Προς το περιεχόμενο

Muddy - Fuzzy Vocals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους έχουν μείνει πίσω και δεν μπανιαρίζονται σε παραδεισένιες παραλίες μία ερώτηση.

 

Είχα κάνει μια ζωντανή ηχογράφηση πριν κάτι μήνες και έχοντας αναλαμπές ξανα προσπαθώ να κάνω την μίξη.

Το θέμα είναι ότι η φωνή έχει γραφτεί κάπως βρωμικη και λασπωμένη (ακούγεται καθαρά, απλά η χροιά είναι χάλια)  και θέλοντας να πειραματιστώ ρωτάω αν υπάρχουν γενικά τρόποι να την κάνω πιο καθαρή.Επαιξα με Εq και layers αλλά δεν κατάφερα κάτι ακόμα.Ξέρω ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας, καποιες συμβούλες πάντως θα ήταν χρήσιμες.

Είμαι δουλειά, και δεν μπορώ να ανεβάσω το track απο εδώ.Μέχρι τότε μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το θέτεις, (δηλαδή ότι ο ήχος δεν προέρχεται από clipping) τότε η λύση νομίζω ότι είναι το eq και ιδιαίτερα ένα graphic αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ακολουθούμενο από parametric για shaping.

Aν δεν βγάλεις άκρη ανέβασε δείγμα για να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου