Προς το περιεχόμενο

Rock/Metal πεταλι distortion


JR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας νοιζαδες!Θα ηθελα να μου προτεινεται ενα αναλογικο πεταλι distortion (ή distortion/overdrive) για να καλυψω μια μεγαλη γκαμα ηχων σε rock(σε στυλ Hedrix,Deep purple) και να φτανει και σε metal μονοπατια (με boost).Ειχα το metel muff της electro harmonic και μου χαλασε.Μου αρεσε πολυ(αν δεν βρω κατι αλλο θα το ξαναπαρω) και δεν μου αρεσει καθολου το Boss MT-2 Metal Zone.Εχω μια patscaster και ενισχυτη τον Spider II 75W και διαθετω περιπου 100-150 ευρα!Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα του αποτελέσματος θα είναι περιορισμένη λόγω του μέτριου ενισχυτή που διαθέτεις. Ως εκ τούτου, ακόμη και ωραίες λύσεις να σου προταθούν, περισσότερο θα θαφτούν παρά θα αναδειχθούν (και ίσως οι προτάσεις γίνουν λόγω της πείρας του ήχου που έχουν επάνω σε λαμπάτο - πάνω στον Spider II όμως?) Μήπως είναι καλύτερα να τα κρατήσεις για να αναβαθμιστείς σε έναν καλύτερο ενισχυτή που θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο να φτιάξεις και τον ήχο σου?

 

Το αν θα είναι "αναλογικό" ή όχι δεν παίζει κανένα ρόλο. Σαν αρχή ξεκίνα να διαβάζεις τα άπειρα θρεντς για πετάλια distortion που έχουν προηγηθεί μέσω του ψαχτηριού. Μέχρι τα 150 ευρώ θα πρότεινα το Digitech Hardwire Tube Distortion ή το Visual Sound Son of Hyde. Έχουν το προσόν ότι είναι απλά & τίμια πετάλια, και ότι μπορείς να τα βρεις άνετα σε μαγαζιά για να τα δοκιμάσεις, και ότι δεν θα δώσεις μια περιουσία πάνω σε κάτι που θα μείνει εντελώς ανεκμετάλλευτο πάνω στον Spider.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα έρθουν πολλοί έξυπνοι και θα σου πουν "αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις το τάδε μπουτίκ πετάλι" (όπου "τάδε" κάποιο σπάνιο όνομα για να φανούν και λίγο ψαγμένοι) αλλά πίστεψέ με, δεν αξίζει τον κόπο. Αν ο ενισχυτής σου ήταν διαφορετικός, θα σου πρότεινα κάτι πιο ιδιαίτερο (πχ. το ZVex Distortron, κι αυτό μέχρι τα 150).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα του αποτελέσματος θα είναι περιορισμένη λόγω του μέτριου ενισχυτή που διαθέτεις.

Φιλε μου εχεις υπερβολικα δικιο και εγω δεν ξερω τι να προτιμησω ενα πεταλι καλο για εναν μετριο ενισχυτη ή ενα πεταλι για καλο ενισχυτη.Να σου πω την αληθεια ηθελα να αλλαξω τον ενισχυτη αλλα τωρα δεν εχω χρηματα να παρω κατι καλο.Επισης παω συχνα σε στουντιο οποτε μαλλον θα μου χρειαστει ενα καλο πεταλι.Ευχαριστω για τις συμβουλες χωστε και αλλες οποιος θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ροκ και μέταλ? Δεν το νομίζω... Ειδικά το κλασσικό ΤS δεν θα το σύστηνα σε κανέναν, ο Θωμάς το έχει 190 ευρώ και έχει χειρότερο ήχο και από το κλασσικό SD1 που κάνει 50 (και που επίσης δεν έχει σχέση με μέταλ).

 

JR δεν θέλω να σου σνομπάρω τον ενισχυτή! Σημασία έχει να παίζεις όσο μπορείς περισσότερο... τα άλλα έπονται. Περίμενε να δεις και τι άλλες προτάσεις θα πάρεις από εδώ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό πετάλι ποτέ δεν πάει χαμένο. Αλλά ένας καλός ενισχυτής είναι ακόμα καλύτερα. Επειδή πέρασα και εγώ παρόμοια φάση παλαιότερα (μέτριος ενισχυτής, αναζήτηση για καλό distortion πετάλι) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η αναζήτηση της "τελειας" παραμόρφωσης σε πετάλι είναι σχεδόν αδύνατη δεδομένου ότι η ποικιλία είναι τεράστια αρα μόνο από τύχη θα βρείς αυτό που θέλεις, ο ενισχυτής είναι μέτριος άρα δεν θα αναδείξει ένα καλό πετάλι, και οι γνώμες για την "τέλεια" παραμόρφωση είναι άπειρες και υποκειμενικές άρα δεν βοηθάνε πάντα. Έτσι πήρα μια λαμπάτη προενίσχυση σε rack μορφή, την κουβαλάω στο studio και την συνδέω στο fx loop του εκάστωτε ενισχυτή. Βέβαια πήρα και ενισχυτή λαμπάτο για το σπίτι. Πολύ καλή λύση το όλο σχήμα (για 'μένα τουλάχιστον) αλλά δυστυχώς ακριβή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ ένα sansamp classic (αλλά και το gt-2 είναι παραπλήσιο και φθηνότερο)..λοιπόν, εκτός του ότι μπορεί να σε καλύψει σε overdrive, distortion καταστάσεις και να σου δώσει ηχοχρώματα από marshall, boogie, fender ακόμα και vox και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν preamp σε direct recording, ακούγεται καλά και σε ενισχυτές τύπου line-6..

φυσικά και εγώ θα σε συμβούλευα να επενδύσεις σε ένα λαμπάτο, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι το εξής: σε ενισχυτή σαν τον δικό σου δοκίμασα procorat, ds-1, big muff και μερικά ακόμα και όλα ακουγόταν..όχι καλά.. :)

ε, me το sansamp ξεχνούσες για λίγο ότι έπαιζες σε τέτοιο ενισχυτή.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XOTIC BB PREAMP...!!

 

μια χαρα διστορσιο!!! ;D

 

κανενα πενηνταρικο ακριβοτερο αλλα στα λεφτα που διαθετεις μπορεις να το βρεις και μεταχειρισμενο...ειδικα στο e-bay παιζουνε δεκαδες αγγελιες

 

οριστε και ενα καλο βιντεακι

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XOTIC BB PREAMP...!!

 

μια χαρα διστορσιο!!! ;D

 

κανενα πενηνταρικο ακριβοτερο αλλα στα λεφτα που διαθετεις μπορεις να το βρεις και μεταχειρισμενο...ειδικα στο e-bay παιζουνε δεκαδες αγγελιες

 

 

Θα διαφωνήσω πλήρως και κατηγορηματικά! Όχι για το ότι το ΒΒ είναι κακό πετάλι, αντιθέτως μάλιστα, είμαι κάτοχός του και είναι για μένα desert island pedal και δεν το αλλάζω με τίποτα!!

 

Όμως για αυτά που ζηταει ο JR δεν είναι... Είναι ένα ξεχωριστό, αρκετά ιδιαίτερο πετάλι, που δίνει τον υπέροχο χαρακτήρα του με ΚΑΛΟ λαμπατο ενισχυτή, και σίγουρα δεν είναι για μεταλ  ;) Επειδή έχει τύχει και το έχω ηχογραφήσει και με μάπα ενισχυτή (MG100), δε λέει για standalone...

Θα πρότεινα κι εγώ το Sansamp GT2  :)

 

Για την ιστορία, το κατ' εμε (kate me ;D ) καλύτερο ντεμο για το ΒΒ, είναι του Andy Timmons, όποιος ενδιαφέρεται είναι απ τα πρωτα αποτελέσματα του search πάντα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου