Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδες??Πως τις αντιμετωπιζετε?


paranoid_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι ο τροπος που πιανω εγω τα μπαρε.Γιατι τα μπαρε μια χαρα ακουγονται και στην αρχη δε με ποναει και καθολου!!!!Μετα απο λιγη ωρα ειναι το θεμα.

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω και γω περίπου το ίδιο πρόβλημα, μόνο που εμένα με πονάει στο σημείο αναμεσα στον αντίχειρα κ στον δείκτη, σε εκείνη την καμάρα που σχηματίζεται(καλός μπακάλης και γω). Και αυτό μετά απο πολλά συνεχόμενα μπαρέ. Έχω και γω κλασική και πιθανότατα πιάνω λάθος το μπαρέ, εφόσον είμαι αυτοδίδακτος.

 

Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι και το ότι ο "λαιμός"(neck) της κλασικής είναι αρκετά μεγαλύτερος απο μια ακουστική ή ειδικά απο μια ηλεκτρική κιθάρα και άρα το μπαρέ είναι πιο κουραστικό για το χέρι.

 

@mick77: μπορείς να βγάλεις καμια φωτό πρίν κ μετά να καταλάβουμε καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο συνηθισμένο αίτιο είναι ο λάθος τρόπος που κρατάμε το όργανο.

Ανα καιρούς έχω ακούσει να λένε, "κράτα το όπως σε βολεύει", αυτό είναι λάθος. Υπάρχει σωστός τρόπος και έχει να κάνει με το ύψος της κιθάρας-μπάσσου στο σώμα μας και ο τρόπος που κρατάμε το μάνικο.

 

Εδώ είναι ο σωστός τρόπος όταν καθόμαστε:

Playing%20Position%202.jpg

...και ένα σωστό ύψος όταν παίζουμε όρθιοι:(και ίσως ελάχιστα πιο ψηλά)

david%20gilmour.jpg

εδώ φαίνετε πως κρατάμε το μάνικο:

2.jpg

 

Φυσικά δε λέω, καλή η πόζα με την κιθάρα στα γόνατα και χέρια κρεμασμένα "αλα" μπαμπουΐνος, αλλά αυτό κάποια στιγμή πληρώνετε με μερικά...."ποναλάκια" ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα για την εχεις ετσι καθιστος πρεπει να εχεις το υποποδιο...Εγω προσωπικα συνηθως καθομαι καπως ετσι

p_2419638.jpg

οταν ειμαι στον καναπε και απλα παιζω οτι να'ναι και βλεπω τηλεοραση.

 

η αλλιως ετσι

man-sitting-living_~pe0062074.jpg

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε οπωσδηποτε σε ενα γιατρο να σε εξετασει...καλο θα ητανε απλα να ξεχασεις την κιθαρα για κανα 2βδομαδο καθως το πιθανοτερο ειναι να σου πουν να χεις το χερι σε πληρη ακινησια (αναλογως κ την περιπτωση..) και οταν θα νιωσεις το χερι "δυνατο" και παλι ΚΑΝΕ ΖΕΣΤΑΜΑ πριν παιζεις τουλαχιστον 15'...ξερω 10.000 τρισεκατομμυρια κιθαριστες οι οποιοι χωρις να κανουν ζεσταμα πιανουν κ αρχιζουν τα αλα μαηκαελ αντζελο μπατιο...φυσικα δεν ειναι κ ολοι σαν εμενα...μπορειτε να με θαυμασετε στο ακολουθο βιντεο :

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2009,

προβλεπω να πεταει ολο το σμαρι...οχι μονο η μελισσα!

Κι'αυτο σε μπασσο αταστο και με τενοντιδες και στα 2 χερια.... ;D

 

Ο yann-oστραδαμος.

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καράτε μου ακούγεται ;D

 

Εντελως !!!! ;D ;D ;D

 

Βγαλε μια φωτο πριν και μετα :P

Δηλαδη τα ακροδαχτυλα ειχαν μεγαλη κλιση πανω στην ταστιερα ενω τωρα τα τοποθετεις σχεδον καθετα?

 

Αυτο είναι το βρηκες ,εντελως κάθετα ,μοραβο αυτο ηθελα να πω.

Έχω και γω περίπου το ίδιο πρόβλημα, μόνο που εμένα με πονάει στο σημείο αναμεσα στον αντίχειρα κ στον δείκτη, σε εκείνη την καμάρα που σχηματίζεται(καλός μπακάλης και γω). Και αυτό μετά απο πολλά συνεχόμενα μπαρέ. Έχω και γω κλασική και πιθανότατα πιάνω λάθος το μπαρέ, εφόσον είμαι αυτοδίδακτος.

 

Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι και το ότι ο "λαιμός"(neck) της κλασικής είναι αρκετά μεγαλύτερος απο μια ακουστική ή ειδικά απο μια ηλεκτρική κιθάρα και άρα το μπαρέ είναι πιο κουραστικό για το χέρι.

 

@mick77: μπορείς να βγάλεις καμια φωτό πρίν κ μετά να καταλάβουμε καλύτερα?

 

Υπόσχομαι αυριο βιντεακι στο youtube γιατι η φωτο γιοκ,μετρησε σκαλοπατια ...μολις την ειχα παρει και ο πιτσιρικας τις εκανε ενα καλο crash test.... ;D

Εγω πόναγα μεταξύ αντίχειρα και δεικτη και στον καρπο στην νοητή ευθεια του παραμεσου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω περίπου το ίδιο πρόβλημα, μόνο που εμένα με πονάει στο σημείο αναμεσα στον αντίχειρα κ στον δείκτη, σε εκείνη την καμάρα που σχηματίζεται(καλός μπακάλης και γω). Και αυτό μετά απο πολλά συνεχόμενα μπαρέ. Έχω και γω κλασική και πιθανότατα πιάνω λάθος το μπαρέ, εφόσον είμαι αυτοδίδακτος.

 

Ο συγκεκριμένος πόνος είναι καθαρά απο λάθος,στραβό πιάσιμο με αποτέλεσμα να υπάρχει πίεση στο συγκεκριμένο σημείο το οποίο είναι γεμάτο με νευρικές απολίξεις.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου