Προς το περιεχόμενο

The STRAT sound


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έκανα μια αναζήτηση και δεν μου έβγαλε κάποιο παρόμοιο θέμα, οπότε ας προβληματιστούμε!  ;D Here goes:

 

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει διάφορες "strat-style" κιθάρες, αλλά ακόμα δεν βρήκα ΜΙΑ να πλησιάζει στον ήχο μιας "πραγματικής" strat. Πάντα κάτι λείπει, κάτι που δεν μπορώ ακριβώς να προσδιορίσω. Οι περισσότερες ακούγονται πολύ πιο... "πλαστικές/ψεύτικες" ακόμα και κιθάρες εξοπλισμένες με top μαγνήτες (haussel, lace, fender, EMG sc's κλπ.).

 

Αντιθέτως, ακόμα και τα φθηνά ξαδερφάκια των fender, οι squier, έχουν επίσης αυτόν τον "strat" ήχο. Αυτό το "κουδουνιστό", το "ξεκάθαρο" ήχο.

 

Οπότε ιδού η ερώτηση: Τις πταίει γι'αυτόν τον χαρακτηριστικό STRAT ήχο?

 

 

Υπόψην, πως μιλάω για strat-STYLE κιθάρες, όχι partscasters κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις στρατ-style κιθαρες? Μια jackson soloist????

 

Και μια και ανεφερες τους emg singles (για τους διπλους δεν το συζηταμε καν) απεχουν παρασαγκας απο τον χαρακτηριστικο στατ ηχο των μονων, οποτε δεν ειναι εκπληξη κιθαρες που τους φορανε να μην ακουγονται σαν στρατ.

 

Κατ'εμε μια κιθαρα με low output μονοπηνιακους μεταξυ 5-6Κ ειναι οτι πιο κοντινο στην καπως αφηρημενη εννοια της "πραγματικής" strat

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες, οι γέφυρες, το αν οι μαγνήτες είναι τοποθετημένοι ακριβώς στις ίδιες αποστάσεις όπως μια φέντερ, και φυσικά τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμε μια κιθαρα με low output μονοπηνιακους μεταξυ 5-6Κ ειναι οτι πιο κοντινο στην καπως αφηρημενη εννοια της "πραγματικής" strat

 

+1000

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις στρατ-style κιθαρες? Μια jackson soloist????

 

Και μια και ανεφερες τους emg singles (για τους διπλους δεν το συζηταμε καν) απεχουν παρασαγκας απο τον χαρακτηριστικο στατ ηχο των μονων, οποτε δεν ειναι εκπληξη κιθαρες που τους φορανε να μην ακουγονται σαν στρατ.

 

Κατ'εμε μια κιθαρα με low output μονοπηνιακους μεταξυ 5-6Κ ειναι οτι πιο κοντινο στην καπως αφηρημενη εννοια της "πραγματικής" strat

 

 

Εννοώ κιθάρες όπως διάφορες Cort, Blade, Vintage κλπ. Δυστυχώς από Suhr, Anderson και λοιπές "ακριβές" δεν έχω δοκιμάσει, βέβαια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω.

 

Για τους EMG γνωρίζω, απλά ακόμα και μια Strat με EMG sc ακούγεται περισσότερο σαν... strat (!) από οποιοδήποτε knock-off.

 

Συμφωνώ βέβαια απόλυτα ότι η έννοια της "πραγματικής strat" είναι άκρως αφηρημένη και "θολή", αλλά πάραυτα είναι αυτός ο ήχος που ακόμα και κιθάρες της ιδίας κατασκευής και με τους ίδιους μαγνήτες δεν καταφέρνουν να βγάλουν.

 

Παραθέτω και δύο βιντεάκια ως παράδειγμα (είναι από το youtube μεν, αλλά είναι κιθάρες που έχω δοκιμάσει κι εγώ και είναι κοντά σ'αυτό που περιγράφω)

 

Έχουμε και λέμε: Squier classic vibe strat

 

 

Cort G260 (strat-style)

 

 

Και οι δύο είναι παρόμοιες (εννοείται ότι στα βιντεάκια έχει χρησιμοποιηθεί διαφορετικός εξοπλισμός) και τις έχω δοκιμάσει και τις δύο σε ίδιο ακριβώς εξοπλισμό, και υπάρχει αυτή η διαφορά.

 

Ίσως είναι πολύ ασαφές το ερώτημα, αλλά δεν μου έρχεται κάποιες διαφορετικός τρόπος να το θέσω...  :-\

 

 

(έχω υπ'όψη μου πως είναι διαφορετικά τα ξύλα, παρεμπιπτόντως, απλά είμαι του 30% ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις 2 κιθαρες που παραθετεις να πω τα εξης: Η Cort εχει Mighty Mite μαγνητες, πολυ αξιολογοι κατα την γνωμη μου (εχω τους ιδιους σε μια Cort G250), μονο που δεν ειναι Alnico και γι αυτο ακουγεται πιο πολυ σαν μεξικανα standard που φοραει παρομοιους μαγνητες. Αντιθετα η συγκεκριμενη Squier του video ειναι εξοπλισμενη με Alnico μαγνητες που νομιζω ειναι σημαντικη λεπτομερεια για να βγαλεις strat ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου