Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για τοποθετηση γεφυρας σε bass kit.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα.

Αγορασα ενα κιτακι το πρωι απο γνωστο καταστημα του κεντρου των αθηνων.Προκειται για ενα p-bass κιτ.Το πηρα γιατι δεν ειχα να κανω τιποτα αυτο το σκ πριν την καλοκαιρινη μου αδεια.

Λοιπον. Το σωμα δεν εχει τρυπες για την γεφυρα.Υπαρχει καποιος τροπος για να την ευθυγραμμισω και να την τοποθετησω σωστα?

Σκεφτηκα να βαλω πανω το μπρατσο να περασω 2 χορδες (τη Ε και τη G) και να τις εχω σαν μπουσουλα ας πουμε.

Οποια βοηθεια απο τους μαστορες στου forum ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και θα βαλεις εστω και προσωρινα το μπρατσο πανω. Αλλα αντι για χορδες οι οποιες χωρις το κουρδισμα τους θα ειναι χαλαρες και δεν θα καθονται ισιες, χρησιμοποιησε καλυτερα δυο σπαγκους ή κλωστες ραπτικης απο την μαμα.  :)

Τωρα αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να το βαλεις σωστα οσο αφορα το πανω - κατω. Αν δεν το βαλεις σωστα δεν θα μπορεις να ρυθμισεις το intonation. Αν εχεις αλλα μπασο ευκαιρο (με το ιδιο scale εννοειται) μετρα το για να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχω φεντεροειδες μπασο για να συγκρινω.Αν βρω τα σκουρα θα το βιδωσω με το ματι.Ειδα απο φωτο οτι οι γεφυρες στα p-bass ερχονται καπου στο υψoς του jack.Θα ψαξω κ'αλλο και βλεπουμε.

Ευχαριστω petersp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου συμφορουμίτη bsiap, αυτό που στέλνω είναι κανόνας για όλα σχεδόν τα όργανα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω συναντήσει εξαίρεση μέχρι τώρα.

1ον: Μετράς απόσταση απο το Α στο Β ΑΚΡΙΒΩΣ

2ον: Μετρας και απο το Β στο C ΑΚΡΙΒΩΣ, εκεί θα είναι τα saddles της γέφυρας,

3ον: Πριν βιδώσεις, φρόντισε να σημαδέψεις όσα περισσότερα σημεία μπορείς στην γέφυρα για έρθει στην ευθεία.

4ον: Αν το μπάσσο είναι σωστό, μία ευθεία απο τα dots στο κέντρο της γέφυρας θα σου δώσει το ακριβές σημείο που πρέπει να βιδωθει.

5ον:Βιδώνεις, Βάζεις χορδές και παίζεις.

edit: ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΒ ΚΑΙ ΒC ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.

p_bass_bridge_placement.thumb.jpg.cf82ec677a1b65585c88942b1030c273.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρησα το Precision μου. Τις βιδες της γεφυρας τις βαζεις σε αποσταση 45,7 εκ απο το 12ο ταστο. Τα saddles θα ειναι περιπου στα 43,5 εκ απο το 12ο ταστο. Μετα με τις χορδες κουρδισμενες και το μανικι σεταρισμενο θα τα ρυθμισεις με τις οκταβες. Ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδες.Να'στε καλα.Για οποιαδηποτε αλλη απορια δεν θα δυστασω να ξαναενοχλησω ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως.

Τωρα ειμαι στη φαση του βερνικωματος.Εχω κανει τις τρυπες, εχω μετρησει οπως μου ειπατε τη γεφυρα και τωρα το αφηνω να στεγνωσει για να το τριψω αλλη μια και να περασω και το τελευταιο χερι βερνικι.Λεω να το αφησω ως εχει.Νatural δηλαδη.Για να φαινονται τα οτι ναναι ξυλα του. ;D

Επισης θα βαλω κατευθειαν εναν p μαγνητη που ειχα ξηλωσει απο το ibanez μου.Πιστευω οτι θα ειναι σχετικα καλητερος απο τον μαντετσινα που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου