Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε παρακαλώ να μη γενικεύεις συγκεκριμένες θέσεις οποιουδήποτε (όχι μόνο του eye, αλλά οποιουδήποτε) σε όλους. ;) Πολλοί ήδη έχουμε μιλήσει και για τους (λίγους αλλά σίγουρα υπαρκτούς) ανθρώπους που δουλεύουν ΣΟΒΑΡΑ και με ΑΡΧΕΣ στο δημόσιο, για τα διάφορα συμφέροντα κλπ κλπ πράγματα που θεωρείς ότι ξεχνάμε. ;)

 

Γενικεύω, χωρίς να θέλω-σε καμία περίπτωση- να προσβάλλω κάποιον για τις απόψεις του. Απλά μου είναι αδύνατο τώρα να κάτσω και να ψάξω στο θρεντ, ποιός είπε τι.

Και γενικευσα πολύ συγκεκριμένο σημείο: όλοι όσοι λένε για κατάργηση της μονιμότητας, έχουν σκεφτεί ή γνωρίζουν τις συνθήκες σε ιδιωτικές επιχειρήσεις? Ή επειδή οι ίδιοι τρώνε το π@@λάκι, θέλουν απλά να το φάνε και οι υπόλοιποι.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμπάθεια προς τους δημόσιους υπαλλήλους, με ΜΟΝΗ λύση την κατάργηση της μονιμότητας. Ένα μεγάλο ποσοστό είναι άχρηστοι. Ναι. Η λύση είναι όμως να χειροτερέψουν απλά όλοι, και όχι το να καλυτερέψουν όλοι? Γιατί ένας ιδιωτικός υπάλληλος μπορεί να είναι ΑΨΟΓΟΣ στην δουλειά του, αλλά όταν δουλεύει 12ωρα(ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ) χωρίς να παίρνει φράγκο παραπάνω για αυτές τις ώρες, ε τότε για ΤΙ καλύτερο μιλάμε?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικεύω, χωρίς να θέλω-σε καμία περίπτωση- να προσβάλλω κάποιον για τις απόψεις του. Απλά μου είναι αδύνατο τώρα να κάτσω και να ψάξω στο θρεντ, ποιός είπε τι.

Νομίζω θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά στις πολλές σελίδες αυτής της κουβέντας ώστε να μη δίνεις την εντύπωση εμπάθειας σε ορισμένες κουβέντες αφήνοντας απ' έξω το που βασίστηκαν.

 

Και γενικευσα πολύ συγκεκριμένο σημείο: όλοι όσοι λένε για κατάργηση της μονιμότητας, έχουν σκεφτεί ή γνωρίζουν τις συνθήκες σε ιδιωτικές επιχειρήσεις?

Προσωπικά μιλώντας ναι γνωρίζω και έχω καλές και κακές εμπειρίες.

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμπάθεια προς τους δημόσιους υπαλλήλους, με ΜΟΝΗ λύση την κατάργηση της μονιμότητας. Ένα μεγάλο ποσοστό είναι άχρηστοι. Ναι. Η λύση είναι όμως να χειροτερέψουν απλά όλοι, και όχι το να καλυτερέψουν όλοι?

 

Φυσικά και δεν είναι η μόνη λύση αλλά είναι μια από τις λύσεις. Μπορείς ευχαρίστως να προτείνεις τι πιστεύεις θα έπρεπε να γίνει για χάρη της κουβέντας και μόνο.

 

Γιατί ένας ιδιωτικός υπάλληλος μπορεί να είναι ΑΨΟΓΟΣ στην δουλειά του, αλλά όταν δουλεύει 12ωρα(ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ) χωρίς να παίρνει φράγκο παραπάνω για αυτές τις ώρες, ε τότε για ΤΙ καλύτερο μιλάμε?

 

Ο υπάλληλος είναι υπάλληλος παντού και τα εργασιακά δικαιώματα κόποις κτώνται, όπως πάω και στοίχημα θα συμφωνήσεις κ εσύ.

 

Ουσιαστικά τη μεγάλη κουβέντα την είπε ο fenderiaris για την αποκομματικοποίηση. Αλλά εδώ κ αν είναι δύσκολο που ο κόσμος έχει μεγαλώσει με το να ξέρει πως τα καλά έρχονται γλύφωντας και προσκολλώμενος σε διάφορους με ανταλλάγματα.

 

Εγώ ενοχλούμαι γιατί μπορείς να λες ότι θες σε αυτό το φόρουμ χωρίς να έχεις τις συνέπειες που θα είχε ένας απλός χρήστης αν έλεγε τα πράγματα που λες.

 

Δεν βλέπω τι από αυτά που είπε ο eye προσβάλλει κανένα σε αυτό το θέμα :)

 

Εύη, και πάλι συγχαρητήρια για τις απόψεις σου.

 

Thanks, same :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι όμως να χειροτερέψουν απλά όλοι, και όχι το να καλυτερέψουν όλοι?

 

ΦΥΣΙΚΑ ,στην ΕΛΛΑΔΑ ζεις.Τι το περασες εδω ΙΑΠΩΝΙΑ?:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ΥΠΑΡΧΟΥΝ & χειροτερες χωρες απο εμας

 

http://news.yahoo.com/s/ap/20090824/ap_on_re_as/as_malaysia_caning_for_beer

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ ,στην ΕΛΛΑΔΑ ζεις.Τι το περασες εδω ΙΑΠΩΝΙΑ?:)

 

Ως προς το θέμα του ευ ζην, τουλάχιστον όσον αφορά τα δυτικοευρωπαικά πρότυπα, δεν επέλεξες την ιδανική χώρα (πλέον) ως παράδειγμα. Για διαφορετικούς (ισως και διαμετρικά αντίθετους βλ. Karoshi) από τους υπό συζήτηση λόγους αλλά δεν είναι ιδανικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσοτερο αναφερομουν στην Ιαπωνια ως την ΑΠΟΛΥΤΗ χωρα της εθνικης & κοινωνικης ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ (εννοιες τις οποιες απλα δεν γνωριζουμε στο Ελλαδισταν) ;)

 

btw μια χαρα ζουνε οι Ιαπωνες,μαμω θα ελεγα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ ενοχλούμαι γιατί μπορείς να λες ότι θες σε αυτό το φόρουμ χωρίς να έχεις τις συνέπειες που θα είχε ένας απλός χρήστης αν έλεγε τα πράγματα που λες.

Από την άλλη πάλι με προσβάλεις, που χωρίς να με ξέρεις, λες οτι προσποιούμαι. Για πολλοστή φορά.

Προσβαλεις τη διαχείριση και ταυτόχρονα αντιπαρατίθεσαι σε προσωπικό επίπεδο. Εχεις προηγούμενα μου φαίνεται. Οι κανονισμοί είναι συγκεκριμμένοι και δεν θα αφήσω να εξελιχθεί άλλη μια κόντρα εδώ.

 

Είπα μη γίνει hate topic κατα μιας ομαδας ατόμων. Από την άλλη διαφαίνεται σαφώς η αντιπαραθεση των δύο παραταξεων. Δημοσίων και ιδιωτικών. Είναι αυτό το πρόβλημα σήμερα που συζητάμε για την αντιμετώπιση των φωτιών ή είναι μια ιστορία απο δημιουργίας του ελληνικού κράτους τόσο παγιωμένη όσο αυτό το ίδιο; Εδώ θα το λύσουμε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη διαφαίνεται σαφώς η αντιπαραθεση των δύο παραταξεων. Δημοσίων και ιδιωτικών.

Δεν νομίζω. Τουλάχιστον όχι από την πλειονότητα.

 

Είναι αυτό το πρόβλημα σήμερα που συζητάμε για την αντιμετώπιση των φωτιών ή είναι μια ιστορία απο δημιουργίας του ελληνικού κράτους τόσο παγιωμένη όσο αυτό το ίδιο;

Και τα δύο. Παρουσιάζονται συγγενή.

 

Εδώ θα το λύσουμε;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια ψευδαίσθηση. Αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε.

Αν και νομίζω ότι ακόμα και αυτό γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο με την συνέχιση του διαλόγου

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω. Τουλάχιστον όχι από την πλειονότητα.

 

Συμφωνώ και εγώ. Δεν τίθεται θέμα "παρατάξεων" Δημοσίων και Ιδιωτικών και αντιπαράθεσης αυτών.

 

Είναι αυτό το πρόβλημα σήμερα που συζητάμε για την αντιμετώπιση των φωτιών ή είναι μια ιστορία απο δημιουργίας του ελληνικού κράτους τόσο παγιωμένη όσο αυτό το ίδιο; Εδώ θα το λύσουμε;

 

Θα συμφωνήσω και θα συμμαζέψω εμένα μιας και κάπου πήρα φόρα λες και θα έβγαινε λύση λέγοντας μια δυο απόψεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά στις πολλές σελίδες αυτής της κουβέντας ώστε να μη δίνεις την εντύπωση εμπάθειας σε ορισμένες κουβέντες αφήνοντας απ' έξω το που βασίστηκαν.

 

Προσωπικά μιλώντας ναι γνωρίζω και έχω καλές και κακές εμπειρίες.

 

Φυσικά και δεν είναι η μόνη λύση αλλά είναι μια από τις λύσεις. Μπορείς ευχαρίστως να προτείνεις τι πιστεύεις θα έπρεπε να γίνει για χάρη της κουβέντας και μόνο.

 

Ο υπάλληλος είναι υπάλληλος παντού και τα εργασιακά δικαιώματα κόποις κτώνται, όπως πάω και στοίχημα θα συμφωνήσεις κ εσύ.

 

Ουσιαστικά τη μεγάλη κουβέντα την είπε ο fenderiaris για την αποκομματικοποίηση. Αλλά εδώ κ αν είναι δύσκολο που ο κόσμος έχει μεγαλώσει με το να ξέρει πως τα καλά έρχονται γλύφωντας και προσκολλώμενος σε διάφορους με ανταλλάγματα.

 

Δεν βλέπω τι από αυτά που είπε ο eye προσβάλλει κανένα σε αυτό το θέμα :)

 

Thanks, same :)

 

1. Πριν γράψω, διάβασα ΟΛΟ το θρεντ. Δεν δείχνω εμπάθεια σε κανέναν(καλά, εκτός από έναν, που έχει φροντίσει πρώτα να μου την δείξει αυτός). Το γενικότερο πλαίσιο της αναφοράς των ΔΥ σε σχεδόν οποιαδήποτε κουβέντα ανέφερα. Με ενοχλεί. Τους λόγους τους εξήγησα μια χαρα.

 

2.Προσωπικά μιλώντας, εχώ κακές προς μέτριες εμπειρίες. Μιλώντας για γνωστούς και φίλους, οι περισσότεροι αυτής της άποψης είναι.

 

3.Αν γίνεται λοιπόν αναφορά της κατάργησης της μονιμότητας, θα πρέπει συγχρόνως να θιχτούν και άλλα θέματα. Όπως το ωράριο εργασίας. Οι μισθοί. Που μόνο και σαν ΕΕ να το πάμε, έχουμε από τους κατώτερους, την στιγμή που έχουμε μια από τις πιο ακριβές χώρες. Θα πρέπει να θιχτεί το θέμα του πόσο εύκολα μπορεί να σε απολύσει κάποιος. Με "δικαιολογία" την κρίση, απέλυσαν κοντινό μου πρόσωπο 50 χρονών που είχε κάμποσα χρόνια στην δουλειά(10ετία σίγουρα), το οποίο έκανε σωστά την δουλειά του και κράτησαν μια νεαρά καλονή που είχε έρθει πρόσφατα στην δουλειά. Και δεν μιλάω για μικρή επιχείρηση.Που θα βρεί δουλειά λοιπόν στα 50 της?

Αν αυτά δεν έχουν αναφερθεί καν, πως μπορώ να πάρω στα σοβαρά την οποιαδήποτε πρόταση κατάργησης της μονιμότητας?

 

4.Φυσικά και κόποις κτώνται. Τι γίνεται όταν αυτά πλέον έχουν σχεδόν καταργηθεί?

 

5.Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Τα κόμματα δεν γίνεται να έχουν άποψη για το ποιός είναι ικανός να βρεθεί σε μια θέση εργασίας.-

 

Φυσικά και δεν προσβάλλει κανέναν, παρά μόνο εμένα. Έχουν υπάρξει αρκετές φορές που το έχει κάνει στο παρελθόν και για αυτό είμαι αρκετα αυστηρός στο πως και τι θα πει όταν αναφέρεται σε μένα.

 

@Γιαμεθ.

Το να έχω άλλη άποψη σε ένα συγκεκριμένο θέμα και να διαφωνώ, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι προσβάλλω κάποιον. Επίσης δεν μου φαίνεται ότι ο οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε κοινωνία να έχει το αλάθητο (εκτός από τον πάπα φυσικά). Τους κανόνες του φόρουμ τους έχω αποδεχτεί και όταν κάποιος μου κάνει υπόδειξη ότι τους παραβαίνω, με δικαιολόγιση φυσικά, θα το δεχτώ. Όμως από την άλλη θα έχω απαίτηση να ισχύουν για όλους ανεξαιρέτως. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο στα λεγόμενα μου. Ότι βλέπεις λέω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου