Προς το περιεχόμενο

Μεταβολή στον ήχο μετά από αφαίρεση του humbucker cover?


pan12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια προσοχη αλλα υπαρχουν humbucker οι οποιοι ειναι wax-potted ("βαφτισμενοι" σε κερι) και humbucker οι οποιοι δεν ειναι. Πριν αναφερθηκα σε αυτους που ειναι... στους οποιους αν τραβηξεις το καπακι αποτομα παιζει να "παρεις" και το τυλιγμα μαζι!!!

 

Σήμερα το δοκίμασα με ένα φίλο μου στην epi του που έχει βάλει gibson μαγνήτες....

.... δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολη διαδικασία να τους βγάλω και να τους ξαναβάλω απλώς πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός...

Oι Gibson Burstbucker II & III δεν ειναι wax-potted. Αρα ανοιγουν πολυ πιο ευκολα. Μηπως ανοιξατε τετοιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα κερωμένα καπάκια μπορείς να τα αφαιρέσεις αν πρίν ζεστάνεις λίγο με το κολλητήρι το καπάκι, έτσι ώστε να λιώσει το κερί που το κρατάει κολλημένο στον υπόλοιπο μαγνήτη. Προσοχή μόνο να μην το παρακάνεις!

 

Όσο για την διαφορά στην ένταση: πολλοί μπερδεύουν την (μικρή) αύξηση των πρίμων με αύξηση της έντασης. Το πιθανότερο πάντως είναι το ότι αφού βγάλουν το cover, ρυθμίζουν ασυναίσθητα τον μαγνήτη διαφορετικά ως προς το ύψος, με αποτέλεσμα να ακούγεται και διαφορετικά.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως απο κλιπακια π εχω ακουσει(πανω σε gibson les paul)ο ηχος γινεται πιο σκληρος,και εχει περισσοτερο gain/treble ο μαγνητης.

 

 

Κανε μια μικρη αναζητηση στο youtube,θα σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς, στο συγκεκριμένο κλιπ που αναφέρεσαι στο γιου τιουμπ με τη gibson les paul

και στα δικά μου αυτιά η αφαίρεση του κόβερ δίνει gain ή αλλιώς κάνει τον ήχο λιγότερο ζεστό....

 

είναι χρήσιμες όλες οι πληροφορίες σχετικά με την αφαίρεση του κόβερ αλλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτή θα γίνει από άνθρωπο που ξέρει ....όχι από εμένα τον αγαρμπίδη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς, στο συγκεκριμένο κλιπ που αναφέρεσαι στο γιου τιουμπ με τη gibson les paul

και στα δικά μου αυτιά η αφαίρεση του κόβερ δίνει gain ή αλλιώς κάνει τον ήχο λιγότερο ζεστό....

Ειναι αυτο ακριβως που λεει ο...

Όσο για την διαφορά στην ένταση: πολλοί μπερδεύουν την (μικρή) αύξηση των πρίμων με αύξηση της έντασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κερωμένα καπάκια μπορείς να τα αφαιρέσεις αν πρίν ζεστάνεις λίγο με το κολλητήρι το καπάκι, έτσι ώστε να λιώσει το κερί που το κρατάει κολλημένο στον υπόλοιπο μαγνήτη. Προσοχή μόνο να μην το παρακάνεις!

 

Πολυ σωστα... απλα οπως λες να μην το παρακανει καποιος και λιωσει το πλαστικο της μπομπινας. Και εκτος απο αυτο μπορει να αρχισει να σταζει και το κερι και γινουν ολα χαλια! Γι'αυτο εννοειται εχουμε βγαλει τον μαγνητη απο την κιθαρα και απο το pickguard αν υπαρχει.

Μια αλλη καλη μεθοδος, που χρησιμοποιω με επιτυχια, ειναι με πιστολι θερμου αερα. Αν δεν εχει καποιος με πιστολακι για τα μαλλια... απλα οπως ειπαμε, οχι υπερβολη και λιωσουν ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας εμπειρια,απο τεσσερις  κιθαρες,οσ`αναφορα τα καπακια  και τον ηχο εχω να πω τα εξης:

Α)  Βγαζοντας τα καπακια απο μια Epiphon Sheraton(maple)  με αλλαγμενα ηλεκτρικα,και  Gibson classic 57 μαγνητες, ο ηχος  εγινε ευχαριστα ποιο σκληρος, με ποιο τονισμενα πριμα(χωρις να ξυνει!) κατι σαν Alvin Lee ας πουμε. (χωρις η κιθαρα να αλλαξει δραματικα χαρακτηρα)

Β)  Βγαζοντας τα καπακια απο μια  Guild  Starfire I,(μαονι)  ο ηχος  αλλαξε  δραματικα! Η κιθαρα απο γλυκια εγινε πολυ επιθετικη (πριμα,μεσαια) Μου αρεσει ομως! Μαλλον το μαονι εδω επαιξε τον ρολο του.

Γ)  Εχοντας  μια  Gibson 345 του 1969,με PAF ,(αγοραστηκε χωρις καπακια) μπορω να πω,οτι παρολο  που αλλαξα τη γεφυρα (με τα πλαστικα Saddles της εποχης!)  με καινουργια Gibson tunomatic,  κατι στον ηχο με ενοχλει και νομιζω,οτι μαλλον  θα πρεπει να προσθεσω  καπακια (η κιθαρα εχει Trapeze tailpice ,παιζει κι αυτο το ρολο του!)

Δ)  Εχοντας μια Gibson THE Paul  1979,(καρυδια) με  Dirty Fingers, που καποιος ειχε προσθεσει καπακια, ακουω μια κιθαρα πολυ ισορροπημενη, καθαρη και ποιο γλυκια! ( η The Paul ειναι απο τη μανα της λιγο αγρια κιθαρα)

 

(τις διαφορες αυτες, εγω τις ακουω και σε χαμηλες και σε ψηλες εντασεις)

 

Το συμπερασμα για μενα ειναι οτι  καθε κιθαρα(ξυλα,κατασκευη) και καθε μαγνητης  συμπεριφερονται  διαφορετικα. Το θεμα ειναι το αποτελεσμα να ειναι...ευχαριστο(στ`αυτια) και να κολακευη την κιθαρα.  Δοκιμες λοιπον!    Ελπιζω να βοηθησα.

 

 

 

 

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει μια μοντα απο το Ιντερνετ και την ειχα κανει στην PRS μου επειδη μου ειχε σπασει τα νευρα να βλεπω σκονη και μπιρμπιτσολια πανω στους μαγνητες . Ηθελα ομως και να μην χασει τιποτα απο τον τονο της.

 

α)Παιρνεις το pickup cover και με ενα dremmelακι κοβεις τα πλαινα και αφηνεις μονο το πανω μερος που ουσιαστικα καλυπτει τον μαγνητη

β)Παιρνεις ενα μεταλλικο φυλλο ( αφου το καπακι δεν ειναι μεταλλικο ) και το κολλας με εποξικη κολλα πανω στο καπακι απο την μεσα πλευρα .

γ)Βαζεις το πειραγμενο καπακι πανω στον μαγνητη και ΤΕΛΟΣ.

Και η πανω πλευρα του μαγνητη ειναι καλλημενη  και τα πλαινα ειναι οπως πριν πραγμα που δεν εχει σχεδον καμια επιπτωση στον τονο της κιθαρας και ουτε μπλεκεις με το κερι !

 

 

 

humbucker-cover05_cr.jpg.e376411fe4ba8c7cf8c8e5b519bbb83c.jpg

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ZIKO αυτό που γράφεις έχει μεγάλο ενδιαφέρον....όμως το ήχος της PRS χωρίς το καπάκι πως θα τον περιέγραφες..να φανταστώ ντράγκον μαγνήτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου