Προς το περιεχόμενο

boss me 70 ή μεταχειρισμενη tonelab se????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000000000000000000 κι επειδη εγω εχασα απειρο χρονο με το να ασχολουμε με τη πεταλιερα, γι αυτο πηρα την tonelab για να μην ξαναασχοληθω..........με μπλιμπλικια και λεπτομεριες............για το αν θα βαλω την καθε ρυθμιση στο 182 ή στο 183 ή στο 184 κλπ κλπ κλπ.....

 

σιγουρα..νιω8εις λιγο geek την ωρα που ρυ8μιζεις το το "Q" parameter η το 1203ο high cut η low cut που συναντας σε σχεδον ολα τα εφφε της πεταλιερας....αλλα στην τελικη εχει καποιο αποτελεσμα....οταν καποιος δεν 8ελει να εχει ορια στον ηχο του....πληρωνει την αναλογη τιμη που αντιστιχει σε αυτο που 8ελει...πολυ χρονο...υπομονη...νευρα...θυμο...κτλ..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια τελικα την βρηκα την TL και ειμαι ευτυχισμενος..!!!!!!!περιμενω αυριο να μ ερθει!!!

 

εχετε καποια TIPS και καποια ΜΥΣΤΙΚΑ να προτεινετε που θα πρεπει να ξερω για τις ρυθμισεις και την χρηση της??εσεις που την ξερετε καλυτερα και την χρησιμοποιητε αρκετο καιρο??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σε ικανοποιηση ή σου φανει λιγο αδεια στην αρχη καποια απο τις προσομοιωσεις ενισχυτων που εχει συμπληρωσε τον ηχο και με ενα απο τα overdrives που εχει στην πρωτη μπανκα. επισης "παιξε" με το pres. των ενισχυτων για να κοψεις ή να βαλεις περισσοτερα πριμα. αν την  χρησιμοποιησεις μπροστα απο ενισχυτη που αυτο φανταζομαι, απενεργοποιησε τις καμπινες!εγω παντως οταν την πηρα (αφου ηδη χρησιμοποιουσα 1.5 χρονο την gt-8) την συνδεσα κατευθειαν στον ενισχυτη χωρις να κανω καμια απολυτως ρυθμιση για να δω αν λειτουργει,εβαλα το πρωτο preset που βρηκα μπροστα μου και .......εμεινα ........... καλο παιξιμο φιλε μου!να εισαι σιγουρος οτι θα σου βγει σε καλο η αγορα, και ειναι μηχανημα που δεν χανει ευκολα την αξια του ακομη και αν θελησεις να την δωσεις καποτε!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με ενδιαφερει περισσοτερο να την βαλω μπροστα στον ενισχυτη και οχι στο fx loop..αρα θα πρεπει να κλεισω τα sims της πεταλιερας για καμπινες και amps και να παιζω οχι με line αλλα με ap ρυθμιση ετσι??

 

να τονισω οτι σπιτι εχω tranzistorato αλλα στο studio που κανω προβες παιζω με marshall λαμπα και καμπινα αρα τι λετε να κανω για τν συνδεσμολογια?σπιτι να παιζω με τα sims ενεργοποιημενα και στις προβες να τα κλεινω (πρεπει να κλεινω η να ενεργοποιω και amps και cabinets μαζι?)?

 

καποιο αλλο tip για ευκολια η καλυτερο ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο τις καμπίνες χρειάζεται να απενεργοποιήσεις, απο τα amp θα παίρνεις την παραμόρφωσή σου - και τη χροια του κάθε ενισχυτή

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με ενδιαφερει περισσοτερο να την βαλω μπροστα στον ενισχυτη και οχι στο fx loop..αρα θα πρεπει να κλεισω τα sims της πεταλιερας για καμπινες και amps και να παιζω οχι με line αλλα με ap ρυθμιση ετσι??

 

να τονισω οτι σπιτι εχω tranzistorato αλλα στο studio που κανω προβες παιζω με marshall λαμπα και καμπινα αρα τι λετε να κανω για τν συνδεσμολογια?σπιτι να παιζω με τα sims ενεργοποιημενα και στις προβες να τα κλεινω (πρεπει να κλεινω η να ενεργοποιω και amps και cabinets μαζι?)?

 

καποιο αλλο tip για ευκολια η καλυτερο ηχο?

 

 

 

καταρχην εγω που παιζω στο input ενος hot rod deluxe θα σου πω οτι με απενεργοποιημενες τις καμπινες ο ηχος δεν λεει καθολου ...οποτε δεν ειναι κανονας αυτος με τις καμπινες....εμενα π.χ με on τις καμπινες ειναι super ενω με off δεν μου αρεσει καθολου.....κατι ακομα.....σε καποιους ενισχυτες αυτο θα το βρεις εσυ ...κυριως σε καινουργια μοντελα οχι τα vintage το vr gain καλο θα ειναι να μην το εχεις πολυ ψηλα.....αντε μεχρι το 8.....και οτι παραμορφωση θες να το παιρνεις απο  το gain αλλα και με την προσθηκη ενος πεταλιου μπροστα.....

 

 

 

p.s υπαρχει κανεις που να μενει κοντα στο ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ και να χρησιμοποιει την tonelab με off τις καμπινες .......θα με ενδιεφερε μια επιδειξη καποιον ηχων να δω εαν φταινε τα αυτακια μου  ή ο ενισχυτης ή οι ρυθμισεις μου ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό να την παραλάβεις και καλόπαιχτη.

Εγώ την έχω μπρόστά συνδεμένη στον ενισχυτή και με ενεργοποιημένες τις καμπίνες και είναι όλα μια χαρά. Είναι θέμα καθάρα των ρυθμίσεων που θα κάνεις,

Αν δεν κάνεις υπερβολές στις συθμίσεις, όπως το gain στο 10 και τέτοια θα έχεις μια χαρά ήχο.

Στον Marshall μόνο και μόνο επειδή έχει EL34 λάμπες θα την έβαζα στο return, όχι όμως σε 6L6 λάμπες, έχουν άλλο ήχο και το καταλαβαίνεις μόνο αν παίξεις στην επιστροφή του loop (return).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σατς, παιξε την ΤΛ στο return να δεις το φως μπας και καθαρισει λιγο το τοπιο και φυγουν τα βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σατς, παιξε την ΤΛ στο return να δεις το φως μπας και καθαρισει λιγο το τοπιο και φυγουν τα βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Λες ε?

 

Anyway και για να μην είμαι τελείος off-topic, η αλήθεια είναι οτι τις ρυθίσεις θα πρέπει να τις αλλάξεις ή να έχεις διαφορετικό bank όταν παίζεις σε διαφορετικό ενισχυτή ή αν παίζεις μπροστά στην προενίσχυση ή πίσω στο loop.

 

Υ.Γ προς Playloud: Την δευτέρα θα πάω να φτιάξω ένα bank για το return.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου