Προς το περιεχόμενο

Νέο λούστρο σε παλιό βιολί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα άπαντες.

 

Γράφω εκ μέρος ενός φίλου μου. Αυτός που λέτε έχει ένα βιολί εδώ και πολλάααα χρόνια το οποίο το αγαπάει και το βιολί αγαπάει αυτόν. Αποφάσισε λοιπόν να κάνει στο βιολί του ένα δώρο. Αποφάσισε να το πάει να του ξαναπεράσουν λούστρο. Πήγε λοιπον σε ένα καταστημα στη θεσσαλονίκη και ρώτησε για τιμή. Η απάντηση ήταν οτι για να βγάλουν το παλιό και να ξαναπεράσουν καινούργιο θέλουν 300€.

 

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

α) Είναι λογική αυτή η τιμή? Εμένα μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη!

β) Ξέρετε κανένα αξιόπιστο κατάστημα για αυτή τη δουλειά στη θεσσαλονίκη?

 

 

ΥΓ. Όπου "λούστρο" βάλτε "βερνίκι" αν σας βολεύει καλύτερα

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Όπου "λούστρο" βάλτε "βερνίκι" αν σας βολεύει καλύτερα

Όπου λούστρο βάλε νίτρο, και ναι επειδή το νίτρο είναι πιο απαιτητικό στο πέρασμα από τις πολυουρεθάνες (μάλλον) ή τιμή είναι λογική

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα απορία αυτό σαν δουλειά πόσο εύκολα μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος μόνος του;

 

Έχω ένα βιολί με ταλαιπωρημένο ξύλο (γρατζουνιές χαρακιές όχι κάτι επικίνδυνο, απλά αισθητικά άσχημο) και όλο λέω να το πάρω για επισκευή, αλλά δεδομένου ότι δεν παίζω εδώ και χρόνια και τα χρήματα είναι πολύ περιορισμένα, το καθυστερώ, ενώ θα μου άρεσε κιόλας η ιδέα να το επισκευάσω εγώ σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα απορία αυτό σαν δουλειά πόσο εύκολα μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος μόνος του;

Δεν είναι καμμία επιστήμη, απλά δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς για ακουστικά όργανα. Προφανώς χρειάζεται το τριψιματάκι του με τα 800ρια, 1000ρια και εκτός του νίτρου (που θέλει εξοπλισμό) μπορείς να περάσεις με μπαμπακάκι γομ@λ@κα...μετά γυάλισμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι το βιολί το έχει περίπου 15 χρόνια και δε κοστίζει πάνω απο 500€. Να δώσει 300€ για βερνίκομα είναι πολλά.

 

Πριν μερικά χρόνια το είχε πάει για την ίδια δουλειά σε ένα άλλο μαγαζί (το οποίο πλέον δεν υπάρχει) και το είχε κάνει με 15€. Ο μάστορας προχθές του είπε οτι ο προηγούμενος του είχε βάλει βερνίκι για μπουζούκι που είναι λέει σπρέι, γιαυτό του βγήκε τόσο φθηνό.

 

Έχετε καμιά άλλη λύση εσείς υποψιν σας. Να τα γλυτώσουμε τα καημένα τα 300€. Δεν ήμαστε για τέτοια έξοδα τώρα....

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βιολί ήταν αξίας, θα πρότεινα το επαγγελματικό βερνίκωμα με την 300άρα, σε πολύ καλό συστημένο μάστορα αλλά μπορείς να βρεις κάτι φθηνό και κατάλληλο.

   

   Εγώ έχω βάλει σε ένα φτηνό βιολί μου (~400€) με πινέλο ένα φυσιολογικό φτηνό βερνίκι για έπιπλα (με πινελάκι) και ήταν μια χαρά. Διάλεξα ένα χρώμα προς το χρώμα του οργάνου, έβαλα μια πολύ λεπτή στρώση, και χρησιμοποίησα και λίγο μαύρο σε κάποια σημεία (λέγεται αυτοσχεδιασμός)

   

   Ίσως κάποιος που ασχολείται με ακουστικές κιθάρες ή άλλα ακουστικά όργανά να αναλάβει να περάσει ένα χέρι βερνίκι (όχι νίτρο, δεν κάνει για βιολί) χωρίς πολλά πολλά με κάποια ποιο χαμηλή τιμή..

   

  Επίσης με βοηθάει πλέον για φτηνοδουλειές σε φτηνοόργανα, φίλη που ασχολείται με την συντήρηση ξύλου. Κάνει τουλάχιστον καλύτερη δουλειά από ελαιοχρωματιστές ή επιπλοποιούς ή από εμένα.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το βιολί δεν έχει κάποιο σοβαρό χτύπημα σκέψου και την  λύση να βάζεις καρυδέλαιο. Ξεκολλάνε τα σωματίδια από την επιφάνεια του βιολιού, γυαλίζει το όργανο και  προστατεύεται το ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου