Προς το περιεχόμενο

Διαφορετικες κιθαρες,διαφορετικος ηχος......


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε κ γω παιζω  σε συγκροτημα.ιnstrumental,που συνεπαγεται οτι πρεπει να ακουγονται κ να βγαινουν εξω κ οι 2 κιθαρες..χρησιμοποιουμε και οι 2 κιθαριστες κιθαρες με 2 humbucks και line 6 pod....σκεψου δηλαδη οτι θα μπορουσαμε να εχουμε ακριβως τον ιδιο ηχο...αλλα το αποφευγουμε μεταξυ μας αυτο κ παντα ρυθμιζουμε τα Presets ετσι ωστε να μην θαβουμε ο ενας τον αλλον..δεν ειναι κακο το γεγονος οτι εχετε διαφορετικο ηχο..ισα ισα μονο καλο ειναι,απλα ειναι στο χερι σας να το αξιοποιησετε...το μονο που θελει ειναι ψαξιμο... :)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κ γω παιζω  σε συγκροτημα.ιnstrumental,που συνεπαγεται οτι πρεπει να ακουγονται κ να βγαινουν εξω κ οι 2 κιθαρες..χρησιμοποιουμε και οι 2 κιθαριστες κιθαρες με 2 humbucks και line 6 pod....σκεψου δηλαδη οτι θα μπορουσαμε να εχουμε ακριβως τον ιδιο ηχο...αλλα το αποφευγουμε μεταξυ μας αυτο κ παντα ρυθμιζουμε τα Presets ετσι ωστε να μην θαβουμε ο ενας τον αλλον..δεν ειναι κακο το γεγονος οτι εχετε διαφορετικο ηχο..ισα ισα μονο καλο ειναι,απλα ειναι στο χερι σας να το αξιοποιησετε...το μονο που θελει ειναι ψαξιμο... :)

Thanks φιλε............μπορει να εχετε και δικιο και να λυθει με τον καιρο το προβλημα που μαλλον ομιζουμε οτι υπαρχει.......οσο για το μπασσιστα ελπιζω να βρουμε συντομα και να βοηθησει κι αυτος στη λυση του προβληματος....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους περισσότερους προλαλήσαντες.

 

Όμως 2 κιθάρες σε μια μπάντα πρέπει οπωσδήποτε να παίζουν διαφορετικά μουσικά μέρη....εννοώ αρμονίες κτλ και όχι μόνο δισολίες πχ τύπου Maiden

 

Αν πάιζετε και οι 2 τα ίδια μουσικά μέρη, για μένα είναι τσίρκο...σόρρυ

 

Στην επόμενη πρόβα, κάνε ένα τεστ:

 

Παίξε εσύ με την κιθάρα και το ενισχυτή-εξοπλισμό του άλλου κιθαρίστα και αυτός με τα δικά σου αντίστοιχα...και ξαναπές μας.... :)

 

Μπορεί να εκπλαγείς με το αποτέλεσμα... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτος αμα παιζεται κακοφωνιες, τα μερη που παιζετε μαζι εχουν αρμονια και αυτο συνεπαγεται πως εχουν ιδιες αρμονικες που "εκτοξευονται" σε συχνοτικα φασματα τελειως εξω απ'τις (συμβατικες) δυνατοτητες τις κιθαρας προς το βασιλειο των μπασων εως τους βαλτους των τζιτζικιων.

 

Δυστυχως αυτη η εκτοξευση των αρμονικων ειναι σαν τα πυροτεχνηματα. Οσο πιο μακρια απ'το εδαφος-ταστιερα πανε τοσο λιγοτερο λαμπρα ειναι.

 

Και αυτο δημιουργει την αναγκη για την πραγματικη λυση στο προβλημα σας.

 

Παρτε εναν μπασιστα και μια πληκτρου. Ή μια μπασιστα και εναν πληκτρο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως το παιδί εννοεί, πως όπως ακούει ένα cd καλής ροκ/μεταλ παραγωγής και οι 2 κιθάρες έχουν αντίστοιχο ήχο και όγκο σε σημείο που όταν παίζουν μαζί να "κολλάνε" σαν ένας ήχος, όμορφος και αφράτος δίνοντας έξω έναν ήχο, αυτό δεν του ... βγαίνει με τις 2 κιθάρες του.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε λογικο.

Αλλα κόλπο η ηχογραφηση

Σε παντα με δυο κιθαρες..προσωπικα νομιζω πως πρεπει να ειναι δυο κιθαριστες φυσικα με διαφορετικο συχνοτηκα ηχο αλλά με κοινη<κατευθυνση> όσο αφορα την αποψη,

και φυσικα το σημαντικοτερα οι δυο κιθαριστες να επικοινωνουν σαν ανθρωποι.

 

προσωπικα στη μπαντα μου εγω με Orange και Suhr ο αλλος κιθαριστας με Egnater κ Heritage, καταληξαμε(προς το παρών δηλαδη) με δυο ηχους που ταιριαζουν αλλα φυσικα δεν ειναι και δεν γινετε να ειναι ιδιοι,

 

Παντως και με τα ιδια μηχανηματα-κιθαρες-ρυθμισεις να παιζουν 2 κιθαριστες ιδιο ηχο δεν θα εχουν

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως το παιδί εννοεί, πως όπως ακούει ένα cd καλής ροκ/μεταλ παραγωγής και οι 2 κιθάρες έχουν αντίστοιχο ήχο και όγκο σε σημείο που όταν παίζουν μαζί να "κολλάνε" σαν ένας ήχος, όμορφος και αφράτος δίνοντας έξω έναν ήχο, αυτό δεν του ... βγαίνει με τις 2 κιθάρες του.

Φιλε μαλλον καταλαβες ακριβως αυτο που πιστευουμε..........απλως δεν μπορουσα να το εξηγησω με τοσο απλα λογια που το εξηγησες εσυ........ :) Πως μπορει λοιπον να ελαχιστοποιηθει αυτο το προβλημα? Επαναλαμβανω οτι δεν εχω εγωιστικο σκοπο να βρω μονο για το δικο μας προβλημα λυση,αλλα για μια γενικη κι ολας συζητηση περι του θεματος για να βοηθηθουν κι αλλα παιδια.... :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου