Προς το περιεχόμενο

Drums και ηλικια


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά λέγονται Remo Muffle Rings και τα βάζεις μέσα στο τύμπανο κάτω απο τη μεμβράνη και μειώνεις αρκετά τον θόρυβο χωρίς να χάνεις σε αίσθηση. Μη φανταστείς οτι θα παίζεις και δεν θα ακούγεται τίποτα αλλά τουλάχιστον μειώνεται ενα ποσοστό 40-50% της έντασης. Θα τα βρείς σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά που έχουν είδη drums.

http://images.static.steveweissmusic.com/products/images/uploads/popup/REM-MF-1008-00.jpg

 

Με αυτά, σεβασμό στις ώρες κοινής ησυχιας και ελαφρύ παίξιμο δεν θα έχεις πρόβληματα με τους γείτονες [εκτός αν πέσεις σε καμιά περίπτωση...]

 

Τα συγκεκριμένα rings όντως λειτουργούν έτσι? Δηλαδή μειώνουν κατά ένα ποσοστό την ένταση του τυμπάνου, αλλά η αίσθηση παραμένει ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και κανουν σε οποιοδηποτε drumset και να παρω? εγω σκεφτομαι καποια οικονομικη λυση για ξεκινημα πχ http://www.thomann.de/gr/millenium_mx500set_drumset.htm . :) τι μου προτεινετε για ξεκινημα σε οικονομικη λυση (ας πουμε 300-350 ευρω) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα rings που ανέφερε ο ippex, θα αγοράσεις τις κατάλληλες διαστάσεις για τα τύμπανα σου. Τώρα σχετικά με το σετ, καλύτερα θα ήταν να ψάξεις κάτι μεταχειρισμένο και μια φθηνή σειρά πιατίνια, αν και μάλλον θα πρέπει να αυξήσεις λίγο το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα rings όντως λειτουργούν έτσι? Δηλαδή μειώνουν κατά ένα ποσοστό την ένταση του τυμπάνου, αλλά η αίσθηση παραμένει ίδια?

 

Ναι έτσι είναι, η αίσθηση παραμένει ίδια επειδή αυτά πιάνουν ένα μικρό μέρος της επιφάνειας του δέρματος, χωρίς να επηρεάζουν την αίσθηση. Όσον αφορά τον ήχο τώρα έχεις αισθητά μειωμένες αρμονικές που για αυτούς που δεν τις ''αγαπάνε'' [όπως εγώ], είναι και το ζητούμενο. Φυσικά αυτό έχει ως αποτέλεσμα λιγότερο θόρυβο...

 

Υπάρχουν και κάποια άλλα παρόμοια τα οποία καλύπτουν όλη την επιφάνεια του δέρματος και είναι πολύ πιο μειωμένος ο ήχος και οι αρμονικές αλλά απο αίσθηση δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως έχω παρατηρήσει κάποιους μεταλάδες να τα χρησημοποιούνε για να πετύχουν τον κλασσικό κοφτό ήχο που ξέρουμε.

 

Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με τα απλά δαχτυλίδια [rings] που βάζουμε πάνω απο το τύμπανο τα οποία όμως δεν έχουν ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

 

Αν δείτε στο Showroom του forum στην ενότητα drums κτλ έχω μια φότο του σετ μου να τα δείτε κ εγκατεστημένα για να καταλάβετε τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, εκανα ερευνα στο κεντρο στην Αθηνα να δω τιμες γιατι οπως ειχα πει και πριν ειμαι ασχετος κ δεν ξερω απο μαρκες κλπ και ειδα αρκετα drum sets ;) oμως εξακολουθω να ειμαι σε διλλειμα, αφενος διοτι το ποσο που διαθετω ειναι μεχρυ 350 ευρω και αφετερου δεν ξερω διαφορες απο drum set σε drum set!!! ??? μου ειπαν για ενα μοντελο της Adam και ενα αλλο Procoustic drum set, αλλα χαθηκα... τι να παρω για ξεκινημα? μηπως καλυτερα να αγορασω απο το thomann καποιο μοντελο?  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εννοεις τα Sonor? http://www.thomann.de/gr/sonor_special_edition_505_stage_set.htm Και αν κοιταξω σε μεταχειρισμενα, τι παγιδες μπορω να αποφυγω? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω διαφορες απο drum set σε drum set!!! ???

 

στα "οικονομικά" σετ δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Μη σκας κ πολύ. Όλα κανουν την ίδια δουλειά. Είναι για να ξεκινήσει κάποιος.

 

το σίγουρο είναι ότι όσο προχωράς θα νίωθεις την ανάγκη να επεδύεις λεφτά σε διάφορες αλλαγές/βελτιώσεις/επεκτάσεις:

- δέρματα {τα ίδια τύμπανα, αλλά με άλλα δέρματα και σωστό κούρδισμα μπορεί να μην πιστεύεις το πόσο καλύτερα θα ακούγονται}

- βάσεις {τα hihat ή pedal της κάσας είναι απ τα πρώτα που αλλάζουμε όσο προχωράμε}

- πιάτα {τα αλλάζεις ένα-ένα ή απλώς προσθέτεις σύμφωνα με τα γούστα σου και τα στύλ που παίζεις}

 

όσο για τα μεταχειρισμένα, σίγουρα μπορεί να βρείς καποιο καλύτερο σετ, αλλά στάνταρ θα πρέπει να δώσει λεφτά για κάτι απ' τα παραπάνω. Αν πας να κοιτάξεις σετ δώσε μεγάλη προσωχή στις βάσεις και στις βίδες/κλειδιά των τυμπάνων...

 

επομένως η πρόταση μου για κάποιον που ξεκινάει είναι να μη σκάει ψάχνοντας διαφορές ανάμεσα σε εντριλέβελ σετς, αλλά να αγοράζει όποιο βρεί μπροστά του, έχοντας πάντα στο μυαλό του ότι όσο παίζει/μαθαίνει/προχωράει, θα ρίχνει χρήμα...

 

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eγώ ξεκινάω 5 Οκτώβρη και επίσης εχω ξετρελαθεί,στα 21 μου μόλις ;D!Τώρα για drums δν έχω ιδέα ούτε τι να πάρω ούτε πώς θα τα βγαλω περα με τους γειτονες γτ ειναι ολοι τους ''ξεχωριστοί''!!Πάντως πήρα ήδη μπαγκέτες..Δν με σταματαει τπτ.

Να υποθέσω λοιπόν οτι πρέπει να αγοράσω ντραμς  από τώρα ή σε κανα μήνα απο τν έναρξη των μαθημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου