Προς το περιεχόμενο

Μπομπινόφωνο του '70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του noiz. Γνώστες του αναλογικού ήχου. Yπάρχει σε καινουργή κατάσταση μπομπινόφωνο Philips όπως της φωτογραφίας (νομίζω).

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως μονάδα εγγραφής (και καλά) για προσομείωση ήχου σέβεντις ;

Μη βαράτε ακόμα. Έχει και παρακάτω.

Το αντικείμενο δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα, αλλά θυμάμαι πως έκανε πολυκάναλη εγγραφή (δεν θυμάμαι πως). Για το γούστο της υπόθεσης τι πρέπει να προσέξω ;

Ο συνδυασμός με το αντίστοιχης εποχής μικρόφωνο θα βγάλει λάσπη ή απλά αποδεκτό αποτέλεσμα;

 

Εντάξει δεν είναι και το χόλι γκρέιλ, αλλά να του δώσω μια ευκαιρία (Γερμανίδα ξανθιά είναι) ;

 

media002tc4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως μονάδα εγγραφής (και καλά) για προσομείωση ήχου σέβεντις ;

 

εγω σου προτεινω να του κρεμασεις ΔΥΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ και να το ..αποθεσεις πανω σε μια early 70s ΦΛΟΚΑΤΗ ,θα εχεις το ΤΕΛΕΙΟ vibe... ;D

 

 

σοβαρα τωρα,αν σου αρεσει εχω 2-3 παλια μπομπινοφωνα τα οποια σκεφτομαι να πεταξω μια και εχουν ΤΡΑΓΙΚΟ ηχο σε σχεση με το SONAR μου,αν θες σε πληρωνω για να με απαλάξεις απο αυτα... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδυασμός με το αντίστοιχης εποχής μικρόφωνο θα βγάλει λάσπη ή απλά αποδεκτό αποτέλεσμα;

 

ακομα καλυτερα θα ακουστει αν του βαλεις ενα τετοιο απανω

 

1891.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου προτεινω να του κρεμασεις ΔΥΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ και να το ..αποθεσεις πανω σε μια early 70s ΦΛΟΚΑΤΗ ,θα εχεις το ΤΕΛΕΙΟ vibe... ;D

 

 

σοβαρα τωρα,αν σου αρεσει εχω 2-3 παλια μπομπινοφωνα τα οποια σκεφτομαι να πεταξω μια και εχουν ΤΡΑΓΙΚΟ ηχο σε σχεση με το SONAR μου,αν θες σε πληρωνω για να με απαλάξεις απο αυτα... ;D ;D

 

Εχω 3 Ολα παιζουν ακομα (το ενα μονο εχει καποια καμενη λυχνια και ενα καναλι δεν λαλει και ειναι σα να ειναι μπουκωμενο και να εχει λαρυγγιτιδα).

Τα δυο εξ αυτων ειναι φανταστικα στην οψη. Ασημενια, με πλαστικουρες, με φωτακια - λαμπιονια, με διακοπτες κλατσα κλουτσα που χαιρεσαι να τους περιστρεφεις, με λαστιχουμπες, με χερουλια απο το διαστημα, καπακια που καπακωνουν την μιση συσκευη, με δικα τους περιεργης αισθητικης αποσπωμενα μικροφωνα κλπ. Φοβερα διακοσμητικα.

 

Τον ηχο μπορεις α-φο-βα να τον ξεχασεις. Του sf τα παιρνω και χωρις να με πληρωσει και τα βαζω διπλα στα παλια μου ραδιοφωνα στο εξοχικο και πολυ θα ταιριαξουν με τα υπολοιπα.

 

 

 

akai-klatsa-kloutsa.jpg.24de296d84189efbee94b33066e953e6.jpg

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ωραίο θα ήταν να γινόταν κάποιο πρότζεκτ DIY μετατροπής σε tape echo... εκεί σας θέλω!  :)  Ακούς κ. Toneless?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου