Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερικά hardware effect units για synthesizers?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό, αντί να "επενδύσω" σε ακόμα ένα analog synth που πάνω κάτω θα κάνει τα ίδια με αυτά που ήδη έχω, να τα δώσω σε μερικά hardware pedal effects ώστε να επεκτείνω και λίγο τη παλέτα μου από θέμα χροιών.

Με ενδιαφέρει η ιδέα του hardware ώστε να μην αλλάζω workflow από hardware analog synths σε software effects κάθε τρεις και λίγο όταν φτιάχνω έναν ήχο, και  περισσότερο το κομμάτι της δημιουργίας ιδιαίτερων/πειραματικών ήχων σε συνδυασμό με τα συνθς, οπότε θα απέφευγα πολυεφέ με μενού diving και τέτοια. Θα προτιμούσα real time, 1 control/function πράγματα. 
Γενικά έχω μαύρα μεσάνυχτα από τη hardware effects αγορά (νομίζω είναι το domain του κιθαρίστα αυτό), οπότε θα μου ήταν ευχάριστο αν κάποιοι που ξέρετε ήδη τι υπάρχει εκεί έξω να προτείνατε κάποια μοντέλα.

Nα πω τι υπάρχει ήδη στο οπλοστάσιο: "Electro Harmonix Small Clone", και "Boss RE-20". "Small Stone" τύπου Phaser και Tape Echo αντίστοιχα.

Κοιτάω αρχικά για:

  • Κάτι πιο πολύπλοκο από το ήδη υπάρχων σε delay,
  • 'Ένα "big" reverb (φάση shimmer πχ), 
  • Spring verb, 
  • Κάποιο Overdrive ή Distortion (κάτι με ζεστό vintage ήχο, όχι ξερά γκάζια και τέτοια),
  • Τέλος κάτι σε flanger / phaser (μπορεί να είναι και ξεχωριστά units) με διαφορετική χροιά από το "Small Stone" που υπάρχει στο setup. 

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για experimental πράγματα προσθέστε το... 


Από θέμα budget τώρα, μια μεσαία κατηγορία είναι καλά νομίζω. Μη πάμε πχ Behringer 20 ευρώ το πετάλι αλλά ούτε και upper class 500 ανά κεφάλι. 

Όλες οι προτάσεις/απόψεις δεκτές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή κοιτάς αρκετά πράγματα, θα έλεγα να μας ορίσεις ένα συνολικό μπάτζετ, για να σου πούμε και πού αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα και πού μπορείς να τη βγάλεις και με πιο vfm επιλογές.

 

Πχ εγώ θα έπαιρνα ένα multidelay και ένα multireverb πετάλι, για να έχεις επιλογές εκεί και να ξεμπερδέψεις.

 

Overdrive/distortion για αυτό που θες βρίσκεις και χωρίς να δώσεις τρελά χρήματα.

 

Για phaser πάντα υπάρχει το MXR που είναι εγγύηση και δε θα κοστίσει πολύ.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει το portability, πάρε μια παλιά μετάχειρη πεταλιέρα (multieffect) που μπορείς να την βρεις φθηνά όπως πχ το boss gt-8 που έχει απίθανα εφφέ, και παίξε μπάλα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

θα έλεγα να μας ορίσεις ένα συνολικό μπάτζετ

Θα έλεγα ένα 500ρικο max σύνολο? Δε ξέρω βέβαια και τι τιμές παίζουν στα effects. Επίσης δε χρειάζεται να τα πάρω μαζεμένα. 

 

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Πχ εγώ θα έπαιρνα ένα multidelay και ένα multireverb πετάλι

Ναι δεν έχω θέμα αν είναι πιο μαζεμένα από θέμα λειτουργιών. Το μόνο που με καίει είναι να είναι knob/function. Κάποια στιγμή κοίταζα το Zoom Multi Stomp MS-70 CDR π.χ. αλλά τελικά έκανα πίσω όταν έψαξα λίγο για το μενού του, χρήση κτλ. 
 

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αν δεν σε ενδιαφέρει το portability, πάρε μια παλιά μετάχειρη πεταλιέρα (multieffect) που μπορείς να την βρεις φθηνά όπως πχ το boss gt-8 που έχει απίθανα εφφέ, και παίξε μπάλα.

Για το στούντιο κοιτάω να σου πω την αλήθεια. Για να χρειάζεται οθονίτσα το συγκεκριμένο μου δίνει την εντύπωση ότι θα έχει menu diving αλλά μπορεί να κάνω λάθος. 

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Για να χρειάζεται οθονίτσα το συγκεκριμένο μου δίνει την εντύπωση ότι θα έχει menu diving αλλά μπορεί να κάνω λάθος. 

 

Όλα έχουνε μενού, υπομενού κλπ, αλλά για τα περισσότερα υπάρχουν pc editors, για να μπορείς να φτιάξεις ήχους στο pc χωρίς σκύψιμο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όλα έχουνε μενού, υπομενού κλπ, αλλά για τα περισσότερα υπάρχουν pc editors, για να μπορείς να φτιάξεις ήχους στο pc χωρίς σκύψιμο.

Χμ, ναι, δε μου κάνει τέτοια φάση τότε νομίζω. Το θέμα είναι να είναι knob/function όπως λέω πιο πάνω για real time jamming διαφορετικά και τα VST που έχω τώρα το ίδιο είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Overdrive/distortion για αυτό που θες βρίσκεις και χωρίς να δώσεις τρελά χρήματα.

Κοίταζα το "BOSS OD3" για overdrive. Δε το έχω ακούσει με synth δυστυχώς αλλά τονικά από τα demo του Thomann με ήχο κιθάρας νομίζω είναι το πιο κοντινό στο αφτί μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Χμ, ναι, δε μου κάνει τέτοια φάση τότε νομίζω. Το θέμα είναι να είναι knob/function όπως λέω πιο πάνω για real time jamming διαφορετικά και τα VST που έχω τώρα το ίδιο είναι.  

 

Δεν κατάλαβες.

Με τον editor φτιάχνεις patches (δικά σου presets).

Αλλά με τους ποδοδιακόπτες που έχει, είναι σαν χειρίζεσαι πολλά διαφορετικά πετάλια real time.

Πχ φτιάχνεις ένα ήχο με chorus, delay, reverb, booster, comp, κλπ.

Όταν τον χρησιμοποιείς, μπορείς να κλείσεις όποιο από αυτά τα πετάλια θέλεις real time, ή και να αλλάζεις real time όποια παράμετρο έχεις ορίσει στον editor να χρησιμοποιείται από το expression pedal που έχει (πχ delay time, ή booster gain, ή delay modulation, κλπ).

 

Τον editor τον χρησιμοποιείς μόνο για να μην ψάχνεις τα μενού στην οθονίτσα της πεταλιέρας.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν κατάλαβες.

Με τον editor φτιάχνεις patches (δικά σου presets).

Αλλά με τους ποδοδιακόπτες που έχει, είναι σαν χειρίζεσαι πολλά διαφορετικά πετάλια real time.

Πχ φτιάχνεις ένα ήχο με chorus, delay, reverb, booster, comp, κλπ.

Όταν τον χρησιμοποιείς, μπορείς να κλείσεις όποιο από αυτά τα πετάλια θέλεις real time, ή και να αλλάζεις real time όποια παράμετρο έχεις ορίσει στον editor να χρησιμοποιείται από το expression pedal που έχει (πχ delay time, ή booster gain, ή delay modulation, κλπ).

 

Τον editor τον χρησιμοποιείς μόνο για να μην ψάχνεις τα μενού στην οθονίτσα της πεταλιέρας.


Α μάλιστα. Εκεί αλλάζει το πράγμα όντως. Θα τσεκάρω κανα σχετικό review. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε


Α μάλιστα. Εκεί αλλάζει το πράγμα όντως. Θα τσεκάρω κανα σχετικό review. 

 

Πολλές πεταλιέρες την κάνουν αυτή την δουλειά (και παλιές και νέες).

Είπα παλιά μετάχειρη λόγω κόστους.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου