Προς το περιεχόμενο

Mac ή Pc για τα recordings στο σπιτι?


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λύπη απαντώ την καραμέλα:

 

"Και τα PC μπορούν να είναι εξίσου σταθερά αν έχεις μόνο αγορασμένο & όχι πειρατικό software εγκατεστημένο."

 

με χαρά σου απαντώ πως αυτή ακριβώς την απάντηση έδωσα προ ημερών εδώ

 

ωστόσο είχα προσθέσει ότι "παραδέχομαι πως ΚΑΙ έτσι τα μακ έχουν καλύτερη φήμη σταθερότητας"

 

τασο1978 χαλάρωσε παληκάρι μου, πισί έχω και είχα παντα και θα έχω, κουβέντα κάνουμε...

 

ΣΦ, όπως γνωρίζεις, πάρα πολλοί επαγγελματίες παίζουν με ΜΑΚ, σε μεγαλύτερο ποσοστό από ό,τι οι ερασιτέχνες, και αυτό κάτι λέει

 

εγώ ΔΕΝ υπερασπίζομαι τα μακ, άδικα ορμήσατε...  ;)

 

απλά τονίζω πως η σταθερότητα είναι κρίσιμο θέμα άρα δεν είναι παράλογο να ρωτά κανείς τι να προτιμήσει

 

τώρα, έρευνα που να αποδεικνύει την υπεροχή σε σταθερότητα δεν έχω υπόψη μου

 

όπως δεν έχω υπόψη μου και έρευνα  που να καταρρίπτει αυτόν τον ισχυρισμό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου τι νόημα έχουν όλα αυτά τα "θα" από τη στιγμή που όπως ειπώθηκε, δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα; Κι εγώ μπορώ να υποθέσω ότι θέλω. Υπάρχουν εταιρίες καρτών ήχων που ακόμη δεν έχουν αναπτύξει drivers για τα vista ή για τα XP-64, παρόλο που τα σχετικά προϊόντα κυκλοφόρησαν πρόσφατα. Ξέρεις πόσοι αγόρασαν με το σκεπτικό πως θα βγεί driver και μάλιστα σύντομα. Ε ακόμη περιμένουν... Έτσι και με τα windows σε Mac, δεν έχει ανακοινώσει κανείς τίποτα οπότε όλα τα άλλα είναι αερολογίες...

 

Δεν είναι τόσο απλό να γράψεις από την αρχή drivers για μία πλατφόρμα 64 bit που ΔΕΝ κάνει για ήχο από γεννησιμιού της. Το να γράψει drivers η Apple για απλούστατο Hardware (σε σχέση με μια κάρτα ήχου) ή να τους πάρει έτοιμους (όπως συνηθίζει για το Leopard) είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Αυτές οι εταιρίες που (δεν) αναφέρεις κάθε πόσο ανανεώνουν τους drivers για τις 32bit εκδοχές των Windows ?

 

Όλο το γράψιμο μου, εκτός από αυτό το post, είναι σχετικά με το απλό ερώτημα που έχω διατυπώσει (2) φορές νωρίτερα και αφορά την αλαζονεία εκ μέρους της Apple.

 

Όσον αφορά την αναπόφευκτη σύγκριση μεταξύ των 2 OS, την σπίθα την ανάβουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές με ανεπίσημες καταχωρήσεις σε blog.

 

http://www.winsupersite.com/win7/win7_v_snowleopard.asp

 

ΥΓ: προσθήκη του 64 bit. Μένει τώρα να δούμε πόσο γρήγορα θα κυκλοφορήσουν 64 bit drivers για το Snow Leopard, που μπορεί να bootάρει με 64-bit πυρήνα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα, έρευνα που να αποδεικνύει την υπεροχή σε σταθερότητα δεν έχω υπόψη μου

όπως δεν έχω υπόψη μου και έρευνα  που να καταρρίπτει αυτόν τον ισχυρισμό  ;)

Χαλαρός είμαι, απλά έχω περάσει κι από τις 2 πλατφόρμες κι έχω άποψη.

Κι εσύ άποψη έχεις. Έρευνα καμία όπως λες. Άρα είναι άποψη κι όχι επίσημη πληροφόρηση. Αυτό ακριβώς λέω. Είναι άκυρο ερώτημα. Μπορεί το δικό σου το PC να είναι πιο σταθερό από το δικό μου το MAC ή το δικό μου PC να είναι full of BSOD. Είναι τόσο άκυρα όλα αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΦ, όπως γνωρίζεις, πάρα πολλοί επαγγελματίες παίζουν με ΜΑΚ, σε μεγαλύτερο ποσοστό από ό,τι οι ερασιτέχνες, και αυτό κάτι λέει

 

αυτο εχει να κανει ΜΟΝΟ με τα PRO TOOLS τα οποια οντως χρησιμοποιουν (οχι τοσο για λογους "ποιοτητας" αλλα για λογους compatibility) οι περισσοτεροι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ παραγωγοι (οποτε αναγκαστικα και ο υπολοιπος κοσμος) τα οποια για πολλα χρονια ετρεχαν μονο σε MAC.

 

Υπαρχουν ομως και εφαρμογες (π.χ. κινηματογραφικη μουσικη) οπου daw οπως το SONAR χρησιμοποιουνται κατα κορον απο επαγγελματιες (ειναι απλα καλυτερα για αυτη τη δουλεια απο λειτουργικη αποψη ) & φυσικα τρεχουν σε pc.

 

Οπως και υπαρχουν και εφαρμογες οπου  το LOGIC "βολευει" περισσοτερο (electronica,dance) οποτε και εκει αναγκαστικα πας σε Mac.  

 

Προσωπικα "πηγαινοφερνω wav απο daw σε daw και απο Mac σε PC ΠΟΛΥ συχνα χωρις απολυτως κανενα προβλημα (σε σωστα στημενα μηχανηματα)

 

ΠΟΤΕ,μα ΠΟΤΕ,μα ΠΟΤΕ δεν με εχει "προδωσει" σε κανενα σταδιο της παραγωγης (recording,mixing.mastering) ΚΑΝΕΝΑΣ υπολογιστης (ουτε MAC ,ουτε PC),επισης ΠΟΤΕ δεν μου εχει κρασαρει ΚΑΝΕΝΑΣ υπολογιστης (ουτε MAC ,ουτε PC) απο το 1990 που τους χρησιμοποιω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι εταιρίες που (δεν) αναφέρεις

Pro Tools 8

Not Supported:

Windows Vista 64-bit (any version)

 

φυσικά δεν είναι επίσημη πληροφόρηση

εξάλλου έγραψα "ΑΝ  όντως είναι πιο σταθερά..."

ελληνικά γράφω...  :-\

 

Ρε συ φίλε το ίδιο λέω. Είναι παραπληροφόρηση το αξίωμα πως είναι πιο σταθερά. Δεν παίζει καν το ερώτημα, είναι πέρα από κάθε λογική. Και δεν σου την είπα εσένα ως παραγωγό του αξιώματος αλλά σε αυτούς που σε παραπληροφόρησαν. Αν έχεις το απόλυτο έλεγχο του PC σου ξέρεις πολύ καλά πως έχω δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε βεβαια παντα για RECORDING & MIXING γιατι σε ΑΛΛΕΣ εφαρμογες..

 

http://www.youtube.com/watch?v=lgzbhEc6VVo

 

 

;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το λήξουμε μια και καλή το θέμα γιατί έχει παραγίνει το αστείο:

 

1. PC και Mac είναι ακριβώς το ίδιο σταθερά σαν πλατφόρμες. Υπήρχε διαφορά υπέρ των Mac παλαιότερα αλλά από τότε που τα Windows ξεφορτώθηκαν το DOS που έτρεχε στο παρασκήνιο, τα πράγματα έχουν πρακτικά εξισωθεί.

 

2. Για recording χρήση, το μόνο πράγμα που μπορεί να υπαγορεύσει την επιλογή ενός εκ των δύο μηχανημάτων είναι το software (καθώς υπάρχουν προγράμματα που δεν παίζουν σε κάποιο εκ των δύο) και κατά δεύτερο λόγο το hardware (αν κάποιος είναι εντελώς αποφασισμένος να πάρει π.χ. κάρτα ήχου Apogee ή Metric Halo).

 

3. Για καθημερινή χρήση, δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά σε πρακτικό επίπεδο. Ίσως μόνο ότι για Windows υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία software και ότι τα Mac δεν κινδυνεύουν από ιούς, αν για κάποιους έχουν κάποια βαρύτητα αυτά.

 

4. Η κάθε πλατφόρμα έχει κάποια δυνατά σημεία και κάποιες αδυναμίες αλλά όλα είναι σχετικά και έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε αγοραστή. Κάποιος που δεν έχει χώρο στο δωμάτιό του και θέλει ένα πραγματικά κομψό μηχάνημα θα βολευτεί με ένα iMac, κάποιος που θέλει ωμή δύναμη θα πάρει με τα ίδια λεφτά ένα PC με πολύ μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ.

 

5. Όλα είναι καλά αρκεί να ξέρεις να τα δουλεύεις. Αν ο χρήστης είναι άσχετος, είτε Mac πάρει είτε PC, μια τρύπα στο νερό θα κάνει.

 

 

Εντάξει; Ευχαριστημένοι όλοι; Μπορούμε να ασχοληθούμε με κάτι σοβαρότερο τώρα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να λήξει "μια και καλή το θέμα".

Είναι δόκιμο αντικείμενο συζτήσης για ένα forum μουσικής τεχνολογίας με μικρή διαφορά από "τα καθαριστικά ταστιέρας".

Εν ολίγοις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος μπορεί να ενοχλείται από τη συζήτηση MAC vs PC.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου