Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας συναδελφοι!

 

Λοιπον,ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο, http://www.soundsliveshop.com/p/B.C._Rich_Mockingbird_Archtop/BCRICH-41MAAVS , και αυτη http://www.soundsliveshop.com/p/BC_Rich_Mockingbird_ST/BCRICH-41MGSTG .Το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν προκειτε να χρησημοποιησω to floyd,αλλα η st ειναι πανεμορφη,οποτε σκεφτομαι αν θα εχω προβλημα αν παρω αυτη και απλα κλειδωσω το τρεμολο.Θα χασω sustain?Αλλες διαφορες στον ηχο δεν με νοιαζουν,απλα δεν ξερω αν θα εχω αλλα προβληματα,το sustain μου το αγαπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλησπερα. Πραγματικα ομορφες κιθαρες οι Mocks. Ειδικα η archtop μου ειχε αρεσει απο οταν πρωτοβγηκε στον καταλογο της BCR τελος 2009. Θα την προτιμουσα απο την ST. Αν δεν χρησιμοποιεις το τρεμολο σου συνιστω να το αποφυγεις.

 

Εχω διαβασει τα χειροτερα για τα "original" floyds που χρησιμοποιει πλεον η BCR και δεν το θεωρω σωστη επιλογη. Απ'οτι γραφεται ειναι κινεζικα η κορεατικα αν δεν κανω λαθος που απλα φερουν την επωνυμια. Ουτως η αλλως δεν δικαιολογουν το κοστος τους σε αυτην την τιμη.

 

Καλο ψαξιμο και καλη αγορα ευχομαι.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως κλειδωμενο θα το εχω,δεν χρησημοποιω τρεμολο,απλα η στ ειναι πολυ μα πολυ ομορφη  ;D Ενα κλειδωμενο τρεμολο θα μου δημιουργει προβλημα αραγε?οπως το να χανω sustain πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως κλειδωμενο θα το εχω,δεν χρησημοποιω τρεμολο,απλα η στ ειναι πολυ μα πολυ ομορφη  ;D Ενα κλειδωμενο τρεμολο θα μου δημιουργει προβλημα αραγε?οπως το να χανω sustain πχ?

 

Γενικά, το sustain της νότας ευνοείται από την πυκνότητα και ποσότητα του ξύλου του σώματος και του μπράτσου της κιθάρας, την set neck ή neck trough κατασκευή και γενικά τη "σφικτή" ένωση σώματος-μπράτσου, το καλά κομμένο nut, την string through body γέφυρα(οι χορδές να περνούν μέσα από το σώμα) και άλλα.

Πρακτικά, για την ηλεκτρική κιθάρα, βασικό ρόλο για την αύξηση του sustain έχει η δύναμη/ουtput των μαγνητών της.

Το τρέμολο γενικά, απαιτεί ρουτάρισμα, δηλαδή να αφαιρεθεί αρκετό ξύλο από το σώμα ωστε να φιλοξενήσει το μηχανισμό του floyd.

 

Δεδομένου ότι δε θα χρησιμοποιείς tremolo, γιατί να μπαίνεις στο έξοδο και στον κόπο να πάρεις floyd type κιθάρα?  

Πιθανότατα η σταθερής γέφυρας ίδια κιθάρα να έχει περισσότερο sustain. Κατά τ' άλλα, ακόμη κι αν λοκάρεις το τρέμολο, θα πρέπει να κουρδίζεις όπως σε floyd κιθάρες και από τις 2 πλευρές και να κάνεις adjust όταν αλλάζεις χορδές. Επίσης, η ρύθμιση του intonation θα είναι λίγο πιο δύσκολη όπως και το oποιοδήποτε service.

Έχε υπόψιν ότι και με λοκαρισμένο το τρέμολο(το είχα κάνει σε ibanez και squier), τα "μαχαίρια"(tremolo knives) του φθείρονται και κάποια στιγμή θα θέλει αλλαγή το τρέμολο και οι βιδες στήριξής του(posts).

Με σταθερή γέφυρα θα έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και σταθερότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου