Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για τοποθετηση γεφυρας σε bass kit.


bsiap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονταρα.Setup δεν του εκανα ακομα απλα εβαλα τις χορδες και το κουρδισα για να παρει μια α ταση το μπρατσο.

P1010191.thumb.JPG.4928a743f843b4c5924ad15209f36e42.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε συ μπιχλα.Το μετρησα το ξαναματαμετρησα, εκει μου εβγαινε.Το θεμα ειναι οτι ρυθμιζει και intonation σωστα.Εχω την εντυπωση οτι το μανικι εχει αλλο scale απ οτι των fender.Ισως γι'αυτο ηρθε λιγο πιο πανω η γεφυρα.Δεν ξερω.Παντος εχω παθει πλακα.Αν εξαιρεσεις τις χορδες που ειναι πραγματικα για πεταμα το οργανακι για την αξια του παιζει αρκετα καλα.Και γυρνοντας απο διακοπες θα αναβαθμιστει με καινουρια ποτενσιομετρα και jack εξοδου.

Σαφως και θα το παρω μαζι μου στις διακοπες...

Σαφως και θα φαει αρκετο χωμα απο τα camping...

Αυτος ηταν και ο λογος που αγοραστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ρυθμιζει και intonation σωστα.Εχω την εντυπωση οτι το μανικι εχει αλλο scale απ οτι των fender.

Αμ, ετσι πες ντε :D

Σαφως και θα το παρω μαζι μου στις διακοπες...

Σαφως και θα φαει αρκετο χωμα απο τα camping...

Αυτος ηταν και ο λογος που αγοραστηκε...

Και μολις γυρισεις καντο λιγο πιο <a href=http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=191>ξεχωριστο[/url] ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτό που έχεις βάλει πάντως,

κάτι φαίνεται να μην έχει τοποθετηθεί σωστά..

 

Οι χορδές δεν ακολουθούν παράλληλη πορεία με το μπράτσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι για μια χαρα το βλεπω! Και μενα μου φαινεται πολυ πανω η γεφυρα αλλα αφου ρυθμιζει το intonation σωστα... προφανως το σωμα δεν ειναι καλο αντιγραφο Fender. Για μετρα απο το nut ως το 12ο ταστο να μας φυγει η απορια: θα πρεπει να ειναι 43,2 εκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ το nut εως το 12ο ταστο ειναι 43.3 ακριβως.Τοση και η αποσταση απο το 12ο εως τα sadles.Με βαλατε σε σκεψεις ρε μπαγασες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα my friend - το μπασο ειναι long scale οπως τα Fender. Απλα βιδωνει το μανικι πιο πανω απο οτι στα Fender (μαλλον λογω του ενος παραπανω ταστου) με αποτελεσμα και η γεφυρα να ειναι πιο πανω. Sweet! Βαλε μας και κανα κλιπακι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου