Προς το περιεχόμενο

τι overdrive??!


kinto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μπορώ να σου δώσω μερικά χαρακτηριστικά του BD-2 που ανέφερες για να καταλάβεις περι τίνος προκειτε και να κρίνεις αν σου κάνει:

 

Εχει περισσότερα μεσαία και φυσικό-ακομπρεσάριστο οβερντραιβ. Είναι πολύ "ευαίσθητο" τόσο στις κινήσεις και τις δυναμικές του δεξιου όσο και του αριστερού χεριου. Για το λόγο αυτό κατα τη γνώμη μου είναι πολύ καλό για εξασκηση καθοτι ακους τι παίζεις.

 

Δοκίμασε το οπωσδήποτε, μπορεί να σου αρέσει πολύ αλλα μπορεί και καθόλου. Θα εξαρτηθεί απο τους μαγνήτες που φοράς.

 

beauty is in the simplicity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο πρώτο clip μάλλον ακούω "λαμπάτο" γκάζι, 99% από ενισχυτή με el84, στον οποίο προστίθεται κάποιο gain stage (βρωμικο κανάλι) ή κάποιο διάφανο booster (π.χ ΖVex SHO) κι όχι τόσο έναν κάθαρο ενισχυτή με 100% το γκάζι απ' το πετάλι...

Μου φαίνεται επίσης ότι τα πολύ βρώμικά έχουν υποστεί αρκετό compression...

 

Και στο δεύτερο clip αν δεν υπήρχαν οι fender στο video μάλλον για el84 θα μίλαγα...

 

Αλήθεια, μπες κι άκου μερικά clips από Divided by 13 RSA 23 και 65 Amps Soho. Eίναι βέβαια off topic μιας και δεν πρόκειται για πετάλια overdrive αλλά για μάλλον πανάκριβους ενισχυτές αλλά ο ήχος μου φέρνει αρκετά...

 

Τώρα, back on topic, εγώ αν είχα ένα καθαρό fenderaki μάλλον θα προτιμούσα ένα Timmy ή ένα Crowther Hot Cake για τα ελαφριά o/d και το Fulldrive της Fulltone για τα πιο γκαζωμένα...Υπάρχουν πολλά clips στο youtube, δυστυχώς δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα  υπάρχουν στην Ελλάδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου