Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το πιό πιθανό είναι κάπου μετά τον πεντακοσιοστό μήνα απογοήτευσης και αγανάκτησης (αν όχι πολύ νωρίτερα) να ρίξεις μια μούντζα και να κάνεις σχέδια μετανάστευσης.

Μολις τα σχεδια της (ξανα)μεταναστευσης ηταν ετοιμα,εσκασε η βομβα της "υφεσης"...

Που να πας τωρα,ειπα,να ζητησεις ψωμι στον πεινασμενο τωρα,

κατσε εδω και ο Θεος βοηθος... :-\

 

Ομως ειχα ηδη ορκιστει στο τιμονι που κραταω,

οτι για μισθους της ΠΕΙΝΑΣ (και τα 1200 αυτο ειναι,ποσο μαλλον τα 700)

ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΟΣ θα ξαναδουλεψω... >:(

 

Ετσι,το μονο που μου εμενε ηταν να στησω τη δικη μου δουλεια,

και να φαω στη μαπα ολα τα γνωστα γραφειοκρατικα κτλ...

 

Τελευταια ομως,εχω αρχισει να το σκεφτομαι παλι....

(και ευτυχως που σοφα,περιμενα και δεν εκανα εναρξη επαγγ/τος,ετσι δεν "εγκλωβιστηκα" ακομη... ;)...)

 

Τωρα νομιζω οτι πρεπει να αρχισω να γραφω βιογραφικα....η....

Να στησω το εργαστηριο μου σε ΑΛΛΗ χωρα...

(οχι χωραφι  ;D)....

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι,το μονο που μου εμενε ηταν να στησω τη δικη μου δουλεια,

και να φαω στη μαπα ολα τα γνωστα γραφειοκρατικα κτλ...

 

Τελευταια ομως,εχω αρχισει να το σκεφτομαι παλι....

(και ευτυχως που σοφα,περιμενα και δεν εκανα εναρξη επαγγ/τος,ετσι δεν "εγκλωβιστηκα" ακομη... ;)...)

 

Φαντάσου να είχες κάνει έναρξη σε τι κατάσταση θα βρισκόσουν τώρα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργά ή γρήγορα πάντως αλλοτριώνονται από το σαθρό σύστημα και γίνονται σαν τους υπόλοιπους. Δεν υπάρχει σωτηρία σ αυτό το βούρκο.

Το χειρότερο είναι πως τους χείριστους που τους πληρώνουμε χρόνια θα τους πληρώνουμε μέχρι να συνταξιοδοτηθούν, με αποζημιώσεις και εθελούσιες εξόδους κ ξέρω γω τι άλλο.

Παρ' αυτά έτσι έχει η κατάσταση και συνεχίζουν να προσλαμβάνουν αν έχουν το θεό τους. Και ακούμε για δημοσιονομικό έλλειμμα... Ε μα άμα πληρώνεις τόσους μ@λ@κες να κάθονται ε τι θα γίνει...

Σαφώς και κατανοώ πως πολύς κόσμος επιλέγει να πάει εκεί γιατί έχεις πολλά οφέλη από το να κάθεσαι να βασανίζεσαι.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες - μάλιστα θα πω ότι είσαι η πρώτη γυναίκα που συναντώ και τα έχει καταλάβει αυτά τα πράγματα. Παρ' ότι το έγραψα ιδιωτικά σε ένα μέλος, προκειμένου να μην κατηγορηθώ ότι πολιτικοποιώ το ζήτημα, τώρα το γράφω και δημόσια ότι η συγκεκριμένη φωτιά (και ίσως όλες οι προηγούμενες και επόμενες) είναι έγκλημα που έχει ως ηθικό αυτουργό έναν δημόσιο υπάλληλο.

 

Έχουμε λοιπόν το κωμικοτραγικό φαινόμενο:

α) Δημόσιοι υπάλληλοι να φταίνε για τα ελλειπή μέτρα πυροπροστασίας

β) Δημόσιους υπάλληλους να μην μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

γ) Δημόσιους υπάλληλους να προσπαθούν να συντονίσουν αυτούς που δεν μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

δ) Δημόσιους υπάλληλους να δίνουν άδειες από την πολεοδομία (την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία του ελληνικού δημοσίου σύμφωνα με επίσημη στατιστική) για το κτίσιμο σπιτιών και την παροχή ηλεκτρικού (άλλοι δημόσιοι εκεί).

 

Αίσχος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σημερα οι δημοσιοι υπαλληλοι ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ για να μην εμποδιστει το εργο της...πυροσβεσης....

 

Α,και οι ιδιωτικοι εχουν το δικαιωμα αν θελουν να μη πανε στη δουλεια τους...τα αφεντικα τους πρεπει να δειξουν κατανοηση ειπε το Υπουργειο (μπουαχαχαχαχαχαχαχαχα......)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει θα φύγω, είχα πει θα φύγω ...................

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Η υποχρέωση του να είναι κάποιος πολιτικά ενημερωμένος και ενεργός, δεν ξεκινά και σταματά στις κάλπες. Σημαίνει πολλά περισσότερα από αυτό.

+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ακόμη την απορία ενός Γερμανού φίλου μηχανικού όταν εις εκ της παρέας του εξηγούσε ότι δουλεύει στο τμήμα αυθαιρέτων στη Δνση Πολεοδομίας.

- But excuse me. This is a police or rather a law enforcement issue, isn't it ?

 

Τι γέλιο και κείνο............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους από τη Θεσσαλονίκη που φαίνεται να τη γλύτωσε και φέτος από φωτιές... Θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για την καταστροφή της Αττικής αλλά και τη χαρά μου για το ότι κανείς έστω από τους noizers δεν έπαθε τίποτε. Επίσης χαίρομαι και για το γεγονός ότι πέρα από το μουσικό τοπίο (όπου έχω διαφωνήσει με αρκετούς από τους συμμετέχοντες), οι πολιτικές απόψεις και θέσεις που διάβασα σε όλο το θέμα είναι αποτέλεσμα σκεπτόμενων ατόμων και ενεργών πολιτών οι οποίοι επιζητούν τη γενική βελτίωση και παλεύουν ενάντια στο σύστημα έστω και αποτελώντας μέρος αυτού εκ των έσω... Τραγική η κατάσταση με τις φωτιές όπως και με σχεδόν κάθε πλευρά της πολιτικής ζωής μας... Και μάλλον φταίμε ΟΛΟΙ... Ας προσπαθήσουμε λοιπόν ξεκινώντας από τον εαυτό μας και συνεχίζοντας με τους φίλους μας και έπειτα με τους γνωστούς μας να προωθούμε τέτοιες υγιείς πολιτικές απόψεις και στο φινάλε αν κανένας από τους πολιτικούς/κόμματα δεν μας εκφράζει (και αυτό είναι και παραείναι ενεργή πολιτική θέση) ας προσπαθήσουμε με την ψήφο μας να φέρουμε κάποια ανανέωση είτε αποδοκιμάζοντας τους πάντες με λευκά/άκυρα/άδεια ψηφοδέλτια, είτε εφαρμόζοντας τη δοκιμασμένη συνταγή πολλών χωρών του εξωτερικού (η Γαλλία είναι το αγαπημένο μου παράδειγμα) όπου όσον αφορά την πολιτική ο λαός δεν είναι χωρισμένος σε γήπεδα τύπου Ολυμπιακός-Παναθηναικός ή Άρης-Πάοκ, αλλά ψηφίζει κάθε φορά ανάλογα με την απόδοση κάθε κυβέρνησης, δηλαδή ο "δεξιός" ψηφίζει χωρίς 2η σκέψη "αριστερό" κόμμα εάν η "δική" του κυβέρνηση τα έκανε θάλασσα και το αντίθετο, ώστε με αυτόν τον τρόπο ΟΛΕΣ οι πολιτικές παρατάξεις να γνωρίζουν καλά πως εάν κάνουν λαλακίες ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ την εξουσία διότι δυστυχώς αυτό είναι το μόνο πράγμα που τους τσούζει... Προς το παρόν εύχομαι η τελειώσει όσο το δυνατόν πιο σύντομα η καταστροφή και να μην επαναληφθεί τουλάχιστο σε αυτό το τραγικό μέγεθος...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου