Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω γιατι αλλα στο εξοχικο μου στην Κερκυρα φροντισα να πληρωσω 300€ σε κηπουρο για να ερθει να ξεχορταριασει ολο τον κηπο του σπιτιου μου, να κοψει οσα κλαδια ακουμπουσαν πανω στο σπιτι κ.λ.π. κ.λ.π. Επισης φροντιζω να μην κανω barbeque κατω απο τις ελιες, να διωχνω με τις κλωτσιες οποιον φιλοξενουμενό μου πεταει τη γοπα του στο γρασιδι (και δεν ειναι ολοι οι φιλοξενουμενοι μου δημοσιοι υπαλληλοι). Μετα απο αυτο μπορω να κατηγορησω τους δημοσιους υπαλληλους αν καει.

Νομίζω έθιξε ο Μενέλαος εξ αρχής το θέμα της προσωπικής ευθύνης του καθένα σ αυτό.

 

Ουδεποτε υπηρξα δασοπυροσβεστης (και πολυ περισσοτερο ιπταμενος) και κατα συνεπεια θεωρω αλαζονικο το να εκφερω αποψη για το αν η μη κατασβεση της φωτιας οφειλεται σε ανικανοτητα τους. Ωστοσο h λογικη μου παντως λεει οτι αν στο Κολωνακι στο οποιο και διαμενω φυσανε ανεμοι 7 μποφωρ φανταζομαι οτι στο Διονυσο και το Μαραθωνα μαλλον θα πρεπει να ειναι δυσκολο να σβηστει η φωτια. Και τωρα που το θυμαμαι η California που τα τελευταια 6 χρονια εχει καει παμπολες φορες οι εκει δασοπυροσβεστες (που ειμαι απολυτως σιγουρος οτι ειναι πολυ πιο αποτελεσματικοι απο τους δικους μας) απετυχαν εξισου στο εργο τους.

+1

 

Το κακο ειναι οτι την ιδια ακριβως αποψη εχω και για τον Ελληνικο ιδιωτικο τομεα (ναι εχω παραδειγματα), γεγονος που με κανει να πιστευω οτι η ανικανοτητα ειναι γνωρισμα της φυλης (που καλλιεργηθηκε τα χρονια μετα το 74 και εδραιωθηκε λιγα χρονια αργοτερα if you know what i mean ;) ;)) και οχι συγκεκριμενης επαγγελματικης ομαδας.

Η διαφορά όμως έγκειται ότι από έναν ιδιώτη ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ, μπορείς να τον στείλεις στο διάολο και να μην τον ξαναπληρώσεις, ενώ τον Δημόσιο Υπάλληλο θα τον πληρώνεις ξανά και ξανά κ εσύ και τα παιδιά σου.

Καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.

 

Πήγαινε πεστο στους συμβασιούχους που τους κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά ποτέ 2 συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μην έχουν το δικαίωμα στην μονιμοποίηση. Βάλτους και χαμογελάκια μετά. :)

 

Με συγχωρείς αλλά μεγάλο ποσοστό αυτών των συμβασιούχων είναι για να καλύπτουν ΑΧΡΗΣΤΕΣ θέσεις, πλασματικά δημιουργημένες ίσα ίσα για να προλάβουν τις εκλογές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα συμφωνησω επισης μαζι σου οτι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ φωτια ηταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καταπολεμηθει απο οποιανδηποτε κυβερνηση και οποιουσδηποτε Δ.Υ.,45 χιλιομετρα μετωπο απλα δεν παιζεται.

 

Αφού έφτασε σ'αυτό το μέγεθος, ναι. Πριν όμως...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η διαφορά όμως έγκειται ότι από έναν ιδιώτη ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ, μπορείς να τον στείλεις στο διάολο και να μην τον ξαναπληρώσεις, ενώ τον Δημόσιο Υπάλληλο θα τον πληρώνεις ξανά και ξανά κ εσύ και τα παιδιά σου.

 

Συμφωνοι μονο που σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν δυο λυσεις:

 

Η βρισκουμε ενα πολιτικο συστημα στο οποιο δεν πληρωνουμε φορους στο κρατος και αρα δεν ζηταμε και υπηρεσιες απο αυτο.

 

Η βελτιωνουμε τους δημοσιους υπαλληλους (πραγμα που για να γινει πραγματικοτητα θα πρεπει οι πολιτικοι να δεχθουν να αποκομματικοποιησουν την Δημοσια Διοικηση....(κατι σα να θελουν να βγαλουν τα ματακια τους με τα χερακια τους).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θεμα εξελίσσεται σε πολιτική αντιπαράθεση και hate topic. Θα κλειδωθεί χωρίς προειδοποίηση αν δεν γίνει γόνιμη συζήτηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λεμε τωρα  δεν θα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ σε αυτη τη χωρα ......

 

Καντε τη λοιπον γρηγορα για εξω οσοι μπορειτε (και αντεχετε),γιατι ειναι η ΜΟΝΗ λυση.

 

Επειδη εχω την τυχη να ζω αρκετο καιρο εκτος Ελλαδας (και δεν εχω σπιτι στην Ελλαδα αλλα εξω) ενα εχω να πω: οποτε γυρναω στην Ελλαδα νομιζω οτι μου κανουν ενα πολυ κακο αστειο,η χωρα μας απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ειναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ.

 

Τα ΙΔΙΑ & τα ΙΔΙΑ εδω και δεκαετιες γινονται (και γινονταν).....σιγα μην αλλαξουν τωρα τα πραγματα...

 

Θλιβερο πραγμα η ΑΛΗΘΕΙΑ αλλα πρεπει να λεγεται.  

 

Η Αλήθεια του καθενός διαφέρει. Δεν σε εμποδίζει κανείς όμως να πράξεις αυτό που ευαγγελίζεσαι. Αλλοι όμως που δεν έχουν την οικονομική ικανότητα ή διορατικότητα να εκμεταλλευτούν ευκαιρίες λαών υπό ανάγκη

Οσο για τον κομμουνισμο μια χαρα ειναι,μαμησε τελειως οικονομικα το Βερολινο, μετα την ενωση ,καταδικασε στην αιωνια ανικανοτητα προς εργασια τους μισους κατοικους της πολης (οι πρωην Ανατολικογερμανοι ειναι σχεδον ολοι ανεργοι μια και...δεν ξερουν πως να δουλευουν... μια και επι καθεστωτος απασχολουνταν αποκλειστικα με τη ρουφιανια...;D),εφτασε την ανεργια στα υψη,εφερε την υφεση στην πολη  και επεσαν οι τιμες στα ακινητα και πηρα φτηνα σπιτι,τον αγαπω τρελλα! ;D

ή προτιμούν να συνεχίσουν να παλεύουν για αυτό που αγαπούν, θα προτιμήσουν να μείνουν.

Δεν είναι ανάγκη να τους λοιδωρούμε και από πάνω γιατί προτιμησαν να φυλάττουν τις προσωπικές τους Θερμοπύλες.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι μονο που σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν δυο λυσεις:

 

Η βρισκουμε ενα πολιτικο συστημα στο οποιο δεν πληρωνουμε φορους στο κρατος και αρα δεν ζηταμε και υπηρεσιες απο αυτο.

 

Η βελτιωνουμε τους δημοσιους υπαλληλους (πραγμα που για να γινει πραγματικοτητα θα πρεπει οι πολιτικοι να δεχθουν να αποκομματικοποιησουν την Δημοσια Διοικηση....(κατι σα να θελουν να βγαλουν τα ματακια τους με τα χερακια τους).

 

Και παραπάνω λύσεις.

Καταργείται η μονιμότητα.

Σταματάνε να προκηρύσσουν θέσεις για όπου λάχει και απαιτούν να κάνει τη δουλειά της η κάθε υπηρεσία με σωστό ποιοτικό έλεγχο.

Σιγά σιγά οι παλιοί θα συνταξιοδοτηθούν και θα μειωθεί ο αριθμός τον εργαζόμενων στο Δημόσιο.

Ενισχύεται η επιχειρηματικότητα όχι με κονδύλια (να φάνε κάτι και οι απ' έξω ρε παιδιά) αλλά μειώνοντας τη γραφειοκρατία και τα καπελώματα από υπηρεσίες κτλ κτλ.

Όρεξη να χουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εξελίσσεται σε πολιτική αντιπαράθεση και hate topic. Θα κλειδωθεί χωρίς προειδοποίηση αν δεν γίνει γόνιμη συζήτηση.

 

Μα ποιός να την ξεκίνησε άραγε? ::)

Και φυσικά δεν εννοώ εσένα μπος.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταργείται η μονιμότητα.

 

 

Για να γινει αυτο θα πρεπει να αποκομματικοποιησεις τη δημοσια διοικηση πρωτα (βαλτα σε πρωτη φαση με τους 300 δηλαδη). Αλλιως αν την καταργησεις , αυτο που θα συμβει στο Ελλαντα  την επομενη κιολας μερα θα ειναι οι μπλε να απολυσουν ολους τους πρασινους (και ακομη χειροτερα να τους αντικαταστησουν και με αλλους μπλε), και μετα απο 4 χρονια οι πρασσινοι να απολυσουν ολους τους μπλε και να επαναπροσλαβουν ολους τους πρασσινους.

 

Διασκεδαστικη χωρα.

 

Σορρυ μα εκ των πραγματων ειναι πολιτικο το θεμα. Και προτιμω να ειναι πολιτικο (αλλα οχι εμπαθες) το θεμα παρα να το ανοιξαμε για να δουμε αν ειναι καλα τα μελη του φορουμ που μενουν στις πληγεισες περιοχες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου