Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα πάλι δεν κατανοω πως πιστέυεις πως όλοι γίνονται έτσι...Δηλαδή πχ. όλοι οι εκπαιδευτικοί τον παίζ**? Εχω γνωρίσει πάντως κάποιος που αξίζουν τον μισθό που παίρνουν κατά την γνώμη μου...Δεν θεωρώ λύση να βρίζουμε το δημόσιο...Ούτως η άλλως για να διωρθωθεί πρέπει να αρθεί η μονιμότητα...Έτσι το βλέπω εγώ, αλλά ποιο κόμμα έχει τα @@ να το κάνει δεν βλέπω...

 

Την ίδια κουβέντα έκανα πριν μερικές μέρες και στη φίλη που επέμενε πως μερικοί δουλεύουν προσπαθούσα να της εξηγήσω πως αν υπάρχουν 100 εργαζόμενοι στο δημόσιο, θα δουλεύουν οι 10 για τους εκατό.

Οι άλλοι 90 θα πατάνε ίσα ίσα για να πάρουν το μισθό τους και θα γκρινιάζουν ότι δεν παίρνουν και αρκετά.

 

Σε μένα απαντάς η στην evilnye?

 

Σιγά με όλους μιλάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω είναι στο χέρι της νεολαίας να κρίνει τι θα προτιμήσει.... Δεν θεωρώ πως φταίει η προηγούμενη γενιά για το απαίσιο ποιόν της τωρινής( στην οποία ανήκω δυστηχώς)... Βλέπω μια νεολαία με γενική αδιαφορία προς τα κοινά, με αποζήτηση του "εύκολου χρήματος" και γενικά του εύκολου, που δεν κρίνει αυτό που του δίνουν απλά το αποδέχεται διότι αυτό κάνει η αγέλη...  Σόρρυ jase δεν απαντούσα σε εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θρεντ πήρε αυτήν την τροπή θα ήθελα να πω και εγω 2-3 σκέψεις,

 

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ είστε μεταξύ 30-50, υποθέτω και χωρίς να υπονοώ τίποτα. Εγώ λοιπόν είμαι 17, και σήμερα ειναι μια απο τις μέρες που θέλω να δω ανθρώπους να καίγονται ζωντανοί, μια μερα που ευχομαι να μην είχα γεννηθεί εδώ, να μην ήμουν έλληνας.

 

Μένω στο Καματερο, ενα προάστυο της δυτικης Αττικης. Όπως καποιοι βλεπουν την Πεντελη σήμερα να καίγεται ετσι ειδαμε και εμεις πριν δυο χρονια την φωτια και τον καπνο πανω απο τα κεφαλια μας. Και απόψε η μισή Πεντέλη φαίνεται σαν καύτρα από τσιγαρο απο εδω. Σιχαθηκα ειλικρινά.

 

Και βέβαια αυτοί που δεν ψηφισαν δεν έχουν δικαίωμα να μιλούν καθώς δεν αποτελούν "πολίτες" αυτής της "πολιτείας". Το θέμα είναι πολιτικό παρεπιμπτοντως, και δεν είναι κακό σε μια τέτοια κατάσταση να γίνονται πολιτικές συζητήσεις, με αναφορά στα κόμματα βεβαίως, καθώς αν είστε σοβαροί πολίτες αυτής τής πολιτείας δεν είναι ανάγκη να κομπλάρετε μπροστά σε κομματικά θέματα και να τα αντιμετωπιζετε σαν την γιαγια μου, δηλαδή σαν παράδοση της οικογένειας που ή κραταμε επτασφράγιστο μυστικο ή το εχουμε καμαρι. Οι εξυπνάδες του στυλ "δεν έχω καποιο κομμα που να με εκφράζει" είναι ψευτο-επαναστατικές μ******ς και τις ακουω πολυ και απο ατομα ελαχιστα μεγαλύτερα απο μένα.. τι είναι τα κομματα? τραγουδια και δεν σε εκφραζουν? Ουτως ή άλλως υπάρχουν πάνω από 30 κόμματα, είναι ανάγκη κανείς να διαλέξει μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ_ΚΚΕ?

 

Επίσης για όσους μίλησαν για την νεολαία, την αδιάφορη και αμέτοχη νεολαία καλύτερα να θυμηθούν ότι κανένα κέρμα δεν έχει μόνο μια πλευρά. Και εγώ νευριάζω που βλεπω συνομιλικους μου να ειναι ΖΩΑ, αλλά μισο λεπτό.. Οταν βλεπουν εσάς (γενικά) να ασχοληστε μόνο με την πάρτυ σας και να ειστε έρμαια του πορτοφολιου και της κοιλιας σας δεν είναι παράξενο το οτι γινονται σαν εσάς...

 

Τέλος πάντων θεωρώ πλεον οτι αυτου του είδους οι συζητησεις δεν βγαζουν πουθενά, ουτως ή αλλως (σκληρο ή οχι αυτο που θα πω ελπιζω να αγγιξει κάποιους της γενιάς του 60/70) πολλοι σε 30/40/50 χρόνια θα είναι φυλλόχωμα, εγω (δηλαδή τα παιδιά σας) και τα παιδια μου (τα εγγονια σας) θα είναι αυτα που θα ζουν σε ένα πλανητη χωρις πάγους και σε μια χώρα που από το 2007 μέχρι σήμερα έχει χάσει το 60% της δασικής της έκτασης (κανένα ελληνικό μέσο δεν πρόβαλε αυτήν την πληροφορία). Πλέον όλοι οι έλληνες είναι δυσαρεστημένοι με την πολιτεία και το κράτος, ξυπνάτε μ*****, εμείς είμαστε το κράτος.  ;)

 

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι ουσιαστικό σήμερα..

Καληνύχτα και καλή τύχη

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω οτι δεν είμαι ούτε αναρχικός ούτε τίποτα τέτοιο, είμαι απλα εξοργισένος και δεν θεωρώ τον εαυτό μου καν έλληνα πολίτη, μολις τελειώσω τις σπουδές μου ρίχνω μαυρη πέτρα πίσω μου...

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξυπνάτε μ*****, εμείς είμαστε το κράτος.  ;)

 

Είμαι 41 και με κάλυψε ο 17χρονος...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθω ολη την κουβεντα απο την αρχη.

διαφωνησα απο την αρχη με τον μενελαο αλλα δεν θεωρησα σκοπιμο να πω κατι.

μετα το ειπαν και αλλοι και τωρα το λες και εσυ φιλε μισελ!

 

σε γενικες γραμμες μ αρεσε πολυ ο τροπος που μιλησες αλλα εδω κατα την γνωμη μου εισαστε λαθος...!!

 

δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν εχω μυαλο για επιχειρηματα και μαλλον δεν ειναι και ο τοπος καταλληλος!

αν καποιος θελει με πιεμ θα χαρω!

 

 

 

Και βέβαια αυτοί που δεν ψηφισαν δεν έχουν δικαίωμα να μιλούν

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η ώρα δεν είναι πρόσφορη για την συζήτηση, θα πω απλώς ότι πριν από μερικούς μήνες ήμουν της άποψης ότι μια μαζική αποχή θα ήταν κάτι αφυπνιστικό και ανησυχητικό για την πολιτική σκηνή, αλλά κατι τέτοιο είναι τοσο πιθανό όσο το να σβήσει κάθε φωτια στην αττική αν χτυπήσω τρία παλαμάκια και πω αμπρα καταμπρα.

 

Επίσης μπροστά σε αυτή την εξουσία που έχουν οι πολιτικοί είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν "κρατος", ή όπως σχολίασε κάποιος πιο πριν "μέχρι εκεί φτάνουν τα χέρια μας"

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πράγματα θα πω, καθώς δεν θέλω να επεκταθώ ιδιαίτερα:

 

-Oι νόμοι φτιάχνονται από ανθρώπους για ανθρώπους με ότι και αν σημαίνει αυτό.

Φυσικά δεν είναι ούτε όλοι δίκαιοι, ούτε σωστοί.

-Η υποχρέωση του να είναι κάποιος πολιτικά ενημερωμένος και ενεργός, δεν ξεκινά και σταματά στις κάλπες. Σημαίνει πολλά περισσότερα από αυτό.

-Στο Πόρτο Γερμενό, είχε από τα πιο όμορφα δάση που έχω δει στην Αττική. Ακόμα όμως δείχνουν και λένε  κυρίως για Διόνυσους κλπ. Τυχαίο μάλλον.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η ώρα δεν είναι πρόσφορη για την συζήτηση, θα πω απλώς ότι πριν από μερικούς μήνες ήμουν της άποψης ότι μια μαζική αποχή θα ήταν κάτι αφυπνιστικό και ανησυχητικό για την πολιτική σκηνή, αλλά κατι τέτοιο είναι τοσο πιθανό όσο το να σβήσει κάθε φωτια στην αττική αν χτυπήσω τρία παλαμάκια και πω αμπρα καταμπρα.

 

 

εγω πιστευω πως ηταν!

και για το κρατος και δυστυχως σε πιο μικρο βαθμο και για τους πολιτες!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ ότι η ώρα δεν είναι πρόσφορη για την συζήτηση, θα πω απλώς ότι πριν από μερικούς μήνες ήμουν της άποψης ότι μια μαζική αποχή θα ήταν κάτι αφυπνιστικό και ανησυχητικό για την πολιτική σκηνή, αλλά κατι τέτοιο είναι τοσο πιθανό όσο το να σβήσει κάθε φωτια στην αττική αν χτυπήσω τρία παλαμάκια και πω αμπρα καταμπρα.

Επίσης μπροστά σε αυτή την εξουσία που έχουν οι πολιτικοί είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν "κρατος", ή όπως σχολίασε κάποιος πιο πριν "μέχρι εκεί φτάνουν τα χέρια μας"

Εσυ αυτό το θεωρείς απόσταγμα. Εμπειρία. Φαντάσου καποιους που το ζουν 600 μήνες...

Ισως κατι αλλάξει με εσας (όπως έλεγαν και για μας οι μεγαλύτεροι) αλλά πίστεψε με, αν δεν συμμετέχεις με κομματικές παρωπίδες και προσωπικά οφέλη και κρατάς τεντωμένες τις κεραίες σου στο κοινωνικό γίγνεσθαι, το πιό πιθανό είναι κάπου μετά τον πεντακοσιοστό μήνα απογοήτευσης και αγανάκτησης (αν όχι πολύ νωρίτερα) να ρίξεις μια μούντζα και να κάνεις σχέδια μετανάστευσης.

Εμείς είμαστε το κράτος. Σωστά!

Μα γι αυτό φοβάμαι... Ελλάς, ελλήνων.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου