Προς το περιεχόμενο

Χαρακτηριστικά ενός tuner και ποιο είναι το καλύτερο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου!! Ε από αυτά όλα, μόνο το PSU Connector χρειάζομαι, που λίγο πολύ είναι standard σε όλα τα πετάλια.

 

Και μια ερώτηση ακόμα γενικότερα:

Τα tuners "παράγουν" και δίνουν ρεύμα σε άλλα πετάλια;

Εδω ειμαστε να βοηθαμε.

 

Τα πεταλια οχι,ουτε "παραγουν" ουτε δινουν ρευμα.Θα χρειαστεις ξεχωριστο φορτιστη για καθε πεταλι,η μια μπαταρια των 9V

Βεβαια,υπαρχουν pedalboards που δινουν ρευμα στα πεταλακια,σαν να εχεις 7 φορτιστες σε εναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατι που ΔΕΝ εχουν τα true by pass πεταλια σου και το οποιο βοηθαει στο να ΜΗΝ χανεις

 

:)

 

http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html

 

 

Είχα την εντύπωση ότι αυτή τη δουλειά (τις όσον το δυνατό λιγότερες απώλειες), την έκανε το True Bypass. Το διάβασα το κείμενο που μου έστειλες (το είχα ξαναδιαβάσει νομίζω σε κάποιο topic στο noiz, πρέπει εσύ να το είχες στείλει πάλι), αλλά πάλι δεν κατάλαβα τι κάνει ακριβώς το buffer. Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια οχι,ουτε "παραγουν" ουτε δινουν ρευμα.Θα χρειαστεις ξεχωριστο φορτιστη για καθε πεταλι,η μια μπαταρια των 9V

Βεβαια,υπαρχουν pedalboards που δινουν ρευμα στα πεταλακια,σαν να εχεις 7 φορτιστες σε εναν

Ναι, έχω τροφοδοτικό για τα πετάλια μου. Απλά ρώτησα, επειδή είχα διαβάσει κάπου στο noiz ότι κάποια tuners τροφοδοτούν άλλα πετάλια, και είδα και την εξής φωτογραφία του πίσω μέρους του Korg Pitchblack στο thomann:

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_207261.html?image=9

η οποία έχει μια υποδοχή IN για να βάλεις το τροφοδοτικό και μια υποδοχή OUT που λέει "Max 200mA", και υπέθεσα ότι είναι για αυτήν τη δουλειά.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι οντως ειναι για να τροφοδοτησει ενα αλλο πεταλακι με max 200mA.

 

Αν δεν χρησιμοποιεις παντως πολλα πεταλια και δεν χρησιμοποιεις μακρια καλωδια θα σου προτεινα να εχει true bypass.  Ενα buffer στην αλυσιδα χρειαζεται μονο αν εχεις αρκετα πεταλια...

 

Και ειδικα ενα tuner δεν νομιζω να εχει καλης ποιοτητας buffer...  ::)

 

ΕΔΙΤ.... τωρα ειδα οτι εχεις pedalboard... αρα σιγουρα εχεις καπου καπως ενα τουλαχιστον buffer... oποτε μην προβληματιζεσαι παρε ενα tuner  που σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειδικα το tuner δεν νομιζω να εχει καλης ποιοτητας buffer

 

το BOSS TU2 παντως μια χαρα buffer εχει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την κοινότητα του noiz!!

howdy  ;D

 

(1) Η πρώτη είναι κάπως άσκοπη, διότι πιστεύω ξέρω την απάντηση, αλλά για σιγουριά θα την κάνω. Δεν έχει διαφορά αν παίζεις μπάσσο ή κιθάρα για να διαλέξεις tuner έτσι δεν είναι;

 

έχει μόνο αν πάρεις καποιο από τα φτηνά μη - crhomatic που ακούνε μόνο τις 4 νότες του οργάνου σου ή τις 6 της κιθάρας

 

(2) Τι κάνει το chromatic;

ακούει όλες τις νότες της χρωματικής, οπότε μπορείς να κουρδίσεις σε οποιαδήποτε νότα

 

(3) Στην επιλογή "tunings", τι σημαίνουν τα: flat tunings, open tunings, transposed tunings, well tempered.

flat open και transposed σημαίνει να είναι ευκολο να κουρδίσεις σε άλλο κούρδισμα χωρίς να σκέφτεσαι τις νότες, π.χ. αν θες να παίξεις ένα ημιτόνιο κάτω να κουρδίσεις σαν να ήταν κανονικά, δηλαδή να βλέπεις ΜΙ και όχι ΜΙb στο κουρδιστήρι

πιπεργιές δηλαδή

το well tempered σημαίνει μη συγκερασμένες νότες που μάλλον δε σε ενδιαφέρει

 

(4) Το tuning range τι θέλει να πει; Αναγνωρίζει δηλαδή ορισμένες συχνότητες μόνο;

το εύρος συχνοτήτων που ακούει. Αν δε σκοπεύεις να φωνάζεις σκύλους με το μπάσο  :D δεν έχεις πρόβλημα

 

(5) Τι είναι το calibration;

Είναι η δυνατότητα να ρυθμίζεις το ΛΑ από 440Ηz που είναι σε άλλη συχνότητα, και βέβαια και τις υπόλοιπες νότες. Αυτό βολεύει αν π.χ. παίζεις με ένα πιάνο που είναι κουρδισμένο λίγο πάνω ή κάτω. Η αν παίξεις με μια συμφωνική που κουρδίζει πχ στα 442  :)

 

Κατά τη γνώμη μου σε νοιάζει να φαίνεται και να αρπάζει γρήγορα τις νότες. Επίσης χρήσιμο είναι να σου επιτρέπει να κουρδίζεις χωρίς να ακούγεσαι. Αυτό το korg που πρότεινε ο superfunk μου φαίνεται πολύ καλό, τα εχει όλα και συμφέρει.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το BOSS TU2 παντως μια χαρα buffer εχει.

 

Σε ενα pedalboard με 10-20 πεταλια, αρα και αλλα ενα-δυο (minimum) buffer στην αλυσιδα, μια χαρα θα ειναι! Ισως να χρειαζεται κιολας! Δεν ειπα το αντιθετο....

 

Αλλα δεν θα το χρησιμοποιουσα αν ειχα μονο ενα-δυο (καλης ποιοτητας) πεταλια με TBP πριν τον ενισχυτη... στο καθαρο δεν θα ηθελα να εχω ενα τρανζιστορακι ή ενα τελεστικο πριν το λαμπατο ενισχυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα pedalboard με 10-20 πεταλια, αρα και αλλα ενα-δυο (minimum) buffer στην αλυσιδα, μια χαρα θα ειναι! Ισως να χρειαζεται κιολας! Δεν ειπα το αντιθετο....

 

Αλλα δεν θα το χρησιμοποιουσα αν ειχα μονο ενα-δυο (καλης ποιοτητας) πεταλια με TBP πριν τον ενισχυτη... στο καθαρο δεν θα ηθελα να εχω ενα τρανζιστορακι ή ενα τελεστικο πριν το λαμπατο ενισχυτη!

@myster_maze:

Εγώ στο pedalboard μου έχω 5 πετάλια (από τα οποία το ένα είναι καθαρά προενισχυτής, οπότε δεν κάνει κάποιο εφέ) και όλα είναι True Bypass και δεν έχω προβλήματα στον ήχο, όπως γράφει η σελίδα που έστειλε ο Supefunk.

 

@skantzos:

Ευχαριστώ φίλε μου! Να'σαι καλά!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι οντως ειναι για να τροφοδοτησει ενα αλλο πεταλακι με max 200mA.

Και τι καλώδιο χρησιμοποιούμε για να συνδέσουμε τα 2 αυτά πετάλια; Δεν θα θέλει κάποιο καλώδιο ίδιας πολικότητας;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@myster_maze:

Εγώ στο pedalboard μου έχω 5 πετάλια (από τα οποία το ένα είναι καθαρά προενισχυτής, οπότε δεν κάνει κάποιο εφέ) και όλα είναι True Bypass και δεν έχω προβλήματα στον ήχο, όπως γράφει η σελίδα που έστειλε ο Supefunk.

Απο τη στιγμη που ο προενισχυτης βρισκεται διπλα-κοντα στα υπολοιπα 4 πεταλια effects θα προτεινα το tuner να ειναι και αυτο TBP.... χρησιμοποιεις μηπως μεγαλα καλωδια?

 

Και τι καλώδιο χρησιμοποιούμε για να συνδέσουμε τα 2 αυτά πετάλια; Δεν θα θέλει κάποιο καλώδιο ίδιας πολικότητας;

Υπαρχουν τετοια καλωδια στα καταστηματα... εχει το ιδιο βυσμα σε καθε πλευρα... προσοχη ομως το πεταλακι που θα τροφοδοτησεις να μην τραβαει παραπανω απο 200mA!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου