Προς το περιεχόμενο

Πανελ Πετροβαμβακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρητικα στα 125 Hz ο 75αρης εμφανιζει 0.4 αποδοση. Βεβαια ολα αυτα μπορουν να βελτιωθουν με υπαρξη κενου μεταξυ τους ενα μιλαμε για περισσοτερα στρωματα. Σκοπος ειναι να βελτιωθει η αποδοση με μικρο κοστος, δηλαδη με την υπαρξη κενου, παρα με την προσθηκη βαρους και υλικου. Ειναι ειναι παιχνιδι συμβιβασμου μεταξυ λειτουργικοτητας, κοστους και αποδοσης.

 

 

O 75αρης ειναι πολυ κοινος και συνιθισμενος οποτε δεν χρειαζεται να γινει ειδικη παραγγελια, ενω ο 100, 175 ειναι κατοπιν παραγγελιας και μονο γαι μεγαλη ποσοτητα. Επισης υπαρχει το ζητημα της μεταφορας, οσο πιο βαρυς τοσο πιο δυσκολο. Εμεις απο ενα σημειο και περα παραγγελναμε φορτηγα και οχι πακετα, δεν θυμαμαι ποσα αλλα ηταν πολλα.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.

σκεφτομαι να φτιαξω μερικα πανελ απο πετροβαμβακα με διαστασεις 200cm χ 80cm τα οποια θα μπορω να τα μετακινησω και να φτιαξω μ'αυτα ενα ας πουμε booth για να ηχογραφω ακουστικη κιθαρα και φωνη και να αποφυγω τις ανακλασεις απο το δωματιο που ηχογραφω.τετοια πανελ πουλαει και η Auralex (επισυναπτω φωτογραφια).

Δεν ξερω πως σας φαινεται η ιδεα μου παντως το εχω δει σε αρκετα studios.

Σ'αυτο που θελω να με βοηθησετε ειναι σε τι πυκνοτητα να παρω τον πετροβαμβακα ή αν τελικα εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο.

σας ευχαριστω

 

Σχετικα με τισ διαστασεις που ανεφερες, ειναι καλυτερο να προτιμησεις 1.20 χ 60 η 2.40 χ 60, αλλωστε σε αυτες τισ διαστασεις βγαινουν τα φυλλα

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καταφερω κατι απο αυτο που θελω να κανω τελικα με τον πετροβαμβακα?απ'ο,τι ειδα απο αυτα που γραψατε θα συμφωνησω με τον Νικο.μαλλον ο 75 ειναι ο καταλληλος για τετοια δουλεια.διορθωστε με αν κανω λαθος.απλα να κοψω τις ανακλασεις που γραφονται μαζι με το direct σημα της κιθαρας η της φωνης θα προσπαθησω να κανω.εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καταφερω κατι απο αυτο που θελω να κανω τελικα με τον πετροβαμβακα?απ'ο,τι ειδα απο αυτα που γραψατε θα συμφωνησω με τον Νικο.μαλλον ο 75 ειναι ο καταλληλος για τετοια δουλεια.διορθωστε με αν κανω λαθος.απλα να κοψω τις ανακλασεις που γραφονται μαζι με το direct σημα της κιθαρας η της φωνης θα προσπαθησω να κανω.εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

 

Τα πανελ πετροβαμβακα αυτο εξυπηρετουν, δεν κανουν ηχομονωση (αυτο γινεται με τοιχο-πετροβαμβακα-αερα-πετροβαμβακα-τοιχο). Το ρικοφον ειναι μονο για τις υψηλες συχνοτητες ενω με τον πετροβαμβακα επιτυνγχανεις broadband οπως ειπε και ο nikodemos

 

Εμεις φτιαξαμε ενα πανελ για το στουντιο με δυο φυλλα πετροβαμβακα απο την μια πλευρα και 1d διαχυντη απο την αλλη με διατσασεις 180 χ 150 εκατοστα και παχος 35 εκατοστα. Δεν εχω ακομα φωτο ομως

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου