Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: Εγγυημένη επιλογή μοντέλου άνευ δοκιμής;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον Evris ότι αυτό που λές για το 1 στα 20 είναι τελείως άτοπο... προσωπικά δεν έχω παίξει SG strd και να μην είναι καλό. Μικροδιαφορές υπάρχουν όχι όμως τόσο άμεσα αντιληπτές.

 

Συμφωνώ με τον Earedil επίσης ότι το 61 reissue αποτελεί την ασφαλέστερη επιλογή.

 

Αν βέβαια σου αρέσει ταυτόχρονα και το σημαντικά πιό λεπτό του μπράτσο σε σχέση με το strd SG. Κατά τα άλλα εμένα οι μαγνήτες και το όλο στήσιμο του 61 reissue από το finish & τους μαγνήτες έως και το "κούμπωμα" στα δικά μου χέρια τουλάχιστον μου κάνει περισσότερο από το SG strd. Άλλωστε δεν έχουν και καμιά τραγική χρηματική διαφορά οπότε μπορείς να το δεις και έτσι.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν βέβαια σου αρέσει ταυτόχρονα και το σημαντικά πιό λεπτό του μπράτσο σε σχέση με το strd SG.

Δεν ηξερα οτι και στην sg υπαρχουν μπρατσα '50s και '60s profile.

 

kleinmeiner, με ποιο μοντελο εχεις παιξει?

ειναι συλλεκτικη κιθαρα με πολλα custom χαρακτηριστικα

 

Θα ανεφερω και παλι οτι ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ

Mην λες τετοια, θα το διαβασει ο evris και θα γραψει μια σελιδα ποστ για καλτσες και σωβρακοφανελες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bihla87, με την Standard έχω παίξει και μου φάνηκε αρκετά βολική. Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας!  :)

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιθανοτητα να σου ρθει η κιθαρα και να ειναι "χρεπι" δεν ειναι κ παρα πολυ μεγαλη και κατα εμενα αμα πας για μοντελο "standard" και οχι για κατι αλλες πατατουλες φρεσκοτηγανισμενες που βγαζει η γκιμπσον κ τις χτυπαει 800+ ευρω...οπως κ να χει,μπορεις μεσα σε 30 μερες (αναλογως κ απο που θα την παραγγειλεις) να την επιστρεψεις πισω...αν διαλεξεις αναμεσα σε sg standard και σε 61' reissue να λαβεις υποψιν σου και τους διαφορετικους μαγνητες (μου φαινεται οτι της standard ειναι λιγο πιο "hot")...αν διεθετες λιγοτερα χρηματα κ πηγαινες για την "special" ,εκει να πουμε ναι οτι θα ητανε καλο να παιξεις πρωτα πριν αγορασεις  τη συγκεκριμενη...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις ανεση χρονου και ορεξη κανε μια βολτα απο τα μαγαζια γιατι η αρχικη τιμη μπορει να πεσει αρκετα αμα πας να αγορασεις.. και θα την δοκιμασεις βεβαια.

 

(απο την δικη μου εμπειρια με τους ελληνες εμπορους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, έκανα μερικές βόλτες σε καταστήματα μουσικών ειδών (μιλάμε για Θεσσαλονίκη), αλλά δε μπόρεσα να βρω καμιά Gibson Sg 61 RI για να τη δοκιμάσω και να συγκρίνω με τη Standard. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι οι μαγνήτες της 61, καθώς όπως προαναφέρθηκε είναι πιθανόν να είναι λιγότερο hot από αυτούς της standard και εμένα με ενδιαφέρει να παίξω πιο heavy πράγματα. Τί λέτε; Θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε πιο heavy καταστάσεις η 61 ή να προτιμήσω την standard;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έκανα μερικές βόλτες σε καταστήματα μουσικών ειδών (μιλάμε για Θεσσαλονίκη), αλλά δε μπόρεσα να βρω καμιά Gibson Sg 61 RI για να τη δοκιμάσω και να συγκρίνω με τη Standard. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι οι μαγνήτες της 61, καθώς όπως προαναφέρθηκε είναι πιθανόν να είναι λιγότερο hot από αυτούς της standard και εμένα με ενδιαφέρει να παίξω πιο heavy πράγματα. Τί λέτε; Θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε πιο heavy καταστάσεις η 61 ή να προτιμήσω την standard;

 

Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που σου αρέσει περισσότερο σ' αυτή τη κιθάρα είναι πρωτίστως το σχήμα της οπότε προχώρα άφοβα. Και τα δύο μοντέλα που αναφέρεις μπορούν να σε καλύψουν σ' αυτά που ζητάς και αν κάποια στιγμή θελήσεις να πειραματιστείς αλλάζεις και κάνα μαγνήτη. Υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα Heavy/Rock κιθαριστών που παίζουν ή έχουν παίξει SG (πειραγμένες και μη) όπως:

- Tony Iommi (Black Sabbath)

- Graham Oliver (Saxon)

- Woody Weatherman (Corrosion Of Conformity)

- Ace (Skunk Anansie)

- Glenn Tipton (Judas Priest)

- Adrian Smith (Iron Maiden)

 

Γιατί όχι λοιπόν κι ο kleinmeiner? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα:

 

Robbie Krieger

evris

Frank Zappa

Earendil

Angus Young

elavd

Derek Trucks...

 

...δεν υπάρχει παίκτης κλάσης που να μην ενέδωσε.

 

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα:

 

Robbie Krieger

evris

Frank Zappa

Earendil

Angus Young

elavd

Derek Trucks...

 

...δεν υπάρχει παίκτης κλάσης που να μην ενέδωσε.

 

;D ;D ;D ;D

Ελπίζω να θυμάσαι το θρυλικό μου post εδώ:

http://everythingsg.com/forum/index.php?topic=10122

 

8) 8) 8) 8)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου