Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα, πάρτε με αλλιώς.

 

Δεν έχω καμιά θεωρία ούτε μέσω κόμπλεξ επιθυμώ να καίγονται άνθρωποι (στο παρελθόν υπήρξα πυροεγκλωβισμένος ξέρω πως είναι  :'(    ).

 

Αλλάζουμε απόψεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και αυτό όσο να'ναι είναι τουλάχιστον από πλευράς Λόγου παραγωγικό (το γράφω με κεφαλαίο γιατί  δεν εννοώ την αιτία) .

 

Με στεναχωρά πολύ. Που καίγονται σπίτια, δάση, στάνες, βιοτεχνίες και αυτό έχει επαναληφθεί πολλές φορές σε όλη την Ελλάδα. Δυστυχώς μέρος του πληθυσμού της Αθήνας αντιμετωπίζει την συγκεκριμένη πυρκαγιά στην Αττική με ανάμεικτα αισθήματα. Πριν χρόνια το ίδιο ίσχυε για τη Χαλκιδική. Αντί βέβαια να είμαστε ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΨΗ. Η ΦΩΤΙΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΤΕΛΟΣ.

 

Όποιος ασχολείται με σπορ εκτός δρόμου και παρακολουθεί διάφορα forum σχετικά, θα έχει σίγουρα διαβάσει εδώ και χρόνια σε διάφορες συζητήσεις ποδηλατάδων, εντουράδων, ορειβατών, ανεμο-αερο πτεριστών,4χ4 κλπ τι κατά καιρούς  ανακάλυπταν στην ευρύτερη περιοχή της Αττικοβοιωτίας. Δεν είναι δα και κρυφό πως επίσημα η οργανωμένοι θεσμοί αλληθώριζαν και οι ιδιώτες όποτε έβρισκαν ελάχιστη ευκαιρία ασυδωτούσαν. Με πολλαπλές μορφές ( εως ακραίας βίας).

 

Δεν έχω σκοπό να είμαι σε αντιπαράθεση με οποιονδήποτε Μενέλαο για βασικά ζητήματα.

Και αν φαίνεται βλακώδες το προηγούμενο κείμενο μου ας σκεφτούμε πόσοι πραγματικά πιστεύουν ότι καλώς  έχουν πρόβλημα όσοι αυθαιρέτησαν ;

 

Υπήρξα από αυτούς που εθελοντικά στις προηγούμενες φωτιές έκαναν κάτι σε θέμα οργάνωσης. Δεν το έκανα για το εύσημο. Απλά το έκανα γιατί έτσι πίστευα τότε. Θα το ξανακάνω επίσης.

Αλλά σε συτή την κοινωνία που ζούμε θέλω ρε γ0000το κάποια στιγμή να γίνει κάτι για πρόληψη. Όλο για τη θεραπεία τρέχουμε, και πολλές φορές η εγχείρηση πέτυχε και ο ασθενής απεβίωσε.

 

Και συγνώμη αν φαίνομαι προσβλητικός. Προσπαθώ να δώσω μια άλλη οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το θέμα είναι και παραείναι πολιτικό, και ας μου επιτραπεί να παρεκτραπώ από τους βασικούς κανόνες και να το θίξω. Και συγχωρέστε μου την ένταση αλλά από εχθές είμαι εκτός εαυτού με όλο αυτό!!! Χίλια συγνώμη εκ των πρωτέρων, αλλά ΔΕ ΜΠΟΡΩ να μείνω ήρεμος, ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΗΡΕΜΟΙ!!!!!

 

Όταν επί 100 χρόνια πάει το κάθε ΚΑΘΙΚΙ και χτίζει το κωλόσπιτό του ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ και αντί να του το γκρεμίζουνε πάνε και του βάζουνε και ηλεκτρικό και νεράκι και adsl να παίζει και wow και εμείς τα ζώα ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ, δε μας φταίει ΚΑΝΕΙΣ. ΣΚΑΤΑ αξίζουμε και ΣΚΑΤΑ παίρνουμε!! Μπορούν να αντιμετωπίσουν ΚΑΘΕ κ****η που θα χτίσει στα καμμένα ως ΕΜΠΡΗΣΤΗ;;;; Τότε θα λήξει το ζήτημα! Στην τελική ΚΑΜΙΑ διαφορά δεν υπάρχει ανάμεσα σε αυτόν που πετάει το σπίρτο και σε αυτόν που χτίζει στα καμμένα. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ****** ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

 

Προχθες στο χωριό μου συμπτωματικά σχολίαζα αυτά.... Σε έναν ξεραμένο χείμαρο πεταμένα ΟΛΑ τα ξερά και τα σκουπίδια που μπορούσαν να βρουν. ΕΝΑ αχρησιμοποίητο οικόπεδο δεν τους έκοψε να το καθαρίσουν. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΡΕ ***** ΜΟΥ!!!! Αν μπει όμως φωτιά εκεί μετά θα τους φταίει το "κράτος"!!! Είπε τώρα ένας ρεπόρτερ στο mega ότι υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τους ιδιοκτήτες οικοπέδων να τα καθαρίζουν, και γυρνάει αυτό το τριχωτό ΖΩΟ που λέει τις ειδήσεις και λέει "καλά εδώ δεν καθαρίζουν οι νομαρχίες τα φρεάτια, και μου λες για τον ιδιοκτήτη του οικοπέδου;" Ε ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ, ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!!!!

 

Κανένας δεν ασχολείται να κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ καθήκον. Γιατί να περιμένουμε ότι οι πολιτικοί μας θα είναι διαφορετικοί από εμάς;; Την ίδια ΓΕΛΟΙΑ ελληνική νοοτροπία δεν έχουνε; Και γιατί όχι κιόλας;;; Αν δεν το αλλάξουμε ΟΛΟΙ δουλειά δε γίνεται! Γιατί ο δημόσιος υπάλληλος που αμελεί τη δουλειά του μιλάει για τον υπουργό που κάνει το ίδιο; ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ είναι και οι δύο! Μάθαμε όλοι να μη φταίμε ποτέ!!!!! Και πρώτοι απ'όλους βέβαια αυτοί οι γελοίοι που μας κυβερνάνε 100 χρόνια τώρα!

 

Επέστρεφα από κρήτη το πρωί με το πλοίο και οι ΦΛΟΓΕΣ φαίνονταν από το ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ στην κορυφογραμμή της ΠΕΝΤΕΛΗΣ.

 

 

100% μαζί σου. Φταίμε όλοι που τα καταπίνουμε τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε bouzoukleri μαζί σου στα θέματα πρόληψης και ενημέρωσης και εθελοντισμού κλπ. Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας επ'αυτών. Τα προηγούμενα που έγραψες όμως ήταν λίγο περίεργα γι αυτό και η διαφωνία μου.

 

Δυστυχώς μέρος του πληθυσμού της Αθήνας αντιμετωπίζει την συγκεκριμένη πυρκαγιά στην Αττική με ανάμεικτα αισθήματα. Πριν χρόνια το ίδιο ίσχυε για τη Χαλκιδική. Αντί βέβαια να είμαστε ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΨΗ. Η ΦΩΤΙΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΤΕΛΟΣ.

 

Και αν φαίνεται βλακώδες το προηγούμενο κείμενο μου ας σκεφτούμε πόσοι πραγματικά πιστεύουν ότι καλώς  έχουν πρόβλημα όσοι αυθαιρέτησαν;

 

Δεν έχω τέτοια εικόνα. Δηλαδή θεωρείς ότι υπολογίσιμο ποσοστό κόσμου... χαίρεται με τη φωτιά; Ή κάτι καταλαβαίνω λάθος...;

 

Επίσης δεν κατάλαβα τελικά ποια είναι η γνώμη για αυτούς που αυθαιρέτησαν, με μπέρδεψε λίγο η δεύτερη παράγραφος του quote. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε bouzoukleri η φωτιά δεν θα κολώσει να σβήσει από μόνη της λόγω της (όποιας) κοινής γνώμης.

 

Όσο για την πρόληψη (αναφέρομαι γενικά), την ώρα που καίγεται ο...μώλος μας είναι άσκοπα λόγια.

 

Οι εθελοντές καλύτερα να κάτσουν σπίτια τους. Δεν υπάρχει οργάνωση για να τους αξιοποιήσει οπότε απλά γίνονται εμπόδιο στις ήδη κωμικοτραγικές ενέργειες κατάσβεσης και θέτουν εαυτόν εις άσκοπο κίνδυνο...

 

και εξηγούμαι:

 

Σε πυρκαγίες με πολλαπλές εστίες χρειάζεται μονάχα ενα κλιμάκιο συντονισμού. Μονάχα μια μέθοδος αντιμετώπισης υπάρχει σε τέτοιες συνθήκες φωτιάς. Ξεχνάς το νερό σαν μέσο πυρόσβεσης και ορίζεις ζώνες αποκλεισμού γύρω από τα μέτωπα. Στέλνεις ότι ερπυστριοφόρο υπάρχει στο νομό για να ξεγυμνώσει πλήρως τις ζώνες, ανοίγοντας έτσι δρόμους πρόσβασης στις εστίες. Στόχος πρώτος λοιπόν επετεύχθη, εξασφαλίστηκε ο περιορισμός. Βήμα δεύτερο, προχωράς με τα ερπυρστριοφόρα και καταπλακώνεις με χώμα και πέτρες τη χαμηλή βλάστηση που έχει πάρει φωτιά. Τα δέντρα που καίγονται τα αφήνεις μιας και είναι ήδη χαμένα και απλά περιμένεις να σβήσουν και αυτά. Άντε φέρνεις και κανένα canadair να τα βρέξει.

 

- "Τόσο απλό ειναι ρε Γειασουμάιστερ, μας δουλεύεις;"

 

Όχι εγώ, άλλοι μας δουλεύουνε...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ΝΟΜΟΣ που σε υποχρεώνει να ψηφίσεις! Με τη λογική του ότι καταπατάμε όποιον νόμο θέλουμε (χτίζουμε, γκρεμίζουμε, πάμε ανάποδα σε μονόδρομους, περνάμε κόκκινα φανάρια κλπ) ναι είναι σεβαστό. Το να δηλώσεις όμως την ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ και όχι μόνο ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ. Δε ρώτησε κανείς "ποιος σε εκφράζει απόλυτα". Το ερώτημα είναι ποιος θεωρείς ότι σε εκπροσωπεί ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

Το χειρότερο είναι πως θα πήγαιναν να ψηφίσουν μόνο αν υπήρχε πρόστιμο το οποίο κάποιος θα τους επέβαλε.

Γενικά με όλους τους νόμους και την εφαρμογή τους νοσεί όλη η χώρα.

 

Από την αστυνομία που δεν θα ελέγξει παραμόνο όταν πρέπει να μαζέψει παραβάσεις για να κλείσει τη σεζόν. Από τις δικαστικές αρχές που θα λαδωθούν, από τον κάθε πολίτη που θα πει αφού μπορώ καταλήγουμε να λέμε και να ξαναλέμε και να ξαναλέμε.

 

Η μόνη μου απορία είναι πόσοι απ' όσους λένε και ξαναλένε για το χάλι της χώρας θα αρνηθούν το αντίτιμο για να πουν κ αυτοί εγώ να μαι καλά κ ας καούν οι άλλοι. Πόσοι είναι αυτοί που θα πουν ε όχι δεν πάω κ εγώ στο δημόσιο (με το κόστος να δοκιμάσεις μόνος σου, που ομολογουμένως λίγο δεν είναι και εύκολο δεν είναι), αυτοί που θα πουν θα ακολουθήσω τη διαδικασία που πρέπει, θα αρνηθώ τη μίζα, θα σεβαστώ τον δίπλα μου, θα κάνω τη δουλεία μου κατά το καλύτερο δυνατό και δε θα πω ε ντάξει κάπως θα τα βολέψουμε με λίγο πασάλειμμα.

 

Το χειρότερο που νιώθω με τις φωτιές τώρα είναι πως έχω αναισθητοποιηθεί. Σχεδόν σκέφτομαι ότι ντάξει πόσα δάση να μειναν; ε δε θα χει πια άλλες πυρκαγιές. Τι άλλο να καεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά υπάρχουν και άτομα στο δημόσιο με ποιόν και χαρακτήρα....Μην τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι....Πάντως υπάρχει η λογική ακόμα και απο την νεολαία, " ο άλλος κλέβει έγω πίσω θα ΄μείνω?"  εμετός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά υπάρχουν και άτομα στο δημόσιο με ποιόν και χαρακτήρα....

 

Αργά ή γρήγορα πάντως αλλοτριώνονται από το σαθρό σύστημα και γίνονται σαν τους υπόλοιπους. Δεν υπάρχει σωτηρία σ αυτό το βούρκο.

Το χειρότερο είναι πως τους χείριστους που τους πληρώνουμε χρόνια θα τους πληρώνουμε μέχρι να συνταξιοδοτηθούν, με αποζημιώσεις και εθελούσιες εξόδους κ ξέρω γω τι άλλο.

Παρ' αυτά έτσι έχει η κατάσταση και συνεχίζουν να προσλαμβάνουν αν έχουν το θεό τους. Και ακούμε για δημοσιονομικό έλλειμμα... Ε μα άμα πληρώνεις τόσους μ@λ@κες να κάθονται ε τι θα γίνει...

Σαφώς και κατανοώ πως πολύς κόσμος επιλέγει να πάει εκεί γιατί έχεις πολλά οφέλη από το να κάθεσαι να βασανίζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά υπάρχουν και άτομα στο δημόσιο με ποιόν και χαρακτήρα....Μην τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι....Πάντως υπάρχει η λογική ακόμα και απο την νεολαία, " ο άλλος κλέβει έγω πίσω θα ΄μείνω?"  εμετός...

 

Παντού υπάρχουν άτομα με ποιόν και χαρακτήρα και είμαι σίγουρος οτι δεν ενοχλούνται όταν αναφερόμαστε γενικά στους...υπόλοιπους μιας και οι ίδιοι ξερουν καλύτερα από εμας την κατάσταση μέσα στην οποία έχουν μπλέξει.

 

Η νεολαία γιατί να κάνει κάτι διαφορετικό, σάμπως έχει διδαχθεί κάτι καλύτερο από εμάς;

 

Δεν καίγεται η φωτιά μονάχα, και μεις καιγόμεθα ασυστόλως...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πάλι δεν κατανοω πως πιστέυεις πως όλοι γίνονται έτσι...Δηλαδή πχ. όλοι οι εκπαιδευτικοί τον παίζ**? Εχω γνωρίσει πάντως κάποιος που αξίζουν τον μισθό που παίρνουν κατά την γνώμη μου...Δεν θεωρώ λύση να βρίζουμε το δημόσιο...Ούτως η άλλως για να διωρθωθεί πρέπει να αρθεί η μονιμότητα...Έτσι το βλέπω εγώ, αλλά ποιο κόμμα έχει τα @@ να το κάνει δεν βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πάλι δεν κατανοω πως πιστέυεις πως όλοι γίνονται έτσι...Δηλαδή πχ. όλοι οι εκπαιδευτικοί τον παίζ**? Εχω γνωρίσει πάντως κάποιος που αξίζουν τον μισθό που παίρνουν κατά την γνώμη μου...Δεν θεωρώ λύση να βρίζουμε το δημόσιο...Ούτως η άλλως για να διωρθωθεί πρέπει να αρθεί η μονιμότητα...Έτσι το βλέπω εγώ, αλλά ποιο κόμμα έχει τα @@ να το κάνει δεν βλέπω...

 

Σε μένα απαντάς η στην evilnye?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου