Προς το περιεχόμενο

Διαφορετικες κιθαρες,διαφορετικος ηχος......


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω μια tonelab και παιζω συνηθως μπροστα σε εναν peavy 6505 , ο αλλος κιθαριστας παιζει καρφι σε μια προενισχυση soldano με τελικο mesa boogie ή εναν telegun fatboy......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν λεω οτι πρεπει να ακουγονται και οι δυο κιθαρες πανομοιοτυπες , ομως μου ακουγεται πολυ περιεργο το συνολο στο studio.....δυστυχως το μονο υλικο που εχω ειναι κλιπακια εντελως προχειρα μονο και μονο για εμας για να εχουμε γραμενες καπου τις προβες...κι ετσι δεν μπορω να ανεβασω κατι.......ειναι η πιο "σοβαρη" δουλεια που εχει κανει το καθε μελος του γκρουπ μεχρι στιγμης και γι αυτο το ψαχνουμε το θεμα....δεν ξερω μπορει και να ειναι η φαντασια μας........

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια tonelab και παιζω συνηθως μπροστα σε εναν peavy 6505 , ο αλλος κιθαριστας παιζει καρφι σε μια προενισχυση soldano με τελικο mesa boogie ή εναν telegun fatboy......

Με τον συγκεκριμενο εξοπλισμο (αν και δεν ειπες κιθαρες) και με τη σωστη χρηση του, πιστευω πως οντως ο καθενας σας θα μπορει να εχει αξιοπρεπη ηχο (κατι που ηδη βεβαια εχεις αναφερει). Απο κει και περα για μενα δεν υπαρχει προβλημα. Αν εισαι σιγουρος, λοιπον, οτι υπαρχει προβλημα και οτι δεν οφειλεται καπου αλλου, τοτε δεν εχω να προτεινω κατι αλλο απτο να ψαξετε ο καθενας τον ηχο του περισσοτερο, για να ταιριαξετε το αποτελεσμα στα δικα σας αυτια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να δωσω παραδειγματα.....ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζητας! περισσοτερο θα ελεγα οτι το καταλαβαινουμε στην προβα.....ακομα ομως δεν εχουμε κανει σοβαρη ηχογραφησει για να κρινω καλυτερα......

 

Ok. Eδώ μπορεί να βρω ελαφρά εκτός θέματος, αλλά νομίζω ότι το θέμα που άνοιξες δίνει μια καλή ευκαιρία να συζητηθεί το ζήτημα "δυο κιθάρες σε μια μπάντα".  ;)

 

Πρώτ'απ'όλα δε λες αν παίζεται δικά σας κομμάτια ή είστε cover band. Στη δεύτερη περίπτωση, πόσο διασκευάζετε τα κομμάτια που παίζετε, ή, αντίθετα, πόσο κοντά προσπαθείτε να είστε στο πρωτότυπο?

 

Το βασικό ερώτημα είναι, γιατί θέλετε να έχετε δύο κιθάρες στη μπάντα?  ;) Φαίνεται αφελές, αλλά είναι στην πραγματικότητα εύλογο σαν απορία.

 

1) Αν θέλετε να παίζετε covers όσο πιο κοντά γίνεται στο πρωτότυπο, τότε λογικά πρέπει να επενδύσετε σε εξοπλισμό που να σας βοηθάει σ'αυτό. Πειραματισμοί απαγορεύονται. Η καλύτερη επιλογή προφανώς θα ήταν οι κατάλληλες (all around? ανάλογα το είδος) κιθάρες και modelling gear. Εκτός αν παίζετε covers από 2-3 μπάντες μόνο.  ;)

 

2) Στην περίπτωση που πειραματίζεστε με διασκευές τότε ανοίγουν άλλοι ορίζοντες. Όπως είπαν και τα παιδιά, η ενορχήστρωση παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Και επανερχόμαστε: γιατί έχετε 2 κιθάρες? Προφανώς για να διευκολύνεται ενορχηστρωτικά το κάθε κομμάτι και να "βοηθούν" η μία την άλλη στους ρόλους που καλούνται να υπηρετήσουν.

 

Εδώ η ηχογράφηση που σου είπα πιο πάνω θα βοηθήσει πολύ. Επίσης, θέλω να ελπίζω ότι οι δύο κιθαρίστες κάθονται κάπου κάπου και προβάρουν τα κομμάτια μόνοι τους, χωρίς τους υπόλοιπους της μπάντας, γιατί αν περιμένετε την πρόβα... χάσατε.  ;)

 

3) Αν παίζετε δικά σας κομμάτια, ισχύει ότι και παραπάνω, αλλά στον υπερθετικό βαθμό. Ο κάθε κιθαρίστας θα πρέπει να έχει κάνει το homework του αρκετά καλά, ώστε να έχει 2 και 3 διαφορετικές επιλογές να προτείνει.

 

Πρόσεξε ότι σε όλα τα παραπάνω, ο ήχος της κιθάρας παίζει έναν μόνο ρόλο. Πρέπει να ξέρεις και να το "έχεις" καλά μέσα σου αυτό που θα παίξεις, για να καθίσεις να προβληματιστείς για τον ήχο. Και πολλές φορές το τι θα παίξεις κάνει την επιλογή στον ήχο σχεδόν "αυτόματη".

 

Τέλος, επειδή δεν είπες αν η μπάντα έχει και πλήκτρα, αυτό εισάγει από μόνο του άλλη μια σειρά σημαντικών παραμέτρων, που επηρεάζει όλα τα παραπάνω. Και αν όντως έχετε πληκτρά, ελπίζω να ανήκει στην μειοψηφία αυτών που δεν έχω καταφέρει να παίξω αρκετά μαζί τους ακόμα.  ::) ;D Γιατί αν είναι σαν το 90% αυτών που παίζουν σε μπάντες... καλή σας τύχη.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουμε δικα μας κομματια stoner-southern-rock-metal φαση.......ειμαστε 2 κιθαρες, ντραμς και φωνη! Μπασσιστας δεν υπαρχει μεχρι στιγμης αν και εχουμε δοκιμασει με κανα δυο.........Υπαρχουν 2 κιθαρες γιατι ειναι απολυτως απαραιτητες και οι δυο.........δεν παιζουν τα ιδια πραγματα απολυτως στα ρυθμικα, οπως και στα σολο η μια πρεπει να καλυπτει τα ρυθμικα μερη του κομματιου.......

Το θεμα το ανοιξα περισσοτερο για να δω αν και αλλοι αντιμετωπιζουν ή αντιμετωπιζαν  παρομοιο προβλημα, για να γινει μια μεγαλη συζητηση οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω στο θεμα για τις δυο κιθαρες σε μια μπαντα.....ετσι θα μπορεσω να αντλισω κι εγω οπως και πολλοι που θα ενδιαφερθουν απαντησεις και γνωσεις περι του θεματος.....

Το ξερω πολυ καλα οτι για να λυθουν προβληματα ηχου και οχι μονο σε μια μπαντα χρειαζεται πολυ χρονος ,υπομονη,δουλεια , μελετη και πανω απ ολα ορεξη............ τετοιου ιδους προβληματα δεν λυνονται απο τη μια μερα στην αλλη.....μπορει στο τελος να καταληξουμε με εντελως διαφορετικα μηχανηματα στα χερια μας και στα ποδια μας λογο αναγκων στον ηχο του συγκροτηματος.......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασσιστας δεν υπαρχει μεχρι στιγμης

 

βρειτε και μετα μας ξαναρωτας,η ελειψη μπασου προκαλει τρομερη ανισσοροποια (ειδικα σε αυτο το ειδος της μουσικης)

 

αν ο εξοπλισμος σας διαφερει τραγικα οποτε μαλλον ο ΤΡΟΠΟΣ που παιζετε φταιει  ;)  (η σωστη συνυπαρξη 2 κιθαρων ειναι ΠΟΛΥ δυσκολη δουλεια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να σας μοιάσουν όλες οι μπάντες με δύο κιθαρίστες :)

 

πάντως αν βαράνε δύο κιθαρίστες ακόρντα με πάνω από 2 νότες και γκάζια και σε κοντινή περιοχή του οργάνου και χωρίς αρκετές παύσεις - ανάσες τότε γίνεται χαμός. Βέβαια σε μερικές σκηνές αυτό θεωρείται στυλ. Εσείς πώς "ενορχηστρώνετε";

 

γιατί δεν το γυρνάει ο ένας στο μπάσο; ο Sir Paul μ@λ@κ@ς ήτανε;  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι κατι μου λέει οτι το προβλημα είναι στα drive σας.ο ένας μήπως έχει τσιτα όγκο οδοστρωτήρα και του άλλου νιαουρίζει και τσινάει.έτσι χωρίς να είναι κακό βέβαια ιδιαίτερα σε powercords υπάρχει μια διαφορά που σε κάποια αυτιά ενοχλεί.Το άλλο που πάει το μυαλό μου είναι το attitude στα ρυθμικά.δηλαδή η χρήση του δεξιού χεριού.Αν ο ένας δεν ξέρει να mutάρει ας πουμε(μου χει τυχει...) η δεν το κάνει όπως χρειάζεται το κομμάτι τοτε σίγουρα κάτι θα ακούσεις στραβά.

 

Το κακό με τις μπάντες με 2 κιθάρες είναι οτι ηχητικά ο καθένας κάνει του κεφάλιου του και δεν τα συζυτάνε μεταξύ τους λες και είναι κάτι προσωπικό και ιερό.Θυμάμαι οταν ήμουν πιο μικρός έπαιζα με πιο άλλο απο το metalzone και είχε τύχει ενω έπαιζα σωστά να π....ω πολλά κομματια έτσι.Εγώ ξυράφι(δεν ήξερα να το ρυθμίζω κιολας...) ο άλλος πιο νορμαλ και γινοτανε ενα "ωραίο" πράμα... 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου