ξέρω...

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο προλαλήσας, αφού όλο το σετ βγαίνει ακριβά, αναγκαστικά θα το σπάσεις σε κομμάτια (δεν ξέρω ποιά, δεν είμαι ντράμμερ) μπας και φύγουν ευκολότερα.

 

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος να σου μείνουν απούλητα κάποια πράγματα αλλά και σε αυτή την περίπτωση, το πολύ να βάλεις μια τιμή-σκότωμα για να φύγουν κι αυτά. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν πάρεις 40-50 ευρώ λιγότερα για τα 2 πιατίνια που ίσως απομείνουν στο τέλος.

 

Για τις τιμές προτείνω το εξής:

- Αν έχεις πράγματα που παράγονται ακόμη, κοιτάς τιμές καινούριων από τα διάφορα καταστήματα και κόβεις ένα 25-30%.

- Για όσα δεν παράγονται πια, κοιτάς τιμές των μοντέλων αντίστοιχων προδιαγραφών που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή και κόβεις ένα 35-40%.

- Μόλις βγάλεις το σύνολο, υπολογίζεις και μια ωραία τιμή-έκπτωση για κάποιον που θα θελήσει να πάρει τα πάντα (π.χ. αν το σύνολο των επιμέρους κομματιών βγαίνει 2000 ευρώ, βάζεις τιμή στα 1800 για όλο το σετ).

 

Καλή τύχη στην πώλησή σου. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το προβλημα δεν ειναι ο ογκος του σετ που αν το σπασεις σε πιατινια και τυμπανα θα φυγει ευκολα μιας που θα ειναι και πιο προσιτο οικονομικα.Το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν θελει ακουστικα σετ γιατι ελαχιστοι εχουν χωρο να τα τοποθετησουν και λογω φασαριας κτλ.Εγω ειχα πουλησει μια Sonor μεγαλυτερη σε ογκο απο το δικο σου με 2 κασες,5-6 τομς κτλ μετα απο 1 χρονο! και ειχε ενδιαφερθει πραγματικα μονο ενας ο οποιος ηταν επαγγελματιας και την πηρε αλλιως ακομα θα την ειχα.Δεν ξερω ποσο ειχες αγορασει το σετ αλλα μια Pearl Reference μου εχει κοντα 3000 ευρω πουληθηκε 1700 για να καταλαβεις ποσο χανουν την αξια τους.Οπλισου με υπομονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τα πιατινια το καθε ενα με την τιμη του.

Βαλε τις βασεις και γενικα το hardware με την τιμη τους παλι ξεχωριστα.

βαλε τελος το σετ μονο του.

Κανε τους υπολογισμους σου , ποσο θα εισαι ευχαριστημενος να πουλησεις το καθε κομματι ξεχωριστα , και μετα κανε μια καλυτερη τιμη για ολα τα τυμπανικα.

Εγω π.χ ψαχνω διαφορα πιατινια αλλα δεν θελω βασεις η θελω μονο γερανους.

Θελει λιγο δουλεια απο σενα , αλλα μονο τμηματικα θα φυγει πιο γρηγορα.

Βαλτα ετσι σαν αγγελια και δες τι γινεται.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα είπανε οι απο πάνω, η μόνη λύση ειναι να τα ''σπάσεις'', αλλά, να κάνεις και μια καλη προσφορα για όλα το σετ, για κάποιον που το επιθυμει. Εδω θέλει μυαλο του μάρκετινγ, κρύψε μερικά πιάτα, φτιάξε ένα απλο σετ, και πες οτι δίνεις και δώρο αυτα τα πιατίνια σε όποιον πάρει το σετ!

 

Δυστηχως φίλε εφόσον πουλάς κάτι, θα χάσεις λεφτα. Σε ο,τι αφορά το ebay ισως βρεις εκει αγοραστες, αλλά, προσωπικά δεν θα έιχα ούτε την όρεξη ούτε το χρόνο, να κάνω πακέτα να στέλνω και γενικα να μπλέκω με τέτοια πράματα.

 

Υ.Γ. Βάλε καμια φώτογραφία να τα δούμε  :)

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί άποψη έχετε για πώληση μέσω e-bay; Δεν ξέρω  την τύφλα μου απο αυτό και είμαι λιγάκι επιφυλακτικός.

 

Δεν αξίζει το κόπο για τόσο μεγάλα αντικείμενα.

Περισσότερα θα βγάλουν τα ΕΛΤΑ απο αυτά που θα σου μείνουν εσένα στα χέρια.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου