Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με τα σχόλια στις αγγελιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα το σχόλιο όσον αφορά το τι καλύπτει η εγγύηση  ;) (δεν κάθισα να δω τι έγινε, αλλά από τη μέχρι τότε συζήτηση βγήκε οτι μαλλον θα του έδιναν άλλη κιθάρα). Το αν κάποιος θα συγκρίνει μια παλιά με μια καινούρια είναι προσωπικό θέμα του καθενός ανάλογα με το τι ζητάει.

 

 

 

Στο θέμα μας, το βλέπω άσκοπο να συζητάμε για ενα παράπονο που διατυπώθηκε για σχόλια πάνω στην αγγελία μέσω πμ (τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο Alchemist). Ο τίτλος λοιπόν είναι ασαφής και παραπέμπει λανθασμένα στα σχόλια που μπορεί να ποστάρει κανείς στην αγγελία.

 

Τώρα αν κάποιος λαμβάνει σχόλια που δεν είναι κόσμια ας απευθυνθεί στους mods και στον πανταχού παρόντα και τον τα πάντα ωρόντα yameth (βοήθειά μας μεγάλη η χάρη του).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν κατάλαβες, εννοώ έβαζες αγγελίες και σου έκαναν πολλά σχόλια για τις τιμές και τους ρώταγες την ηλικία τους και αν ενδιαφέρονται πραγματικά;

 

++ σε X-minor, odis13.

 

τις περισσοτερες φορες ναι...παντα ρωταω γιατι εκτος του ΄νταλαβεριου' καλο ειναι να γνωριζεις συμφορουμιτες με την ευκαιρια (μη παρεξηγηθει το γνωριζεις....χεχεχεχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βασιζεις αυτο?

Απλά θέμα εμπειρίας. Τρεις εντελώς όμοιες κιθάρες κατασκευαστικά με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις, χορδές κλπ, διαφέρουν αρκετά στον ήχο αλλά ακόμα και στο βάρος!! Μιλάω για τη στρατ 83, στρατ 88 και τη στρατ 04 που έχω, δε μιλάω θεωρητικά, αν θέλεις όταν κατέβεις Αθήνα έλα σπίτι να τις παίξουμε παρέα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Υ.Γ. Η διαπίστωση είναι ότι το παλιό όργανο έχει τον ήχο του, είναι συκεκριμένος, έχει προσωπικότητα. Αν ψάχνεις ένα όργανο τέτοιου τύπου δε θα το βρεις στα καινιούρια, εκτός αν θέλεις να έχεις ένα καινούριο όργανο.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέμα εμπειρίας. Τρεις εντελώς όμοιες κιθάρες κατασκευαστικά με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις, χορδές κλπ, διαφέρουν αρκετά στον ήχο αλλά ακόμα και στο βάρος!! Μιλάω για τη στρατ 83, στρατ 88 και τη στρατ 04 που έχω, δε μιλάω θεωρητικά, αν θέλεις όταν κατέβεις Αθήνα έλα σπίτι να τις παίξουμε παρέα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Προσωπικά πιστεύω πως και 20 ιδιες fender να συγκρίνεις κάθε μία θα'ναι διαφορετική, και αυτό ισχύει περισσότερο σε παλιότερες κιθάρες παρά τώρα (όχι πως δεν ισχύει πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως και 20 ιδιες fender να συγκρίνεις κάθε μία θα'ναι διαφορετική, και αυτό ισχύει περισσότερο σε παλιότερες κιθάρες παρά τώρα (όχι πως δεν ισχύει πλέον).

Ακριβώς έτσι είναι. Ίσως οφείλεται στην όλο και λιγότερη επέμβαση του ανθρώπινου χεριού στο όργανο, ή και την ποιότητα (χωρίς + ή -) των ξύλων των ήμερών μας.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευεις οτι η deluxe του '08 σε 10 χρονια θα ειναι σε χειροτερη κατασταση

ή θα εχει βγαλει περισσοτερες βλαβες σε σχεση με μια του '99 μεχρι σημερα?

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μου κανει εντυπωση :)

 

edit: τωρα ειδα το υ.γ., τι σχεση εχει η αξιοπιστια με τον 'χαρακτηρα'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευεις οτι η deluxe του '08 σε 10 χρονια θα ειναι σε χειροτερη κατασταση

ή θα εχει βγαλει περισσοτερες βλαβες σε σχεση με μια του '99 μεχρι σημερα?

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μου κανει εντυπωση :)

 

edit: τωρα ειδα το υ.γ., τι σχεση εχει η αξιοπιστια με τον 'χαρακτηρα'?

Πιστεύω μόνο πως η ντελούξ του 08 σε 10 χρόνια θα είναι καλύτερη από ό, τι είναι σήμερα. Το χαρακτήρα το βάζω απλά στα θετικά που κάνουν κάποιον να προτιμήσει ένα όργανο. Η αξιοπιστία έχει να κάνει με την αντοχή και την ποιότητα του ξύλου, πχ ένα μπράτσο που δεν έστριψε 15 χρόνια είναι για μένα αξιόπιστο, ένα καινούριο μπορεί να στρίψει του χρονου.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και παλι μιλας για μεμονωμενες περιπτωσεις ;) Δεν εχουμε στοιχεια για το ποσες στρατ κατασκευασμενες το '90-'99 σκευρωσαν, ουτε για το ποσες '00-'09 θα σκευρωσουν.

Στο αρχικο ποστ σου δεν εγραψες ''οι παλιες μου στρατ αποδειχτηκαν πιο αξιοπιστες απο τις καινουριες'' και φανηκε οτι το θεωρεις δεδομενο, εκει μπερδευτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και παλι μιλας για μεμονωμενες περιπτωσεις ;) Δεν εχουμε στοιχεια για το ποσες στρατ κατασκευασμενες το '90-'99 σκευρωσαν, ουτε για το ποσες '00-'09 θα σκευρωσουν.

Στο αρχικο ποστ σου δεν εγραψες ''οι παλιες μου στρατ αποδειχτηκαν πιο αξιοπιστες απο τις καινουριες'' και φανηκε οτι το θεωρεις δεδομενο, εκει μπερδευτηκα.

Κοίταξε κατ' αρχήν το θέμα ήταν άλλο, το σχετικό με τα σχόλια στις τιμές. Από κει και πέρα μόνο εμπειρικά μπορώ να μιλήσω, ούτε εταιρία σφυγμομετρήσεων είμαι, ούτε έχω μεταφυσικές ανησυχίες για την αξιοπιστία των κιθάρων, ούτε με ενδιαφέρει το θέμα πέρα από τα δικά μου πενιχρά όρια. Όμως η ίδια εμπειρία μου λέει πως μια κιθάρα μου άξίας 750 Ε τριών χρονών από γνωστό μαγαζί της Αθήνας πήγε στα σκουπίδια γιατί στα τρία χρονια το μπράτσο της έγινε σα στριμμένο κορδόνι. Παρόμοια είναι και η πείρα με τις άλλες κιθάρες που αναφέρω. Κοίταξε το θέμα είναι όχι τα τεχνικά ζητήματα που λίγο πολύ η πρόσβασή μας σ' αυτά είναι αυτή που μας επιτρέπεται (αν η Fender πάρει ξύλα από την ινδονησία που φυρραίνουν σα τσιγαρόχαρτο η τιμή της δε θα αλλάξει ούτε η εταιρία θα χάσει τίποτα και οι συζητήσεις θα εξακολουθούν), το θέμα είναι να υπάρχει ένας σεβασμός και μια αξιοπρέπεια μεταξύ μας και εκεί αποσκοπούσε όλη η κουβέντα. Και η πρόταση μου για τζαμ ισχύει..

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εγω εννοουσα ειναι πως κατι το οποιο πχ πουλαω εγω,το ιδιο σε καποια αλλη χωρα που δεν εχει ευρω,λογω προφανους κρισεως της χωρας το πουλαει καποιο ηλεκτρονικο καταστημα 200 χαμηλοτερα απο ενα ευρωπαϊκο μαγαζι.Γιατι εγω να πρεπει να το πουλησω χαμηλοτερα επειδη καποιος εκανε search και το βρηκε σε αυτη τη χωρα πιο φθηνα....αυτο εννοω.\

 

δε μιλαω για παλαιοτητα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου