Προς το περιεχόμενο

Μetheny Guitar - Tιν τουτο μαμα


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περι Pat Metheny o λογος...οσοι ασχολουνται μαζι του σιγουρα θα τον εχουν δει να χρησιμοποιει μια solid body ηλεκτρικη, natural χρωματος που μοιαζει με μερικα παλια μοντελα της Ibanez αλλα δεν ειναι απο οσο ξερω...δε ξερω/θυμαμαι τι ακριβως ειναι. Μια παρομοιου στυλ (neck through ομως) εχω δει να χρησιμοποιει και ο Perr Gade (Billy Cobham).

 

Η κιθαρα αυτη του Metheny φαινεται εδω σε full glory (απο το μεσο του βιντεο και μετα)

 

http://www.youtube.com/watch?v=u0yHQAA7XW8&annotation_id=annotation_359313&feature=iv

 

Τον εχω δει σε πολλα βιντεα και με μια ολοιδια αλλα με stoptail αντι για τρεμολο και λιγο διαφορετικο headstock (αυτηνης ovationιζει).

Εχει κανενας παραπανω info για αυτην?

 

Κυριως ομως...εχει κανενας καμια ιδεα σχετικα με το τι της εκανε της καημενης εδω?

 

 

Μολις ειδα το βιντεακι και με παραξενεψε...πολυ μπορω να πω αυτο το ματσουκι που εχει προσθεσει στο καημενο το οργανο. Καποιου ειδους controller ισως? Στο background φαινεται μια ιδια κιθαρα αθικτη (μαλλον αυτη με το τρεμολο) και το Ibanez σκαφος του.

 

 

 

Υ.Γ. Να και ο Gade με την δικια του.

http://www.youtube.com/watch?v=sgSluYtBCEE&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν βοηθαει καθολου αυτο που θα πω αλλα απο οσο ξερω ο metheny εχει ασχοληθει αρκετα με τη σειρα vg και gr της roland..οποτε κ αυτο κατι σε synth μου κανει.

για την κιθαρα δε ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι η Roland G-808 Guitar που κυκλοφόρησε μαζί με το GR-300 Guitar Synthesizer.

Η Roland G-808 είναι μια μετατροπή της Greco GO1000. Εξ ου και το GR logo (Greco - Roland). Κατασκευάστηκε στι εργοστάσιο της Fuji Gen Gakki, που επίσης έφτιαχνε κατα καιρούς όργανα για Ibanez, Fender, Fender/Squire, Yamaha, κ.α.

Η κατασκευη της είναι κορυφαίας ποιότητας με σάντουιτς από μαόνι και κελεμπέκι όπως στην Les Paul, μόνο ανάποδα και neck-through μπράτσο με έβένινη ταστιέρα. Κάποια εποχή την έπαιζε και ο Σπάθας νομίζω.

 

Διάβασε εδώ περισσότερα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατα. Ξερω οτι ο Σπαθας ειχε endorsement με την roland και επαιζε με τα stratοειδη τους (ειχα ανοιξει μαλιστα και thread παλαιοτερα), οποτε μπορει να επαιζε και με αυτην.

 

Το κυριο ερωτημα βεβαια παραμενει...καμια ιδεα για εκεινο το πραγμα πανω στην κιθαρα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το σκαφος metheny το ibanez pm-100, (αυτο στο πρωτο βιντεο)

 

τι να πω..το εχω εξι μηνες τωρα και με εχει μαγεψει

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό όργανο όπως επίσης και η Benson.

Και οι δύο μου άφησαν άριστες εντυπώσεις όταν τις δοκίμασα.

Ζεστός ήχος, playability, κατασκευή κτλ

Πιθανόν στο μέλλον να χτυπήσω κάποια από τις 2  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου