Προς το περιεχόμενο

Drums και ηλικια


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους τους drumers του site ;D Βρηκα το site καταπληκτικο και φοβερα χρησιμο, ειδικα για εμενα που ξεκιναω τωρα την εκμαθηση :) Καταρχας drums ηθελα απο μικρος να μαθω, αλλα κατι οι γονεις, κατι ο φοβος του αναποφευκτου θορυβου με αποθαρριναν :( Φετος το πηρα επιτελους αποφαση και γραφτηκα σε ωδειο και ξεκιναω απο Δευτερα ;) Ειμαι φοβερα ενθουσιασμενος και κανω σαν μικρο παιδι!!! Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να μαθω, εστω τωρα στα 32 μου οχι να γινω εξπερ, αλλα ενας μεσος χομπιστας ντραμερ? :) Και αν ναι, σε ποσα χρονια θα μπορω να παιζω ας πουμε τα βασικα? Α, και επειδη θελω να παρω drums, μου προτεινετε ηλεκτρικα η ακουστικα? Με τον θορυβο τι θα κανω? Γιατι εγω -οπως ολοι μας- θελω να παρω ακουστικα... ;D Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eννοείται πως μπορείς να μάθεις. Αγάπη και όρεξη για μελέτη να έχεις......Το βασικό είναι να θυμάσαι πως στόχος είναι να περνάς καλά και να σε γεμίζει ότι και αν κάνεις. Η ηλικία δεν παίζει ρόλο ούτε το <<ταλέντο>>......Καλή επιτυχία και μην αποθαρύνεσαι με τις όποιες δυσκολίες θα σου τύχουν(όπως και σε όλους άλλωστε). ;) :D ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζει ρόλο ούτε το <<ταλέντο>>

 

::) Ας μην υπερβάλλουμε κιόλας

 

 

Αλλά προφανώς και μπορείς να μάθεις, γιατί να μη μπορείς; :) Στρώσου στη δουλειά! ;D Και αν και σίγουρα έχει αρνητικά το να αρχίσει κανείς μεγάλος, έχει όμως και κάποια θετικά! Οπότε..... do your best! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω -οπως ολοι μας- θελω να παρω ακουστικα... ;D

 

ε, τότε τέτοια να πάρεις!

 

όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ποτέ δεν είναι αργά. Αν το πάρεις ζεστά και μελετάς συστηματικά, στα 33 σου θα παίζεις σίγουρα rock beats να γουστάρεις! μη σου πω ότι μπορείς να παίζεις και σε κανα γκρουπάκι...

 

Με τον θορυβο τι θα κανω?

1. δε θα παίζεις σε ώρες κοινής ησυχίας

2. Θα προμυθευτείς κάποιου τύπου practice pads {πχ σαν αυτό http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=1284 }

3. το χω ξαναπεί και επιμένω: όπως σε όλα τα όργανα, υπάρχει αυτόπου ονομάζουμε "δυναμικές" =  δεν τα σπάμε ολη την ώρα, αλλά παίζουμε και λίγο πιο απαλά καμια φορά, οπότε και χαλαρώνουμε τους γείτονες και τους εκπαιδεύουμε να συνιθίζουν την ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ με το μαλακό.

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι μπορω να κανω παιδια για να ελαχιστοποιησω τον θορυβο? Θελω να πω, ποσο θα μου κοστισει να παρω "μονοσεις" για drums? Εννοω, αυτα που κοβουν τον πολυ θορυβο ;) (δεν ξερω πως λεγονται) Και φυσικα, σας ευχαριστω για την υποστυριξη, πηρα τα πανω μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μην σκεφτεσαι ηλικιες κλπ.Αρχισα στα 30 και μετα απο 6 μηνες επαιζα σε μπαντα και συνεχιζω εδω και 8 χρονια.

Λεω να στειλω και βιογραφικο στους rolling stones αμα φυγει ο charlie. ;D

 

Εκτος πλακας παντως , η μουσικη δεν κοιταει ηλικιες , αλλα διαθεση κεφι μερακι και αγαπη για αυτην.Αν τα εχεις αυτα προχωρα και μην δεχτεις απο κανεναν τιποτα του στυλ-τι κανεις τωρα στα γεραματα κτλ.Τωρα με ωδεια κλτ δεν ξερω τι γινεται αλλα αμα εχεις αυτι και ρυθμο μεσα σου κατσε πισω απο τα τυμπανικα σου και αρχισε.

 

Αντε και να σε δουμε σε stage συντομα. ;)

 

 

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι μπορω να κανω παιδια για να ελαχιστοποιησω τον θορυβο? Θελω να πω, ποσο θα μου κοστισει να παρω "μονοσεις" για drums? Εννοω, αυτα που κοβουν τον πολυ θορυβο ;) (δεν ξερω πως λεγονται) Και φυσικα, σας ευχαριστω για την υποστυριξη, πηρα τα πανω μου  ;D

 

Αυτά λέγονται Remo Muffle Rings και τα βάζεις μέσα στο τύμπανο κάτω απο τη μεμβράνη και μειώνεις αρκετά τον θόρυβο χωρίς να χάνεις σε αίσθηση. Μη φανταστείς οτι θα παίζεις και δεν θα ακούγεται τίποτα αλλά τουλάχιστον μειώνεται ενα ποσοστό 40-50% της έντασης. Θα τα βρείς σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά που έχουν είδη drums.

http://images.static.steveweissmusic.com/products/images/uploads/popup/REM-MF-1008-00.jpg

 

Με αυτά, σεβασμό στις ώρες κοινής ησυχιας και ελαφρύ παίξιμο δεν θα έχεις πρόβληματα με τους γείτονες [εκτός αν πέσεις σε καμιά περίπτωση...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια δεν παιζει ηλικια. το μονο που μετραει ειναι να θελεις κατι ...(και εγω που νομιζα οτι αρχισα αργα τα drums -15 - )

 

τωρα για το θεμα του ηχου μπορεισ να χρησιμοποιησεισ αυτα http://www.thomann.de/gr/hq_percussion_so2346_standard_sound_off.htm

 

εχω τα ιδια. τοποθετουνται πανω στα drums  οποτε τα βαζεισ και τα βγαζεις οποτε θες

και κανουν παρα πολυ καλη δουλεια! κοβουν το 85%+ του ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου