Προς το περιεχόμενο

Texas Flood


nickpulse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθαρα αν και καλη, παιζεις σε λαθος θεση (παιζεις την περισσοτερη ωρα στην 2η απο κατω, αντι για την 4 που παιζει ο Stevie αν και αυτο παιζει αναλογα την εκτελεση που εχεις στο μυαλο σου) και επισης ενω τα λικ τα παιζεις, ΔΕΝ τα παιζεις χαλαρα και δεν... ρεουν. Δηλαδη φαινεται οτι τα ξερεις σαν λικς αλλα σαν να τα εχεις ως αριθμους (λικ Νο 34) και ΟΧΙ ως μερος του παιξιματος σου. Θα πρεπει καποια στιγμη να μην σκεφτεσαι σαν Stevie, να αποστασιοποιηθεις απο τον Stevie, καλος αλλα υπαρχει και αλλου ψωμι.

Nα πληροφορησω τον igna οτι ο Stevie σε αυτο το δισκο (1ος) εγραψε με ΕΝΑΝ ενισχυτη. Οι ... 30 (32 για ακριβεια) ηταν στο In Step.

Κατα τα αλλα τα τυμπανα δεν μου αρεσαν ως πργραμματισμος. Κακα τα ψεματα, για να γραψεις τυμπανα BLUES με vst πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ. Απο αυτη την αποψη ΚΑΛΥΤΕΡΑ να εχεις ετοιμα backing tracks που οντως τα εχουν προγραμματισει γατονια :)

Η φωνη επισης δεν μου αρεσε. Φαινεται οτι ζοριζεσαι τονικα, δεν βγαζεις τσαμπουκα και γρεζι (μπορει να εισαι πιτσιρικας) και η ερμηνεια δεν μου παει με αυτα που λενε μεσα οι στιχοι. Η προφορα επισης απαραδεκτη, δεν ειναι ΦΛΑΝΤ αλλα flood, ουτε ΤΕΞΑΣ αλλα Tex's, ουτε ρολλλιιιν αλλα rollin' etc. Αυτο ομως ειναι χαρακτηριστικο πολλων ελληνων που θελουν (ανεπιτυχως) να τραγουδησουν blues. Εδω και ο Ντουνουσης βλαχικα (ελληνικα) τα λεει του Stevie και τα λεει και γω δεν ξερω ποσα χρονια.

Μαλλον επεσες σε παγιδα nick .....

Σορυ, αυτα ακουσα, αυτα εγραψα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθαρα αν και καλη, παιζεις σε λαθος θεση (παιζεις την περισσοτερη ωρα στην 2η απο κατω, αντι για την 4 που παιζει ο Stevie αν και αυτο παιζει αναλογα την εκτελεση που εχεις στο μυαλο σου) και επισης ενω τα λικ τα παιζεις, ΔΕΝ τα παιζεις χαλαρα και δεν... ρεουν. Δηλαδη φαινεται οτι τα ξερεις σαν λικς αλλα σαν να τα εχεις ως αριθμους (λικ Νο 34) και ΟΧΙ ως μερος του παιξιματος σου. Θα πρεπει καποια στιγμη να μην σκεφτεσαι σαν Stevie, να αποστασιοποιηθεις απο τον Stevie, καλος αλλα υπαρχει και αλλου ψωμι.

Nα πληροφορησω τον igna οτι ο Stevie σε αυτο το δισκο (1ος) εγραψε με ΕΝΑΝ ενισχυτη. Οι ... 30 (32 για ακριβεια) ηταν στο In Step.

Κατα τα αλλα τα τυμπανα δεν μου αρεσαν ως πργραμματισμος. Κακα τα ψεματα, για να γραψεις τυμπανα BLUES με vst πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ. Απο αυτη την αποψη ΚΑΛΥΤΕΡΑ να εχεις ετοιμα backing tracks που οντως τα εχουν προγραμματισει γατονια :)

Η φωνη επισης δεν μου αρεσε. Φαινεται οτι ζοριζεσαι τονικα, δεν βγαζεις τσαμπουκα και γρεζι (μπορει να εισαι πιτσιρικας) και η ερμηνεια δεν μου παει με αυτα που λενε μεσα οι στιχοι. Η προφορα επισης απαραδεκτη, δεν ειναι ΦΛΑΝΤ αλλα flood, ουτε ΤΕΞΑΣ αλλα Tex's, ουτε ρολλλιιιν αλλα rollin' etc. Αυτο ομως ειναι χαρακτηριστικο πολλων ελληνων που θελουν (ανεπιτυχως) να τραγουδησουν blues. Εδω και ο Ντουνουσης βλαχικα (ελληνικα) τα λεει του Stevie και τα λεει και γω δεν ξερω ποσα χρονια.

Μαλλον επεσες σε παγιδα nick .....

Σορυ, αυτα ακουσα, αυτα εγραψα

Και όταν μιλάει ο δάσκαλος............

Υπερβάλλει στα θέματα προφοράς (που δε λέει και τίποτα γιατί αντιπαραβάλει ηχητικά Ελληνικά με γραμματικά Αγγλικά) αλλά είναι παππούς και του το σχωρνάμε.

Αντε ρε Play να τζαμάρουμε να τραντάξουμε τα bits & τα bytes

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι ηχοι που ηθελα να αντιπραθεσω με τους αγγλικους χαρακτηρες δεν "γραφονται" αλλα ακουγονται. Πιστευω οτι καταλαβες (-ατε) τι εννοω.

Και σορυ αλλα ΕΙΔΙΚΑ στο blues η προφορα (δυστυχως για τους ελληνες τραγουδιστες) ειναι ΠΟΛΥ σημαντικη, για μενα παντα. ΕΥΚΟΛΑ ακουγεσαι σα μαναβης :)

 

Α ρε Κωστη, θα πρεπει να γινει το τζαμ στου Νεστορα (η οπου αλλου). Επιφυλασσομαι για Οκτωβρη, θα εχετε πλεροφοριες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα αν και καλη, παιζεις σε λαθος θεση (παιζεις την περισσοτερη ωρα στην 2η απο κατω, αντι για την 4 που παιζει ο Stevie αν και αυτο παιζει αναλογα την εκτελεση που εχεις στο μυαλο σου)

Kάνεις λάθος γιατι o Stevie έπαιζε μονίμως θέση 1η, 2η (albert king box) 3ή θέση ενίοτε (ΒΒ King) και σπάνια έως ουδέποτε την 4η θέση που είναι η αγαπημένη του Clapton.

 

επισης ενω τα λικ τα παιζεις, ΔΕΝ τα παιζεις χαλαρα και δεν... ρεουν. Δηλαδη φαινεται οτι τα ξερεις σαν λικς αλλα σαν να τα εχεις ως αριθμους (λικ Νο 34) και ΟΧΙ ως μερος του παιξιματος σου.

Συμφωνώ μαζί σου ως προς την ροή και τη μη χαλαρότητα αλλά αυτός ακριβώς ειναι ο λογος για τον οποίο δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση αυτό που λές οτι τα έχω αριθμημένα, αν τα είχα τόσο ξεκάθαρα στο μυαλό μου θα τα έπαιζα ακριβώς ίδια αλλά και τότε πάλι ποιο το νόημα?θα ήταν απλά ένα copy-paste και δεν είναι αυτός ο σκοπός.

 

Κατα τα αλλα τα τυμπανα δεν μου αρεσαν ως πργραμματισμος. Κακα τα ψεματα, για να γραψεις τυμπανα BLUES με vst πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ. Απο αυτη την αποψη ΚΑΛΥΤΕΡΑ να εχεις ετοιμα backing tracks που οντως τα εχουν προγραμματισει γατονια

Δεν πειράζει , 1η φορά έκανα sampling με vst , θα μπορούσε να έχει γράψει ντραμερ, ποιος όμως μπαίνει έστω στη διαδικασία να το κάνει? Κανεις, οι πιο πολλοι γράφουν πάνω σε backin' tracks:)

 

Η φωνη επισης δεν μου αρεσε. Φαινεται οτι ζοριζεσαι τονικα, δεν βγαζεις τσαμπουκα και γρεζι (μπορει να εισαι πιτσιρικας) και η ερμηνεια δεν μου παει με αυτα που λενε μεσα οι στιχοι.

 

Ούτε και εμένα μου άρεσε η φωνή μου και ούτε θέλω να βγάλω τσαμπουκά (πιτσιρικάς 30 χρονών πλέον, δεν είμαι) το κομμάτι έχει πιο πολύ απελπησία και αγωνία παρα τσαμπουκά.

Αν ήθελα να το αφήσω χωρίς φωνή θα το άφηνα, δεν το άφησα επίτηδες γιατί θα ακουγόταν σκέτο. Τραγουδιστής δεν είμαι ούτε εχv κανει φωνητικά στη Julie Machino :P

Επιπλέον ποιός μπαίνει στον κόπο να τραγουδήσει τα κομμάτια που ανεβάζει και να εκτεθεί ανάλογα? κανεις...

 

Η προφορα επισης απαραδεκτη, δεν ειναι ΦΛΑΝΤ αλλα flood, ουτε ΤΕΞΑΣ αλλα Tex's, ουτε ρολλλιιιν αλλα rollin' etc. Αυτο ομως ειναι χαρακτηριστικο πολλων ελληνων που θελουν (ανεπιτυχως) να τραγουδησουν blues

Παραπέμπω στα προηγούμενα...Ενα  lower έχω ο ερμος μονο :P

Ακουγονται ως βλάχικα αλλά και εκεί down in Texas βλάχοι τα λένε :P

 

Θα πρεπει καποια στιγμη να μην σκεφτεσαι σαν Stevie, να αποστασιοποιηθεις απο τον Stevie

Δεν σκέφτομαι σαν το Stevie ούτε μπορώ να τον φτάσω στο μικρό του δαχτυλάκι αλλά..  ούτε και θέλω να του μοιάσω κιθαριστικά, μην σε μπερδεύουν το avatar και τα κομμάτια που έχω κατα καιρούς ανεβάσει , δες το σαν ενα μικρό tribute :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ' άρεσε και το παίξιμο και το τραγούδισμα. Με τις ατέλειες τους βέβαια άλλα τον σκοπό του ο καλλιτέχνης τον πέτυχε νομίζω. Το αποτέλεσμα είναι μπλουζ κι ακούγεται άνετα. Μπράβο σου από μένα!

 

(Παρεπιπτόντως, ανεβάστε και τίποτα άλλο εκτός μπλουζ ρε παιδιά! Πήξαμε στο 12-μετρο...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Παρεπιπτόντως, ανεβάστε και τίποτα άλλο εκτός μπλουζ ρε παιδιά! Πήξαμε στο 12-μετρο...  ;D )

 

Για δείξε μου στα clips του Noiz που το είδες αυτό. Εγώ στα 30 πρώτα (και βαρέθηκα να συνεχίσω) δεν βρήκα πάνω από 2.

Και από αυτά που γράφονται, πόσα είναι ολοκληρωμένες προτάσεις και όχι μια κιθάρα πάνω σε backing track ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως ειναι χαρακτηριστικο πολλων ελληνων που θελουν (ανεπιτυχως) να τραγουδησουν blues.

 

περιεργο αυτο μια και τα blues ειναι η ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ μας μουσικη και ΟΛΟΙ απο τα γεννοφασκια μας (ακουγοντας τον παππου στο καφενειο και τη γιαγια στη κουζινα οταν εφτιαχνε μουσακα  να τραγουδανε με ζεση Albert Collins & Screaming Jay Hawkins) τα εχουμε στο ΑΙΜΑ μας..

 

μηπως δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ Ελληνες αλλα..αλλοδαποι? ;D

 

εσκασα τωρα,παω να ακουσω κατι δισκους 75 στροφων απο την Ανω Μουσουνιτσα με τον Μπαρμπα Λαμπρο της Κιτσαινας να τραγουδαει το Stormy Weather (μου τους αφησε κληρονομια ο μπαρμπας μου ο Μητσος ο ΜΠΛΟΥΖΑΡΑΣ απο το Σουϊνγκοχωρι Ευρυτανιας) να ξεσκασω...

 

ε,ρε που καταντησαμε ουτε ενα παραδοσιακο (της ταβλας) ελληνικο μπλουζ να μη μπορουμε να τραγουδησουμε.....θα φταινε αυτοι οι...σκυλαδες μαλλον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέφτουμε στις ίδιες και τις ίδιες συζητήσεις αλλά λογικό εν μέρει γιατί είμαστε ίδιοι άνθρωποι σε συγκεκριμένο φόρουμ.

Και εγώ είμαι ένας από αυτούς που προσπαθούν (ανεπιτυχώς) να τραγουδήσουν μπλουζ ροκ (λέμε). No excuses, no regrets καθότι το διασκεδάζουμε και λογαριασμό (πέραν των γειτόνων) δεν δίνουμε. Η μακρινή μου καταγωγή από Ηπειρο. Το ίδιο ανεπιτυχώς θα τραγουδούσα και τα Ηπειρώτικα κι ας έχω ακούσει ώρες πολλές (τα θεωρώ προσωπικά την καλύτερη έκφανση της δημοτικής μας μουσικής) και τα κατανοώ.

Το ίδιο χάλια ταραγουδάνε και πολλοί Αμερικάνοι τα μπλουζ, τα φανκ, τα σόουλ.

Οσο για την προφορά (ποιά από όλες) τώρα άστο .......... Δεν είδα κανέναν να βάζει χέρι (και καλώς) στον Fogarty που τραγουδάει μπόϊνινγκ αντί για burning. Ούτε είδα και αυτό το χάλι στη Γερμανία (πολλές μπάντες σόουλ μπλουζ) ή στη Γαλλία (πολύ χειρότεροι από εμας στη προφορά) να περιμένει το κοινό να ψειρίσει την προφορά του τραγουδιστή και να πει το αντίστοιχο του εδώ "καλός-αλλά-ρε-συ-φαίνεται-ότι-είναι- Έλληνας".

Αμα το γουστάρεις όμως και θέλεις να παίξεις δε πα να σαι και από τη πέρα Μογγολία, δεν καταλαβαίνω το ζόρι του γιατί να μην. Αν το κάνεις καλά ή όχι το κρίνει το κοινό σου (όποιο υπάρχει) το οποίο ή σε αποδέχεται ή σε στέλνει στο προβάδικό σου (ή στην προσωπική σου καρτούλα ήχου) να σαπίσεις ανεβοκατεβαίνοντας πεντατονικές.

Γιατί λέμε πάλι τα ίδια;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου