Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ότι οι φωτίες εξυπηρετούν ιδιωτικά συμφέροντα, δεν το αγγίζει κανείς.

Πάλι οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε. οmg kai 3 lol.

 

Mάθαμε επίσης ότι αν οι ιδέες κάποιου αγγίζουν σε σημεία  κομμουνιστικές/σοσιαλιστικές θεωρίες, ε, καλό είναι να αναθεωρήσει. Φακ γιεα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΕΚΤΟΣ από τους πραγματικούς υπεύθυνους, δηλαδή τους ανθρώπους που στελεχώνουν τη δημόσια διοίκηση (ή αλλιώς, τους δημοσίους υπαλλήλους).

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα ακουσεις τιποτα μια και ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των Ελληνων.

 

Εχουμε 1 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ Δ.Υ . (btw η ΓΕΡΜΑΝΙΑ με 80 εκ κατοικους εχει 1,5 εκατομμυρια...)

 

Αν σκεφτεις οτι η Ελλαδα εχει 9 εκ. κατοικους εκ των οποιων τα 4 εκ. ειναι συνταξιουχοι (Δ.Υ οι περισσοτεροι ;D) και οτι απο τα υπολοιπα 5 τα 2,5 δεν εργαζονται λογω ηλικιας,θα δεις οτι αν υπολογισεις οτι σε καθε εναν απο αυτους αντιστοιχει ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι εισαι ΜΟΝΟΣ σου... ;D ;D

 

 

Οτι και να λεμε τωρα  δεν θα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ σε αυτη τη χωρα ......

 

Καντε τη λοιπον γρηγορα για εξω οσοι μπορειτε (και αντεχετε),γιατι ειναι η ΜΟΝΗ λυση.

 

Επειδη εχω την τυχη να ζω αρκετο καιρο εκτος Ελλαδας (και δεν εχω σπιτι στην Ελλαδα αλλα εξω) ενα εχω να πω: οποτε γυρναω στην Ελλαδα νομιζω οτι μου κανουν ενα πολυ κακο αστειο,η χωρα μας απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ειναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ.

 

Τα ΙΔΙΑ & τα ΙΔΙΑ εδω και δεκαετιες γινονται (και γινονταν).....σιγα μην αλλαξουν τωρα τα πραγματα...

 

Θλιβερο πραγμα η ΑΛΗΘΕΙΑ αλλα πρεπει να λεγεται.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην λέμε ότι θέλουμε

 

Σύμφωνα με το Βήμα, ανέκαθεν η αποτύπωση του ακριβούς αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων υπήρξε ένας δυσεπίλυτος γρίφος.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως προκύπτει από επίσημη έρευνα του υπουργείου Εσωτερικών, ανέρχονται σήμερα σε 370.517. Στον αριθμό αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνονται οι υπηρετούντες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίοι κατ' εκτίμηση υπερβαίνουν τις 550.000. Προσμετράται μόνον το τακτικό προσωπικό. Έτσι, από τους 370.517 υπαλλήλους οι 268.832 είναι μόνιμοι και οι 101.685 είναι με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου.

 

Με ένα απλό γκουγκλαρισμα βεβαίως βεβαίως : http://societystats.blogspot.com/2009/05/blog-post_1167.html

 

 

Επίσης:

 

Γερμανία: ούτε δικαίωμα στην απεργία, ούτε 35 ώρες...

 

 

 

Μετά την ενοποίηση, ο αριθμός των μισθωτών του δημόσιου τομέα μειώθηκε καταλυτικά από τα 6.7 εκατομμύρια το 1991 στα 4.6 εκατομμύρια το 2006, εκ των οποίων μόνο 1.7 εκατομμύριο είναι δημόσιοι υπάλληλοι με τη στενή έννοια. Αυτή η εξέλιξη εξηγείται από την ιδιωτικοποίηση πολλών δημοτικών υπηρεσιών, την μαζική κατάργηση θέσεων εργασίας στην ανατολική Γερμανία και την συγχώνευση των σιδηροδρομικών δικτύων των δύο Γερμανιών.

 

Tα υπόλοιπα εδώ: http://www.ppol.gr/cm/index.php?Datain=3753&cata_id=8&catb_id=9&LID=1

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι οι φωτίες εξυπηρετούν ιδιωτικά συμφέροντα, δεν το αγγίζει κανείς.

Πάλι οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε. οmg kai 3 lol.

 

Μην μπερδεύεις τον ιδιώτη εργαζόμενο, με το ιδιωτικό συμφέρον (που μάλλον εννοείς προσωπικό συμφέρον)

Αν μη τι άλλο οι δημόσιοι υπάλληλοι/ πολιτικοί και βάλε προσωπικά συμφέροντα καλύπτουν παρακάμπτωντας με παραθυράκια, ή απλά με τσαμπουκά το νόμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως προκύπτει από επίσημη έρευνα του υπουργείου Εσωτερικών, ανέρχονται σήμερα σε 370.517. Στον αριθμό αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνονται οι υπηρετούντες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίοι κατ' εκτίμηση υπερβαίνουν τις 550.000.

 

Ενταξει εκανα λαθος κατα 79.485 ατομα  ;D  ειναι 920.515 τελικα.(ολοι ξερουμε τι σημαινει στην Ελλαδα..."συμβαση ορισμενου χρονου" ;D ;D)

 

Μην μπερδεύεις τον ιδιώτη εργαζόμενο, με το ιδιωτικό συμφέρον

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε λοιπόν το κωμικοτραγικό φαινόμενο:

α) Δημόσιοι υπάλληλοι να φταίνε για τα ελλειπή μέτρα πυροπροστασίας

β) Δημόσιους υπάλληλους να μην μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

γ) Δημόσιους υπάλληλους να προσπαθούν να συντονίσουν αυτούς που δεν μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

δ) Δημόσιους υπάλληλους να δίνουν άδειες από την πολεοδομία (την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία του ελληνικού δημοσίου σύμφωνα με επίσημη στατιστική) για το κτίσιμο σπιτιών και την παροχή ηλεκτρικού (άλλοι δημόσιοι εκεί).

 

Αίσχος.

 

 

 

Σορρυ αλλα αυτο αν δεν ειναι εμπαθες, ειναι τρανταχτο παραδειγμα της συλλογιστικης του Ελληναρα (δεν φταιω εγω αλλα ολοι οι αλλοι:

 

Έχουμε λοιπόν το κωμικοτραγικό φαινόμενο:

α) Δημόσιοι υπάλληλοι να φταίνε για τα ελλειπή μέτρα πυροπροστασίας

 

Δεν ξερω γιατι αλλα στο εξοχικο μου στην Κερκυρα φροντισα να πληρωσω 300€ σε κηπουρο για να ερθει να ξεχορταριασει ολο τον κηπο του σπιτιου μου, να κοψει οσα κλαδια ακουμπουσαν πανω στο σπιτι κ.λ.π. κ.λ.π. Επισης φροντιζω να μην κανω barbeque κατω απο τις ελιες, να διωχνω με τις κλωτσιες οποιον φιλοξενουμενό μου πεταει τη γοπα του στο γρασιδι (και δεν ειναι ολοι οι φιλοξενουμενοι μου δημοσιοι υπαλληλοι). Μετα απο αυτο μπορω να κατηγορησω τους δημοσιους υπαλληλους αν καει.

 

 

β) Δημόσιους υπάλληλους να μην μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

 

Ουδεποτε υπηρξα δασοπυροσβεστης (και πολυ περισσοτερο ιπταμενος) και κατα συνεπεια θεωρω αλαζονικο το να εκφερω αποψη για το αν η μη κατασβεση της φωτιας οφειλεται σε ανικανοτητα τους. Ωστοσο h λογικη μου παντως λεει οτι αν στο Κολωνακι στο οποιο και διαμενω φυσανε ανεμοι 7 μποφωρ φανταζομαι οτι στο Διονυσο και το Μαραθωνα μαλλον θα πρεπει να ειναι δυσκολο να σβηστει η φωτια. Και τωρα που το θυμαμαι η California που τα τελευταια 6 χρονια εχει καει παμπολες φορες οι εκει δασοπυροσβεστες (που ειμαι απολυτως σιγουρος οτι ειναι πολυ πιο αποτελεσματικοι απο τους δικους μας) απετυχαν εξισου στο εργο τους.

 

 

γ) Δημόσιους υπάλληλους να προσπαθούν να συντονίσουν αυτούς που δεν μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

 

Θα συμφωνουσα με επιφυλαξεις λογω του οτι δεν ημουν εκει για να εχω αποψη (οχι δυστυχως δεν εμπιστευομαι τα ωρυομενα ΜΜΕ προκειμενου να σχηματισω αποψη).

 

δ) Δημόσιους υπάλληλους να δίνουν άδειες από την πολεοδομία (την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία του ελληνικού δημοσίου σύμφωνα με επίσημη στατιστική) για το κτίσιμο σπιτιών και την παροχή ηλεκτρικού (άλλοι δημόσιοι εκεί).

 

Η ευθυνη των δημοσιων υπαλληλων στο συγκεκριμενο  ειναι υπαρκτη στο κομματι που τους αναλογει (δηλαδη σε αυτο του ελεγχου της τηρησης της νομοθεσιας). Επειδη ομως η συναλλαγη απαιτει παντα δυο εξηγησε μου αν φερει μεριδιο ευθυνης ο πολιτης που ζητα τη συναλλαγη προκειμενου να ικανοποιησει το greek dream του (1η κατοικια + αυθαιρετη μεζονετα για τα ΣΚ ενιοτε με δανεικο ρευμα απο το γειτονα) (μαζι με τους μη δημοσιους υπαλληλους αρχιτεκτονες, μηχανικους, συμβολαιογραφους, και τραπεζικους οι οποιοι πλεον απ οτι μαθαινω δεχονται και αυτοι το κατιτις τους προκειμενου τη σημερον ημερα να εγκρινουν δανεια)

 

Συνηθως αντιστοιχου επιπεδου επιχειρηματολογια την συναντω απο ιδιωτικους υπαλληλους που εχουν το κομπλεξ του wannabe δημοσιου υπαλληλου, επειδη ο ιδιωτης εργοδοτης τους δεν φροντιζει να τηρει τα ωραρια εργασιας τους, το υψος και την περιοδικοτητα της καταβολης των μισθων τους  τη χορηγηση αδειων κ.λ.π . Φυσικα και εδω μπορουμε να μπουμε στον κλασσικο κικεωνα του "η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα" και να πουμε που ειναι το κρατος και η επιθεωρηση εργασιας αλλα δεν γινεται δουλεια ετσι.

 

Εντουτοις επειδη τυχαινει να αντιλαμβανομαι και na υιοθετω την απαξια που νιωθεις για τους δημοσιους υπαλληλους, για λογους ομως εντελως διαφορετικους απο τους απλοϊκους και ακρως επιφανειακους που αναφερεις εσυ και μερικοι ακομα στο παρον thread, θα μπορουσα να συμφωνησω στο οτι η Ελληνικη δημοσια διοικηση ειναι της πλακας.

 

        Την ιδια ακριβως αποψη εχω και για τον Ελληνικο ιδιωτικο τομεα (ναι εχω παραδειγματα), γεγονος που με κανει να πιστευω οτι η ανικανοτητα ειναι γνωρισμα της φυλης (που καλλιεργηθηκε τα χρονια μετα το 74 και εδραιωθηκε λιγα χρονια αργοτερα if you know what i mean ;) ;)) και οχι συγκεκριμενης επαγγελματικης ομαδας.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εκανα λαθος κατα 79.485 ατομα  ;D  ειναι 920.515 τελικα.(ολοι ξερουμε τι σημαινει στην Ελλαδα..."συμβαση ορισμενου χρονου" ;D ;D)

 

+1000

 

Πήγαινε πεστο στους συμβασιούχους που τους κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά ποτέ 2 συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μην έχουν το δικαίωμα στην μονιμοποίηση. Βάλτους και χαμογελάκια μετά. :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενημερώνω λοιπόν ότι η ιδέα της συλλογικής ευθύνης για θέματα δημόσιας διοίκησης είναι σοσιαλιστικής / κομουνιστικής προέλευσης, ήτοι απουσιάζει από τη νομοθεσία των κρατών του δυτικού κόσμου.

Εάν δεν αποσαφηνιστούν οι έννοιες ευθύνης και δημόσια διοίκηση, μπορεί να ενημερώνεις λανθασμένα.  ;)

 

Η δε αποδοχή της (της ιδέας) προϋποθέτει - σε κάποιο βαθμό - νεοχριστιανικά συμπλέγματα.

Τα συμπλέγματα ενοχής και τιμωρίας είναι το ψωμοτύρι όλων των θρησκειών, όχι μόνο της Χριστιανικής.

 

Εγώ θα ήθελα να παραθέσω από το site ηγετικού στελέχους της κυβέρνησης το κάτωθι:

"Για τον καθένα η αγάπη για την πατρίδα μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό. Σημαίνει όμως και το να σέβεσαι τους νόμους, να βελτιώνεις τον εαυτό σου, να ακούς, να μελετάς, να μαθαίνεις, να είσαι υπεύθυνος για ό,τι αναλαμβάνεις, να κάνεις τη δουλειά σου σωστά, να αγωνίζεσαι για το καλύτερο, να αγωνίζεσαι για την καλύτερη ανατροφή, μόρφωση και αγωγή των παιδιών σου, να μελετάς την ιστορία και την πνευματική της κληρονομιά, να σέβεσαι τους γείτονές σου, να βοηθάς και να δίνεις ευκαιρίες στους άλλους να προκόψουν, να κτίζεις το σπίτι (και το αυθαίρετό σου) με λιγότερο κακόγουστο τρόπο, να μην πετάς τα σκουπίδια σου δεξιά και αριστερά και να διατηρείς το περιβάλλον καθαρό κτλ. "

 

Κάντο ρε παιδάκι μου, αλλά με γούστο.............. ΗΜΑΡΤΟΝ

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντουτοις επειδη τυχαινει να αντιλαμβανομαι και na υιοθετω εν μερει την απαξια που νιωθεις για τους δημοσιους υπαλληλους, για λογους ομως εντελως διαφορετικους απο τους απλοϊκους που αναφερεις εσυ και μερικοι ακομα στο παρον thread, θα μπορουσα να συμφωνησω στο οτι η Ελληνικη δημοσια διοικηση ειναι της πλακας. Το κακο ειναι οτι την ιδια ακριβως αποψη εχω και για τον Ελληνικο ιδιωτικο τομεα, γεγονος που με κανει να πιστευω οτι η ανικανοτητα ειναι γνωρισμα της φυλης (που καλλιεργηθηκε τα χρονια μετα το 74 και εδραιωθηκε λιγα χρονια αργοτερα if you know what i mean Wink Wink) και οχι συγκεκριμενης επαγγελματικης ομαδας.

 

Δυστυχως εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.Και στον ιδιωτικο τομεα (της περισσοτερες φορες,μια και υπαρχουν εξαιρεσεις,οπως αλλωστε και στον δημοσιο τομεα) ΕΤΣΙ εχουν τα πραγματα.

 

Ειναι απλα η συμπεριφορα των Ελληνων ΕΝΤΟΣ Ελλαδας τετοια.

 

Θα συμφωνησω επισης μαζι σου οτι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ φωτια ηταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καταπολεμηθει απο οποιανδηποτε κυβερνηση και οποιουσδηποτε Δ.Υ.,45 χιλιομετρα μετωπο απλα δεν παιζεται.

 

Πήγαινε πεστο στους συμβασιούχους που τους κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά ποτέ 2 συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μην έχουν το δικαίωμα στην μονιμοποίηση. Βάλτους και χαμογελάκια μετά. Smiley

 

εγω παντως εχω γνωστους μου που....20 χρονια ..συμβασιουχοι ειναι,καλα μη σκας για τους...2χρονους θα τους μονιμοποιησει η επομενη κυβερνηση (και οσους μεινουν απ'εξω η μεθεπομενη... ;D ;D)

 

(αν δεν καταλαβες το συλλογισμο μου απο τη στιγμη που εχουμε ΣΤΑΘΕΡΑ 550.000 συμβασιουχους που τους πληρωνουμε ως Δ.Υ,Δ.Υ ειναι,τωρα αν αλλαζουν λογω πολιτικων πεποιθησεων δεν μας αφορα μια και ο αριθμος τους παραμενει σταθερος )

 

Οσο για τον κομμουνισμο μια χαρα ειναι,μαμησε τελειως οικονομικα το Βερολινο, μετα την ενωση ,καταδικασε στην αιωνια ανικανοτητα προς εργασια τους μισους κατοικους της πολης (οι πρωην Ανατολικογερμανοι ειναι σχεδον ολοι ανεργοι μια και...δεν ξερουν πως να δουλευουν... μια και επι καθεστωτος απασχολουνταν αποκλειστικα με τη ρουφιανια...;D),εφτασε την ανεργια στα υψη,εφερε την υφεση στην πολη   και επεσαν οι τιμες στα ακινητα και πηρα φτηνα σπιτι,τον αγαπω τρελλα! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου