Προς το περιεχόμενο

Drums και ηλικια


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω φιλε πηρα σετ τωρα στην αρχη του δευτερου χρονου μαθηματων... τον πρωτο χρονο εξασκουμουνα σε μαξιλαρια και πολλεσ φορεσ πηγαινα στο ωδειο για μελετη μονος μου. οποτε πιστευω πωσ δεν ειναι αναγκη να παρεισ κατευθειαν σετ. αλλωστε μετα απο 6 μηνες μπορει να ξενερωσεις και να σου μεινει τζαμπα το σετ...

 

καλη αρχη παντωσ οπωσ και να χει!!!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε σου εύχομαι και εγώ καλή επιτυχία στην αρχή σου. Θυμίσου όμως τα εξής:

1) Πρέπει γενικά στη μουσική (και κυρίως στη drums) να έχεις υπομονή και θέληση. Χωρίς υπομονή δεν πας πουθενά.

2) Αν θέλεις να δεις αποτελέσματα με τη μία, χρειάζεται αρκετή δουλειά και μπόλικες ώρες μελέτης.

3) Μην απελπιστείς με την αρχή. Κάθε αρχή και δύσκολη και ειδικά με τα τύμπανα.

4) Μην αποσπάσε (όσο αυτό είναι δυνατόν) την ώρα της μελέτης και παίζεις άλλα πράγματα. Πρέπει να κατανέμεις το χρόνο σου κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην ασχολείσαι με παραπανήσια πράγματα. Το διάβασμα διάβασμα.

5) Για να εξασκήσεις το παίξιμό σου καλό είναι να είσαι σε μια μπάντα για να συνηθίσεις το ομαδικό παίξιμο και να ενσωματώσεις στο παίξιμό σου τις τεχνικές που διδάσκεσαι.

 

Αυτά από μένα.... Καλή επιτυχία! 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φιλε μου ετσι γουσταρο να ακουω τουσ ανθρωπους.... η μουσικη ειναι το ποιο ωραιο πραγμα και ποσο μαλλον οταν την παραγεισ εσυ... ειμαι 17 χρονων και παιζω νταμς 1 χρονο... στην αρχη οταν αρχησα τα μαθηματα λεω δεν το εχω! και σκευτομουν να σταματισω τα μαθηματα.. προσπαθουσα να βγαλω τησ ακησεισ και δεν μπορουσα και μου λεει ο καθιγιτησ μου μην κανεισ ετσι... στην αρχη σου φενονται ολα πολλυ δυσκολα αλλα μετα θα γελας με αυτα και οντος αυτο εγινε... συνεχεισα και τα καταφερα! τωρα βασικα σταματισα τα μαθηματα λογο πανελληνιων αλλα δεν εχω σταματισει να παιζω ουτε μερα!! και ασ με εχουν παει κρατιτηριο!!! keep druming φιλε μου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

χωρις να χω διαβασει τα προηγουμενα posts σου λεω οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια...ορεξη να χεις που λεμε...αν μενεις σε πολυκατοικια θα σου προτεινα να παρεις ηλεκτρονικα..ειναι λιγο πιο ακριβα βεβαια αλλα επειδη εχω και ξερω σου λεω οτι ειναι comple..αν εχεις τωρα ειδικο χωρο παρε ακουστικα.και μην αγχωνεσαι για τα βασικα.οτι ειναι να μαθεις αν εχεις ορεξη και πανω απο ολα επιμονη και υπομονη ολα θα ρθουν.keep drumming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

Βρίσκομαι στο Παρίσι και το τελευταίο χρόνο που είμουνα Ελλάδα είχα παρακολουθήσει για 1 μήνα τα εντελώς βασικά στο modernmusicschool.gr.Αποφάσισα εδώ να συνεχίσω τα μαθήματα και βρήκα κάποιον δάσκαλο.Βρήκα ένα βιντεάκι του στο youtube http://www.youtube.com/watch?v=OV30BG2oDNU. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ,γιατί εμένα δε ξέρω δε μου φαίνεται και πολύ σώος.Εσείς τι λέτε?Για πρώτο μάθημα λέγαμε για τη μπαγκέτα και μου είπε να εξασκηθώ στα βασικα rudiments σινγλ ρολ,ντουμπλ ρολ .Δεδομένου ότι έχω επαφή με το τι είναι τεταρτο,ογδωο,κτλ.Δεν πρέπει να μου μάθει αρχικά και κάποια θεωρητικά τελείως πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

και εγώ ξεκινησα στα 28  και ειχα ενδοιασμους, ηθελα απο μικρος στο γυμνασιο να παω στο ωδειο αλλα με ψιλο εκοψαν οι γονεις μου. Τωρα που ειμαι οικονομικα ανεξερτητος και πιο συνειδοτοποιημενος εχω ποροθει ασχημα και μετα απο 1 μιση χρονο συνεχιζω ακαθεκτος με πολλα θετικα σχολια απο τους τριγυρω που με εχουν ακουσει.Απλά τραγουδια τα καταφερνω ικανοποιητικα αλλα εχω μελλον.(εχω και διπεταλο αλλα εκει θελει πολλη υπομονη).Το καλο ειναι οτι ο αδερφος μου παιζει κιθαρα και η αδερφη μου πιανο και τζαμαρουμε συχνα και εχω μπει στο νοημα να κραταω σταθερο ρυθμο , πραγμα πολυ σημαντικο.Εναλλακτικα ξεκινησα και χαλαρα στο μπασο λογω οτι στα ντραμς κανουμε θεωρια  νοτες κτλ και δεν ηθελα να πανε χαμενες οι γνωσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη αρχη φιλε μου σου ευχομαι. Ξεκινας σε μια ηλικια που μπορεις με τα ακουσματα ,την καρδια και την λογικη σου να φιλτραρεις και οχι απλα να αποστηθισεις την οποια γνωση και πληροφορια. Διεγραψε απο μεσα σου την καθημερινοτητα οποτε μελετας και σου ευχομαι να χεις τον χωρο και χρονο να μελετας..και συντομα θα δεις τους καρπους της προσπαθειας σου. καλη μουσικη παιδεια σου ευχομαι και καλη αρχη στον ομορφο μουσικο μας κοσμο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!!! Μετα από 6 σχεδόν μήνες που παίζω, πραγματικά το λατρεύω!! Το καλό είναι ότι βλέπω βελτίωση κάθε μέρα και ότι προχωράω βήμα βήμα... Μπορεί να ξέρω ότι δεν θα γίνω "σούπερ" ντράμερ ποτέ αλλά σίγουρα σε λίγο καιρό θα μπορώ να ακολουθήσω σε ένα σχηματάκι έστω και παίζοντας τα βασικά... Μακάρι να είχα και χρόνο για παραπάνω εξάσκηση και μετανιώνω που δεν ξεκίνησα πριν τουλάχιστον 5 χρόνια αλλά ποτέ δεν είναι αργά για κάποιον που έχει μεράκι να μαθαίνει και να εξελείσεται. Πλέον στα 32 μου έχω μπορώ να πω πολλά ακούσματα (πέρασα πιτσιρικάς από μέταλ σε κλασικό ροκ μετά brit pop, alternative, punk, melodic pop, dark wave και τώρα ακούω από τζαζ έως έθνικ και γενικά ότι μου ακούγεται ωραίο!!!).  Το επόμενο βήμα είναι να "τζαμάρω" με ένα φιλαράκι μου που είναι καλός κιθαρίστας και γιατί όχι κάποια στιγμή να αναζητήσω και ερασιτεχνικό γκρουπάκι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου