Προς το περιεχόμενο

Toggle σε strat (ή πώς μάλωσα με τον 5θέσιο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να στείλω κι εγώ τι έκανα όταν δεν είχε καλό καιρό για μπάνιο  :)

 

Σε συνέχεια αυτού του θρεντ αποφάσισα να βάλω HH pickguard στη στρατ μου και να την κάνω δίχοντρη:). Επίσης αποφάσισα να καταργήσω τον πενταθέσιο, που μαζί με το μεσαίο μαγνήτη ενοχλούν το χέρι μου  8)

 

Δυστυχώς έχασα τις φωτό από το πριν, αλλά δεν ήταν κατι ιδιαίτερο, μια αμερικαν στανδαρδ με μαύρο pickguard.

 

Τέλοσπάντων, στην πρώτη φωτό φαίνεται ο ασθενής επί της κλίνης, που έλεγε κι ο Παπαδόπουλος 8)

 

Στη δεύτερη φωτό φαίνεται ο toggle της Goeldo που πουλάει ο θωμάς με μαύρο καπάκι και τα 2 κρεμ καπάκια Goeldo που επίσης πουλαει ο θωμάς, κανένα από τα οποία δεν κάνει! Να 'ναι καλά ο οδοντοτεχνίτης ξάδερφος που μου γέμισε το μεγάλο με ρητίνη!

 

Τέλοσπάντων στην τρίτη φωτό φαίνεται ο διακόπτης αφού μου τον έφαγε με το "γαργαλιστήρι" ο μάστορας της μηχανής ( ότι εργαλείο μου λείπει φορτώνομαι σε φίλους και γνωστούς  ;D) για να χωρέσει στη θέση του 3ου ποτ της στρατ. Η επαφή που φαγώθηκε είναι η γείωση του διακόπτη, που θα την κολλήσω αλλού.

 

Στην τέταρτη φωτό φαίνεται η τρύπα του 3ου ποτ που "γαργαλήθηκε" λιγάκι στον ίδιο μάστορα για να χωρέσει το toggle.

Επίσης φαίνεται η εξυπνάδα που έκανα να βάλω στο βολουμε να γράφει τονε

 

klini.jpg.8630f17dbb850a241ded5a36b712a962.jpg

toggle.jpg.c3c0fe8419fee8e8abcbfd3f51dff370.jpg

toggle_after.thumb.jpg.cb335c56b86085bb1628d76d1ab4a4cc.jpg

hole.jpg.61d80b18e3c1180e363a568092b7d33b.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή έβαλα 2 Dimarzio air classic. Πολύ καλά έπαιζε, αλλά άρχισα να νοσταλγώ τους μονούς. Έτσι άλλαξα τον πάνω με έναν Dimarzio Bluesbucker. Ο μαγνήτης αυτός είναι κάτι σαν αθόρυβος p90, με το ένα coil να είναι ψιλο-dummy. Χωρίς υπερβολή, είναι αυτό πού έψαχνα: γεμάτος ήχος, αλλά χωρίς λάσπη. Και πολύ πειστικό σπλιτάρισμα. (Το tone είναι ζμπρώξε-τράβα.)

 

Στις 2 πρώτες φωτό με τους 2 air-classic και στις 2 επόμενες με τον bluebucker πάνω που δυστυχώς βγαίνει μόνο σε μαύρο  :(

arxiki1.thumb.jpg.3a4e443d49ff076353d469137043ac75.jpg

arxiki2.jpg.e82043aec92935098a06a9932bd0c223.jpg

teliki1.jpg.51fc26b0a3850df7c554c106bb0753dc.jpg

teliki2.jpg.5f6130aa348a81d4921ae09ed0bfa5aa.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα ειχα προσεξει τον τριθεσιο στο avatar σου και ηθελα να σου πω οτι εκανες ωραια πατεντα, τωρα που βλεπω το πληρες εργο ας πω ενα μπραβο.

 

Χρειαστηκε σκαψιμο η κιθαρα ή ηταν pool απο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ωραία με τον μαύρο neck, γιατί μοιάζει σαν να έχει μόνο bridge μαγνήτη!

Μετά τις επεμβάσεις του οδοντοτεχνίτη, πως θα την λές; Κουφάλα;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!  :o

 

είμαι σίγουρος ότι εάν θα έπαιζα ποτέ μαζί της, κάθε φορά που θα άλλαζα επιλογή μαγνήτη θα άλλαζα και το tone... έτσι άμπαλος που είμαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2 πρώτες φωτό με τους 2 air-classic και στις 2 επόμενες με τον bluebucker πάνω που δυστυχώς βγαίνει μόνο σε μαύρο  :(

 

Οχι και δυστυχως?! Τα σπαει με τον μαυρο στο neck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα ειχα προσεξει τον τριθεσιο στο avatar σου και ηθελα να σου πω οτι εκανες ωραια πατεντα, τωρα που βλεπω το πληρες εργο ας πω ενα μπραβο.

 

Χρειαστηκε σκαψιμο η κιθαρα ή ηταν pool απο κατω?

 

Ήταν pool, νομίζω φαίνεται στην 1η φωτο, αλλά οι βίδες των dimarzio ήταν πολύ μακριές και θέλαν κόψιμο. Άσε που ο Bluesbucker έχει άλλο σπέιρωμα από τον Air, και παιδευόμουνα μια ώρα με να βιδώσω τη βίδα που την είχα έτοιμη κ δεν έμπαινε, ότ,ι ναναι  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!  :o

 

είμαι σίγουρος ότι εάν θα έπαιζα ποτέ μαζί της, κάθε φορά που θα άλλαζα επιλογή μαγνήτη θα άλλαζα και το tone... έτσι άμπαλος που είμαι  ;D

Ευχαριστώ.

 

Δηλαδή τον 5θέσιο δεν τον έχεις κουνήσει καταλάθος ;)

 

Εδώ που τα λέμε άμα μου τη δώσει θα βγάλω tone και volume και toggle και τον κάτω μαγνήτη και θα παίζω μόνο με τον Bluesbucker  8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου