Προς το περιεχόμενο

Πειραματική απόκριση συχνοτήτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, και καλώς σας βρήκα στο πραγματικά ενδιαφέρον αυτό forum.

Λοιπόν, τα φώτα σας και την υπομονή σας, γιατί μπορεί να λέω και βλακείες.

Έχω ένα home studio σχετικά όμως καλά εξοπλισμένο (για home), με πολύ δυνατό υπολογιστή, logic, μια RME 400, και τα 8050 της Genelec και γράφω κυρίως rock και electronic  κλπ. με πολλά Midi. Πρόσφατα, έδωσα σε φίλο DJ ένα κομμάτι μου και το έβαλε στο Club που έπαιζε.Μου είπε ότι είχε λίγα μεσαία και θα έπρεπε πιο πολύ (το άκουσα και εγώ) και σκέφτηκα (λογικό?) ότι θα πρέπει να ακούω πολλά στο χώρο μου κι έτσι τα χαμηλώνω. Εν τω μεταξύ έχω φέρει και τα ηχεία εκεί που προτείνει ο κατασκευαστής (Treble tilts, Bass roll off κλπ), και στον τοίχο πίσω τους έβαλα ένα καλό ηχοαπορροφητικό. Λοιπόν, μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα tone generator να παίζει ανά 100 HTZ για 10' και να το ηχογραφώ με ένα πυκνωτικό τοποθετημένο ακριβώς στο ύψος του κεφαλιού μου όταν κάθομαι μπροστά. Στην ηχογράφηση φαίνεται ότι η ένταση (εννοώ το πλάτος της κυματομορφής στο audio κανάλι ) μειώνεται στο μισό στους 800 κύκλους, ακόμη περισσότερο στους 900 και ξανανεβαίνει στους 1000, 1100, 1200, 1300 ενώ στους 1400 και 1500 γίνεται το ίδιο.....

Ας με συγχωρήσουν οι φίλοι ηχολήπτες για τις πιθανότατα καλαμπορτζιές που περιγράφω, απλά αν γίνεται να μου εξηγήσετε λίγο αν αυτό γίνεται και καμμια ιδέα. Εργάζομαι πάρα πολλές ώρες σε άσχετο αντικείμενο και η μουσική μου είναι απλά hobby (δυστυχώς) αλλά το παλεύω

Ευχαριστώ       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα,

 

υπαρχουν πολλα ποστς για ακουστικη εδω μεσα. Το καλυτερο ειναι να ριξεις μια ματια.

 

αν δεν εχεις ουτε το χρονο, ουτε τα χρηματα, χωρο, κτλ κτλ για να βελτιωσεις την ακουστικη του δωματιου, παρε ενα graphic EQ, η' ακομα καλυτερα (και φθηνοτερα) μαθε καλα την ακουστικη του χωρου και πραξε αναλογα. Και φυσικα να το δοκιμαζεις σε διαφορα ηχεια...

 

επισης, δοκιμασε και pink noise εκτος απο sinewave.

 

αυτα

:)

 

Υ.Γ. το πυκνωτικο ειναι σε omni mode ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο warpie. Omni το mic.

Δοκίμασε με pink noise generator και με ένα spectrum analyzer.

Χρησιμοποιώντας μετά ένα EQ στο master κανάλι του logic μπορείς να τα φέρεις

τα πράγματα κάπως στα ίσια. Λάβε όμως υπόψη σου και την καμπύλη απόκρισης

του μικροφώνου σου στην όλη διαδικασία.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα tone generator να παίζει ανά 100 HTZ για 10' και να το ηχογραφώ με ένα πυκνωτικό τοποθετημένο ακριβώς στο ύψος του κεφαλιού μου όταν κάθομαι μπροστά. Στην ηχογράφηση φαίνεται ότι η ένταση (εννοώ το πλάτος της κυματομορφής στο audio κανάλι ) μειώνεται στο μισό στους 800 κύκλους, ακόμη περισσότερο στους 900 και ξανανεβαίνει στους 1000, 1100, 1200, 1300 ενώ στους 1400 και 1500 γίνεται το ίδιο.....

 

Κλασσικη περιπτωση βλαβης :D

 

Μαλλον νιωθεις τις συνεπειες του comb filtering (φαινομενα τυπου χτενας). Δεν εχω ωρα 9ουτε και κουραγιο) να σου εξηγησω τι ειναι αυτο αλλα το google ειναι ο καλυτερος σου φιλος  ;)

http://lmgtfy.com/?q=comb+filtering

 

Αν κουνησεις το μικροφωνο (ή το κεφαλι σου) θα ανακαλυψεις οτι σε καποια αλλα σημεια μπορει οι 800 να εχουν διπλασια ενταση. Δεν ειμαι ειδικος στην ακουστικη αλλα καποιοι εδω μεσα ειναι (fabricaudio) και ισως βοηθησουν περισσοτερο.

 

Φιλικα

Αποστολης

 

Υ.Γ  Καποιοι ανεφεραν EQ , δυστυχως αν ειναι comb filtring το EQ ειναι εντελως αχρηστο (οποιοδηποτε EQ)

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, για αρχή διαβασε εδώ:

 

Ακουστική Project Studio:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165391.0

 

και σε διαφορα αλλά θεματα, αλλά φίλε petros_per να ξέρεις πως το θεμα Ακουστική και critical listening μας ταλαιπωρεί όλους εδώ στο φορουμ καθως θέλουμε, αλλά δεν μπορούμε τα π.χ. 4χ4 τετράγωνα δωμάτιά μας, να καταφερουμε να τα σετάρουμε ευκολα και οικονομικά. (βάλε "DIY bass traps ή DIY acoustic panels" στο google και θα καταλάβεις πόσος κόσμος και κοσμάκης προσπαθεί...)

 

Υποθέτω πως έριξες και μια ματία στα θέματα του πίνακα εδω: http://www.noiz.gr/index.php?board=2.0

 

 

Φιλικά

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου