Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Roland td-6


GIOBATS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα θα κανω τις προσπαθειες μου. Θα μου παρει λιγο χρονο μαλλον διοτι δεν εχω καταφερει ακομα να συνδεσω σωστα το midi to usb καλωδιο μου.

Ευχαριστω προς το παρον. Μολις εχω νεα θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα. Πήρα ένα σετακι μτχ TD6V από τις αγγελίες του noiz ενώ το module το πήρα από ebay. Το πήρα για να μάθω οπότε οι γνώσεις είναι μηδαμινές...απλά διαβάζω ακόμα.

 

Διάβασα λίγο το manual και αφού σύνδεσα τα καλώδια προσπάθησα να το σετάρω. Έκανα ένα reset, έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις (crosstalk, sensitivity κλπ) αλλά παρατήρησα τα εξής και θα ήθελα μια βοήθεια:

 

1) το hihat (CY5) δεν κάνει πολύ καλό triggering στο "λαστιχένιο" τμήμα ενώ κάνει πολύ καλό στο πλαστικό. Πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

2) το ride και το crash ενώ στο bow έχουν καλό triggering στο edge θέλει πιο πολύ δύναμη για να ακουστεί (στο λαστιχένιο πάντα τμήμα). Επίσης πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

3) Αν χτυπήσω με την μπαγκέτα πάνω στην βάση του σετ, πχ στην βάση του crash κάνει triggering το crash ενώ σε άλλα σημεία κάνει triggering άλλα pads.

 

4) Αν ακουμπίσω με την μπαγκέτα κάποιο από τα καλώδια κάποιες φορές κάνει triggering κάτι από το set.

 

5) Δυσκολεύομαι να ακούσω rim shots στα tom (PD8)

 

Πείτε μου λίγο οι γνώστες, τι από τα παραπάνω είναι normal ή λάθος σετάρισμα στο module γιατί αρχίζω να φοβάμαι για κάποιο πρόβλημα...

 

Αν υπάρχει και κάποιο σετάρισμα για το συγκεκριμένο σετ μιας και είναι διαδεδομένο ευπρόσδεκτο!!

 

thanx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disclaimer: δεν είμαι ντράμμερ και δεν έχω δουλέψει το TD-6, μόνο το Alesis I/O  :P

 

Μήπως υπάρχει κάποια παράμετρος τύπου crosstalk για να μην υπάρχει false triggering από χτυπήματα σε άλλα triggers και είναι ρυθμισμένο χαμηλά;

 

Δεν εισαι ντραμμερ αλλα εισαι πολυ ωραίος!!! +1000

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Πήρα ένα σετακι μτχ TD6V από τις αγγελίες του noiz ενώ το module το πήρα από ebay. Το πήρα για να μάθω οπότε οι γνώσεις είναι μηδαμινές...απλά διαβάζω ακόμα.

 

Διάβασα λίγο το manual και αφού σύνδεσα τα καλώδια προσπάθησα να το σετάρω. Έκανα ένα reset, έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις (crosstalk, sensitivity κλπ) αλλά παρατήρησα τα εξής και θα ήθελα μια βοήθεια:

 

1) το hihat (CY5) δεν κάνει πολύ καλό triggering στο "λαστιχένιο" τμήμα ενώ κάνει πολύ καλό στο πλαστικό. Πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

2) το ride και το crash ενώ στο bow έχουν καλό triggering στο edge θέλει πιο πολύ δύναμη για να ακουστεί (στο λαστιχένιο πάντα τμήμα). Επίσης πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

3) Αν χτυπήσω με την μπαγκέτα πάνω στην βάση του σετ, πχ στην βάση του crash κάνει triggering το crash ενώ σε άλλα σημεία κάνει triggering άλλα pads.

 

4) Αν ακουμπίσω με την μπαγκέτα κάποιο από τα καλώδια κάποιες φορές κάνει triggering κάτι από το set.

 

5) Δυσκολεύομαι να ακούσω rim shots στα tom (PD8)

 

Πείτε μου λίγο οι γνώστες, τι από τα παραπάνω είναι normal ή λάθος σετάρισμα στο module γιατί αρχίζω να φοβάμαι για κάποιο πρόβλημα...

 

Αν υπάρχει και κάποιο σετάρισμα για το συγκεκριμένο σετ μιας και είναι διαδεδομένο ευπρόσδεκτο!!

 

thanx

 

 

έχω τόσα μα τόσα ίδια προβλήματα  ;D

μεταχειρισμένη και γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Πήρα ένα σετακι μτχ TD6V από τις αγγελίες του noiz ενώ το module το πήρα από ebay. Το πήρα για να μάθω οπότε οι γνώσεις είναι μηδαμινές...απλά διαβάζω ακόμα.

 

Διάβασα λίγο το manual και αφού σύνδεσα τα καλώδια προσπάθησα να το σετάρω. Έκανα ένα reset, έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις (crosstalk, sensitivity κλπ) αλλά παρατήρησα τα εξής και θα ήθελα μια βοήθεια:

 

1) το hihat (CY5) δεν κάνει πολύ καλό triggering στο "λαστιχένιο" τμήμα ενώ κάνει πολύ καλό στο πλαστικό. Πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

2) το ride και το crash ενώ στο bow έχουν καλό triggering στο edge θέλει πιο πολύ δύναμη για να ακουστεί (στο λαστιχένιο πάντα τμήμα). Επίσης πρέπει να βάλω το threshold αρκετά χαμηλά (0,1)

 

3) Αν χτυπήσω με την μπαγκέτα πάνω στην βάση του σετ, πχ στην βάση του crash κάνει triggering το crash ενώ σε άλλα σημεία κάνει triggering άλλα pads.

 

4) Αν ακουμπίσω με την μπαγκέτα κάποιο από τα καλώδια κάποιες φορές κάνει triggering κάτι από το set.

 

5) Δυσκολεύομαι να ακούσω rim shots στα tom (PD8)

 

Πείτε μου λίγο οι γνώστες, τι από τα παραπάνω είναι normal ή λάθος σετάρισμα στο module γιατί αρχίζω να φοβάμαι για κάποιο πρόβλημα...

 

Αν υπάρχει και κάποιο σετάρισμα για το συγκεκριμένο σετ μιας και είναι διαδεδομένο ευπρόσδεκτο!!

 

thanx

 

 

Το θέμα σου εχει να κανει με το module και όχι μετα pads κατα πάσα πιθανότητα

 

Θα κανεις τις εξης ρυθμίσεις:

 

1) CY-5: θα ''πεις'' (θα ρυθμισεις δηλ) στον εγκεφαλο οτι το hi-hat ειναι CY-5, παρομοίως για όλα τα pad. επίσης ΜΗΝ χτυπας το πλαστικό τμήμα...θα σπασει με τον καιρο κατα πάσα πιθανότητα. το λαστιχο ειναι για αποσβεση κραδασμων και προστασια του πλάστικου.

2) Ρύθμισε το triggering sensitivity για το edge

3) Αυτό είναι το crosstalk συνεχεσε να ''παίζεις'' αλλά πιο σωστα, μην παιζεις το π***ι σου ;D ;D ;D

4) Σιγουρεψου ότι εχουν μπει καλά τα βυσματα και ρυθμισε το crosstalk

 

ελπίζω να βοήθησα  :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τόσα μα τόσα ίδια προβλήματα  ;D

μεταχειρισμένη και γω...

 

δε νομιζω ναναι θέμα μεταχειριμενου-καινουργιου αλλα ρυμίσεων...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί και να έπεσες στην περίπτωση που κάποιο ή ακόμα και όλα έχουν από κάποιο πρόβλημα το καθένα ή να μην έχουν και απολύτως τίποτα.

Σιγουρέψου πρώτα ότι όλα τα καλώδιά σου (που πάνε από τα pads στο module) είναι εντάξει και λειτουργούν σωστά. Επίσης έλεγξε εάν τα έχεις βάλει στις σωστές υποδοχές έτσι όπως πρέπει. Τέλος έλεγξε για τυχόν λάθος ρυθμίσεις στο module.

Εάν συνεχίζει το πρόβλημα, τότε πηγαίνεις όλο το set (pads & module) για έλεγχο ίσως και επισκευή ανάλογα με το τι φταίει, εάν φταίει.

 

Υ.Γ.

Καλό θα είναι όταν αναφερόμαστε σε κάποιο πρόβλημα, να αναφέρουμε ακριβώς το(α) μοντέλο(α) έτσι όπως τα δίνει - ονομάζει ο κατασκευαστής (υπάρχουν ταμπελίτσες πάνω στο κάθε προϊόν) καθώς και το serial number έτσι ώστε να ξέρουμε τι και πως.

Στο γενικά και αόριστα είναι λιγάκι έως πολύ δύσκολο και εκτός των άλλων χάνουμε τον χρόνο μας.

Για παράδειγμα άλλο μοντέλο το TD-6 και άλλο το TD-6V

όπως άλλο serial number το BV98576 και άλλο το BU98576.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

Καλό θα είναι όταν αναφερόμαστε σε κάποιο πρόβλημα, να αναφέρουμε ακριβώς το(α) μοντέλο(α) έτσι όπως τα δίνει - ονομάζει ο κατασκευαστής (υπάρχουν ταμπελίτσες πάνω στο κάθε προϊόν) καθώς και το serial number έτσι ώστε να ξέρουμε τι και πως.

Στο γενικά και αόριστα είναι λιγάκι έως πολύ δύσκολο και εκτός των άλλων χάνουμε τον χρόνο μας.

Για παράδειγμα άλλο μοντέλο το TD-6 και άλλο το TD-6V

όπως άλλο serial number το BV98576 και άλλο το BU98576.

 

o φιλος μας μας εχει ενημερωσει από αλλο thread και τον στειλαμε εδω. εχει το TD-6

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου