Προς το περιεχόμενο

Ιδανικά Καλώδια Μικρόφωνου – Προενισχυτή – Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

 

Ρίχνοντας μία ματιά, βρίσκω κάποια καλώδια «Vovox» από Γερμανία

στο  music-town.de (με έξοδα αποστολής 30 €), καθώς και στο thomann.de 

 

Ανακάλυψα επίσης κάποια απίστευτα πανάκριβα, άλλης μάρκας,  στο hollandlink.nl και πιο συγκεκριμένα, τα Interconnects και τα XLR / Balanced

 

Σε πολύ γενικές γραμμές, είναι αυτά.  Ας πάμε τώρα στα ερωτήματα, διότι έχω ψιλομεσάνυχτα και ζητάω τη βοήθειά σας.

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο

Από Μικρόφωνο προς Προενισχυτή, προφανώς χρειάζομαι ένα Vovox protect S200, XLR female/XLR male 2m με κόστος 73 €. 

Αυτό λέει, είναι "shielded" (προστασιο-ποιημένο) και μάλλον θα είναι καλύτερο από το αντίστοιχο του ίδιου καταστήματος, S200, XLR female/XLR male 2m σύνδεσμος εδώ που λέει, ότι είναι "not shielded" (μη προστασιο-ποιημένο).

 

Άραγε, πρόκειται για "περιττό" έξοδο αν έχεις καλό εξοπλισμό (προενισχυτή Avalon – κάρτα Lynx) ή να προτιμήσει κάποιος το πρώτο και ακριβότερο ;   

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο 

Μήπως υπάρχει ακόμα καλύτερο καλώδιο στον ολλανδικό σύνδεσμο ;

Αν "ναι", τότε ποιό είναι αυτό ; 

Διαβάζω κάποια χαρακτηριστικά, τα οποία μου φαίνονται "διαστημικά" και προχωρημένα.

Βοηθήστε Χριστιανοί !   

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 3ο 

Αν υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα, που εφαρμόζει ανταγωνιστικές τιμές με κάποια εξίσου κορυφαία εταιρεία, καθώς επίσης και κάποιο ξένο κατάστημα με κορυφαίας ποιότητας κατασκευάστρια εταιρεία, τότε ας την αναφέραμε – και αυτήν – και αυτό.     

 

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ 

Ας αναφερθούν κι από άλλους "συναδέλφους" είτε απορίες είτε εμπειρίες, που έχουν να κάνουν με αυτό το τρίγωνο των συνδέσεων" (Μικρόφωνο – Προενισχυτής – Κάρτα Ήχου) προκειμένου να εμπλουτιστούμε και όσοι δεν γνωρίζουμε, με κάποια επιπλέον χρήσιμα στοιχεία–ζητήματα. 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

(αφανής αλλά τακτικός αναγνώστης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωππ… !!    Ανακάλυψα 2 ακόμα καλώδια , στη συγκεντρωτική σελίδα με τα Καλώδια Μικροφώνων του Thomann.de

 

Πρόκειται για 2  Sommer :

Sommer Cable Albedo 1m  με 113 € το ζευγάρι  (56 € το τεμάχιο)

 

Sommer Cable Epilogue 1m  με 211 € το ζευγάρι  (105 € το τεμάχιο).

 

 

Προφανώς τα Epilogue είναι καλύτερα από τα Albedo, όμως εδώ, προκύπτουν άλλα 5 ερωτήματα (σύνολο 8 με τα προηγούμενα) :

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 4ο  

Είναι άραγε τα Epilogue, καλύτερα από τα Vovox ;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 5ο  

Τα ολλανδικά καλώδια στο αρχικό θέμα, πού κατατάσσονται ;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 6ο  

Γιατί ο Thomann "σπρώχνει" Hi-End καλώδια της εταιρείας Sommer (τα Albedo και τα Epilogue) ενώ στην ιστοσελίδα της εταιρείας, αυτά δεν προτείνονται ως καλώδια μικρόφώνων ;  Δηλαδή τα Hi-End είναι καλύτερα από τα καλώδια μικροφώνων ;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 7ο  

Μήπως είναι καλύτερα τα ειδικά καλώδια μικροφώνων που προτείνει η ίδια η εταιρία ;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 8ο  

Βλέπω πάλι κάτι "διαστημικά" και προχωρημένα για τις γνώσεις μου, χαρακτηριστικά.

Ποιο από αυτά τα ειδικά καλώδια μικροφώνων, είναι καλύτερο ;

Το Galileo 238, μήπως το Scuba 14 ή κάποιο άλλο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

 

Καλώς ήρθες στο forum. :)

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο

Από Μικρόφωνο προς Προενισχυτή, προφανώς χρειάζομαι ένα Vovox protect S200, XLR female/XLR male 2m με κόστος 73 €.  

Αυτό λέει, είναι "shielded" (προστασιο-ποιημένο) και μάλλον θα είναι καλύτερο από το αντίστοιχο του ίδιου καταστήματος, S200, XLR female/XLR male 2m σύνδεσμος εδώ που λέει, ότι είναι "not shielded" (μη προστασιο-ποιημένο).

 

Άραγε, πρόκειται για "περιττό" έξοδο αν έχεις καλό εξοπλισμό (προενισχυτή Avalon – κάρτα Lynx) ή να προτιμήσει κάποιος το πρώτο και ακριβότερο ;    

 

Τα VoVox καλώδια που έχεις δει, τα έχω δει και εγώ, και είναι πάρα πολύ καλά. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι ελβετικής προέλευσης και υπάρχουν σε αρκετά hi-end studio.

 

Εννοείται ότι τα shielded είναι προτιμώτερα από τα not-shielded, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλου μήκους καλώδια. Θα προτιμούσα τα πρώτα (ή μάλλον έχω προτιμήσει  :D), εξάλλου η διαφορά στην τιμή τους είναι μικρή.

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο  

Μήπως υπάρχει ακόμα καλύτερο καλώδιο στον ολλανδικό σύνδεσμο ;

Αν "ναι", τότε ποιό είναι αυτό ;  

Διαβάζω κάποια χαρακτηριστικά, τα οποία μου φαίνονται "διαστημικά" και προχωρημένα.

Βοηθήστε Χριστιανοί !    

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 3ο  

Αν υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα, που εφαρμόζει ανταγωνιστικές τιμές με κάποια εξίσου κορυφαία εταιρεία, καθώς επίσης και κάποιο ξένο κατάστημα με κορυφαίας ποιότητας κατασκευάστρια εταιρεία, τότε ας την αναφέραμε – και αυτήν – και αυτό.      

 

Στον κόσμο του hi-end οτιδήποτε, υπάρχουν διάφοροι που λένε διάφορα. Υπάρχουν καλώδια που κοστίζουν και 5.000 ευρώ το μέτρο, όπως και κουμπιά που κοστίζουν 500 ευρώ το ένα. Οι κατασκευαστές των αγαθών αυτών χρησιμοποιούν διάφορες μπαρουφολογίες (= διάφορες τεχνολογίες που είτε δεν υφίστανται είτε υφίστανται αλλά είναι τραγικά αμελητέες για να δικαιολογήσουν το αντίτιμό τους) βασιζόμενοι στην άγνοια των αγοραστών.

 

Σίγουρα υπάρχει διαφορά ενός καλωδίου VoVox και ενός άλλου που κοστίζει 5 ευρώ το ... χιλιόμετρο, αλλά για να εντοπίσει ανθρώπινο αυτί την διαφορά μεταξύ ενός VoVox και ενός που κοστίζει 5.000 ευρώ το μέτρο θα χρειαστούν υπεράνθρωπες προσπάθειες και ... αρκετή τύχη.

 

Ας πούμε ότι ένας πολύ μέτριος κανόνας είναι τα καλώδια να κοστίζουν 5-10% της τιμής ενός μηχανήματος και αυτό στην χειρότερη των χειρότερων περιπτώσεων, οπότε προσωπική μου γνώμη είναι να μην χολοσκάς και πάρα πολύ περί του θέματος: Τα VoVox που είδες είναι υπερ-αρκετά και ενδόμυχα θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν υποβιβάζεις την ποιότητα του ήχου των μηχανημάτων που διαθέτεις με ένα κακό καλώδιο.

 

Δεν έχω αναφέρει τίποτε περί ακουστικής, καλής ηχογράφησης κ.λ.π. γιατί τα θεωρώ αυτονόητα.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αν μας έλεγες τι mic-προενισχυτή-κάρτα

θέλεις να ταιράξεις. Πάντως εγώ χρησιμοποιώ Belden καλώδια (μικρόφωνο

έχω το Audio Technica AT4047 και προενισχυτή τον grace m101) από τα

παρατήρησα διαφορά σε σχέση με τα συμβατικά καλώδια σε δύο τομείς:

 

1. διαφάνεια στις μεσαίες

2. έκταση στα πρίμα.

 

Πάντως το καλώδιο που χρησιμοποιήσα δεν ξεπέρναγε από όσο θυμάμαι τα

4-5 ευρώ το μέτρο. Είδα όμως διαφορά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά σας ευχαριστώ.

 

Τheonik, ενδιαφέρομαι για εφαρμογές στο σπίτι, με καλώδια 1-2 μέτρων.    

Προενίσχυση Avalon, Μικρόφωνο Neumann και για κάρτα θα δούμε (αλλάζω).

Έχω και για το ζήτημα της κάρτας απορίες, οπότε ανοίγω κι εκεί θέμα (πατήστε "κλικ").

 

Μου αρέσει, που προηγουμένως μιλούσα για "διαστημικούς όρους" και πριν λίγο, πήγα και έπεσα σε άλλα καλώδια, πάλι πανάκριβα, που χρησιμοποιεί ο John Mayer, η NASA, το σχήμα του Neil Young, μπορεί και ο Μπανγκς Μπάνυ, όταν τηλεφωνάει στο γεωπόνο του, ποιος ξέρει !  

 

Είναι λέει οβάλ, οπότε ......εδώ ξεκινάνε τα "διαστημικά"...... δεν κόβουν τις γωνίες από τις αρμονικές και χαρίζουν στον ήχο την ακουστική αξιοπρέπεια και τέτοια διάφορα.  

 

   

signalpopup.jpg

 

Μάλιστα, αν χρησιμοποιείς στρογγυλά καλώδια, είναι σα να διοχευτεύεις καλό κρασί από μολυβένια βρύση (Using conventional round cable is like pouring fine wine through a lead pipe.) οπότε τσάκα (που λέμε) μισό μέτρο καλώδιο με $410.00 και άστα να πάνε...

 

Ο Έλληνας αντιπρόσωπος, είναι στο www.hifipower.gr  

 

Το πιό προσιτό από αυτά, είναι είτε το oval (χωρίς shield) με $164.00 τα 15ft. (1,5 μέτρο), είτε το oval shield  με... χμμμ...  $469.00 στο ίδιο μήκος.

Ένας Αμερικάνος που βγαίνει και στο Ebay, ο... ας τον πούμε Norton Cables, τα έχει ελαφρώς φτηνότερα.  Μάλιστα επικαλείται και τα μικρόφωνα Neumann ότι έτσι αξιοποιούνται στο έπακρο.

 

Μάλλον το αρχικό ερώτημα, περιορίζεται ανάμεσα στα γερμανικά καλώδια Vovox και στα Sommer (ποιά είναι καλύτερα).

 

Εκτός κι αν κάποιος ειδικός, μας πει ότι για 1,5 μέτρο μήκος, δεν παίζει ρόλο το Shield

και αξίζει περισσότερο να πάρω τα οβάλ χωρίς shield, με $164.00, άρα με την ίδια σχεδόν τιμή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πιό προσιτό από αυτά, είναι είτε το oval (χωρίς shield) με $164.00 τα 15ft. (1,5 μέτρο)...

Απλά να σημειώσω ότι αν μιλάμε για Αγγλικα ft, 15 ft είναι 5 μέτρα και όχι 1,5...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πάρεις Vovox (στο συνιστώ ανεπιφύλακτα) , δεν χρειάζεται να πάρεις τα shielded , είναι τσάμπα λεφτά ειδικά σε τόσο μικρό μήκος. Μόνο αν υπάρχει ισχυρή παρουσία μαγνητικών πεδίων εκεί που θα τα χρησιμοποιήσεις. Αλλιώς έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

 

(Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο ιδρυτής της Vovox)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Haryy ευχαριστώ.

Εδώ προκύπτει 1 ζήτημα με τα μαγνητικά πεδία : 

 

Άραγε, θα πρέπει θεωρήσουμε, ότι σήμερα πιά, με τόσα κινητά τριγύρω, δεχόμαστε 1 είδος μαγνητικού "βομβαρδισμού" ; 

Μιλάμε για 1 κινητό από το ακριβώς δίπλα διαμέρισμα, 1 από το πάνω, 1 από το κάτω διαμέρισμα και 1-2 από τα δικά μας, μέσα στο σπίτι ;

 

Εκτός κι αν είπα "πατάτα", ενώ πρόκειται για άλλου είδους κύματα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα το έχει πει ο άνθρωπος οπότε είχε σίγουρα στο μυαλό του όλες αυτές τις καθημερινές πηγές που μας περιβάλλουν.

 

Εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση που μιλάμε, το Non-shielded καλώδιο είναι αρκετά προστατευμένο για να μην έχεις πρόβλημα.

 

Υπόψιν ότι το πρωτόκκολο το ίδιο του μικροφωνικού καλωδίου (γενικώς οι one way balanced συνδέσεις δηλαδή) απορρίπτει κατά μεγάλο ποσοστό τον θόρυβο από παρεμβολές, οπότε ειδικά σε στουντιακή-home χρήση είμαστε ήσυχοι για το ενδεχόμενο παρεμβολών ειδικά από καλώδια τέτοιας ποιότητας.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, για τα συγκεκριμένα vovox δεν υπάρχει διαφορά στην απόκριση των 2 καλωδίων (κατά τον κατασκευαστή πάντα και σε χρήση υπό normal συνθήκες όπως είπαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ Belden καλώδια....

 

+1 για τα Belden! Kορυφαια καλωδια! Σε συνδιασμο με ενα σετ καλα βυσματα ειναι αξεπεραστα. Δεν θα εδινα περισσοτερα χρηματα για καλωδιο. Υπαρχει καποιος που τα εχει συγκρινει με τα Vovox να μας πει εντυπωσεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου