Προς το περιεχόμενο

Χαρακτηριστικά ενός tuner και ποιο είναι το καλύτερο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το turbotuner πάντως παραμένει #1 για τους (για κάποιο λόγο) υπεραπαιτητικούς στο tuning του μπάσου.

 

Όσο αφορα το tbp, θα έλεγα οτι δεν εχει σημασία στο tuner. Το tuner το έχεις για ευκολία τα gigs και στα gigs κανεις δε θα καταλάβει τίποτα. Εκτός κι αν έχεις απαίτηση απο το ακροατήριο να κάθεται ακινητο-αμίλητο για να προσέχει τις λεπτομέρειες στο ηχόχρωμα σου. Και εαν επιμένεις, δεν εχεις παρα να βάλεις το tuner σου έξω απο τον ήχο σου, σε κάποιο Line out, FX send, Tuner line Κλπ κλπ ωστε να τελειώνει η ιστορία.

Για ποιο λόγο είναι ειδικά αρεστό για μπάσσο;

 

Τον ήχο μου για μένα τον θέλω πιο πολύ, όχι για το κοινό... Αλλά ούτως ή άλλως το Korg Pitchblack, στο οποίο κατέληξα είναι 100% True Bypass.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το pitchblack ειναι ιδιαίτερα δημοφιλές ανάμεσα στους μπασίστες. To turbotuner ομως εχει πολυ μεγαλύτερη ακρίβεια. Υποθέτω οτι η ακρίβεια αυτή είναι ιδιαίτερα πρακτική σε όποιον θελει να σεταρει μονος του ενα 5χορδο. Φυσικά μπορει να ειναι αρεστό και στους κιθαρίστες αλλα δεν μας απασχολει στο thread κατι τετοιο ε?

 

Ωραίο ειναι να προσέχεις τον ήχο σου φίλε μου. Αλλα σε ενα Live δεν θα αλλάξει ο ήχος του μπάσου τόσο ωστε να γίνει αντιληπτό απο κανεναν. Εκτός και εαν παίξεις στο μέγαρο μουσικής. Σε γενικές γραμμές ο ήχος σου θα επηρεαστεί έτσι κι αλλιώς απο τον χώρο που θα παίξεις οπότε πιστεύω οτι ειναι περισσότερο ψυχολογικο το ζήτημα της ακρίβειας στην λεπτομέρεια.

Έτσι κι αλλιώς το pitchblack ειναι εξαιρετικό, απλώς λίγο πιό αργό απο ενα turbotuner...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το pitchblack ειναι ιδιαίτερα δημοφιλές ανάμεσα στους μπασίστες. To turbotuner ομως εχει πολυ μεγαλύτερη ακρίβεια. Υποθέτω οτι η ακρίβεια αυτή είναι ιδιαίτερα πρακτική σε όποιον θελει να σεταρει μονος του ενα 5χορδο.

 

Έτσι κι αλλιώς το pitchblack ειναι εξαιρετικό, απλώς λίγο πιό αργό απο ενα turbotuner...

Εντάξει, δεν λέω, ίσως να είναι πιο ακριβές, αλλά λίγο υπερβολικό μου φαίνεται όλο αυτό... Δηλαδή με το Pitchblack δεν θα μπορώ να κουρδίσω με ακρίβεια το 5χορδό μου;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειαααα...

 

καποιος εχει μια αγγελια για το κοργκ.

ριξε μια ματια μηπως και σε ενδιαφερει!

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=14505

 

p.s. δεν εχω καμια σχεση με το παιδι!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν λέω, ίσως να είναι πιο ακριβές, αλλά λίγο υπερβολικό μου φαίνεται όλο αυτό... Δηλαδή με το Pitchblack δεν θα μπορώ να κουρδίσω με ακρίβεια το 5χορδό μου;

 

Μια χαρα θα μπορεις. Το Turbotuner ειναι τοσο ακριβες που πιο πολυ σε παιδευει (ειδικα στα live) μεχρι να σου δειξει οτι εισαι 100% σωστος παρα θα σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BigAlejandro:

Ναι σε ευχαριστώ, το είδα και γω. Όταν έρθει η ώρα να το πάρω, θα δω εκείνη τη στιγμή από που. Σε ευχαριστώ πάντως για το comment σου!

 

@Nikoubis:

Καταλαβαίνω τι εννοείς... Ναι, και γω πιστεύω ότι και με το Korg Pitchblack μια χαρά θα την κάνω τη δουλειά μου και με ακρίβεια... Ούτως ή άλλως, 6 χρόνια τώρα με ένα απλό κουρδιστήρι-μετρονόμο κουρδίζω 5-χορδο και 4-χορδο που είναι ολόιδιο σε μαύρο και έχει και το extra καλωδιάκι με το εξής, χωρίς να λέει πάνω harley-benton:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_mt50_metronom_tuner.htm

Πιστεύω ότι αφού είμαι ικανοποιημένος με αυτό... Το άλλο θα είναι σαν πολιτισμικό σοκ!  ;D (υπερβάλλω λιγάκι..)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν λέω, ίσως να είναι πιο ακριβές, αλλά λίγο υπερβολικό μου φαίνεται όλο αυτό... Δηλαδή με το Pitchblack δεν θα μπορώ να κουρδίσω με ακρίβεια το 5χορδό μου;

 

Ναι. Στο προηγουμενο Post μου αυτο ειπα. Το Turbotuner ξεπερνα τις νορμαλ απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το turbotuner που το αγόρασες? Όταν το έψαχνα, μονο στο site του μπορούσα να το παραγγείλω. Πάντως ίσως να είναι λίγο υπερβολικό μηχάνημα

 

Δεν είχα άμεση πρόσβαση στο να το αγοράσω, μου το έφερε κάποιος φίλος (μέλος του φόρουμ).

Καθόλου υπερβολικό και καθόλου δύσκολο να κουρδίσεις στο live...! είναι θέμα συνήθειας, χρειάζεται μερικές μέρες και μετά το κούρδισμα γίνεται τόσο απλά όσο με ένα "κοινό" tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοσπάντων... Όπως και να 'χει, και με τα 2 από ότι κατάλαβα τη δουλειά σου την κάνεις... Τώρα είναι και τι βολεύει τον καθένα πιστεύω... Ένας λόγος παραπάνω που προτιμώ το Pitchblack είναι ότι το έχει και ο Thomann, ο οποίος σου προσφέρει και 3 χρόνια εγγύηση και βολεύει τελικά, διότι όταν θα το πάρω θα παραγγείλω κι άλλα πράγματα μαζί.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου