Προς το περιεχόμενο

Poll : Ποιά θεωρείτε λογική έντααση για δωμάτιο?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 5ρι blackheart και καμπινουλα με tonker παιζω. Το δωματιο ειναι μικρο και ο ενισχυτης σε αποσταση μικροτερη των 2 μετρων απο εμενα. Πανω απο 3 λοιπον

δεν ανοιγω, οχι για τους γειτονες, για τα φουκαριαρικα τα αυτια μου.

γενικά έχω πρόβλημα όταν παίζω να σκέφτομαι οτι οι γείτονες είναι εκνευρισμένοι μαζί μου και με βρίζουν, σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να με κάνει να σταματήσω να παίζω απο την ξενέρα μου.

+1

αν δεν είμαι πχ καλός κιθαρίστας ή αν απλά κάνω εξάσκηση θα φροντίσω να παίζω αρκετά χαμηλά.

+ ακομα 1

Πρωτα προβαρουμε κατι σε χαμηλη ενταση ή και χωρις ενισχυτη και μολις το

κατεχουμε αξιοπρεπως τους το χωνουμε. Μην γινουμε και ρεζιλι στη γειτονια.

''Ωχ, παλι επιασε την κιθαρα ο κουλος στον πρωτο...'' ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι εγώ την ένταση σαξοφώνου-τρομπέτας ψήφισα. Είναι πολύ κρίμα όμως να βλέπω την αντιμετώπιση "αφού είναι εκτός κοινής ησυχίας ας πάνε να γ&)&#$θούν όλοι" να προηγείται. Υποτίθεται ότι πρέπει να ζούμε αρμονικά όχι μόνο με τους εντός σπιτιού αλλά και γύρω από αυτό. Είναι αδύνατο να μην τους ενοχλεί, και σίγουρα έστω και ένας θα έχει αντίρρηση - δεν είναι όλοι φαν πχ. του σρέντινγκ, του SRV, των Maiden ή των Sonic Youth, και πολύ περισσότερο των απελπισμένων προσπαθειών μας να ακουστούμε σαν αυτούς. Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν θέλουμε να μας ζαλίζουν με σκυλοντουζένια στη διαπασών θα πρέπει να τους φερόμαστε ανάλογα.

 

Εγώ έχω την πολυτέλεια να παίζω σε δικό μας προβάδικο. Στο σπίτι είχα παλιότερα μεγάλο πρόβλημα, αλλά τώρα κάπως βολεύτηκε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ με τον Blue για το θέμα της έντασης, πρέπει να εξετάζουμε και το που μένει ο καθένας... Άλλο να μένεις σε 50τμ διαμέρισμα στην Κυψέλη μα αλλα 3 διαμερίσματα στον όροφο και άλλο σε μονοκατοικία στη Βούλα ή στην επαρχία.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση! ;) Παλιότερα ειδικά άκουγα μουσική όσο πιο δυνατά πήγαινε το σύστημά μου. Προφανώς ήταν απαράδεκτο για όλους τους γύρω μου. Οπότε μια και το θέτουμε σε ζήτημα "λογική" και όχι "τι σας αρέσει", θα πω χαλαρά ακουστική κιθάρα στο πιο δυνατό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηγα στην ακουστικη κιθαρα!

 

φανταζομαι οτι το πνευστο θα ενοχλει τα γυρω διαμερισματα!!!

 

ευτυχως ποτε δεν εχω μεινει σε πολυκατοικια και ακομα και τωρα το σπιτι μου ειναι ψιλο απομερο!!

 

να φανταστειτε, συνχα πυκνα, παιζω σε στερεο σεταπ με εναν δεκαπενταρη βοξ και εναν δεκαπενταρη μπεντον ψιλο τερματισμενους!!! ;D ;D ;D

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ψήφισα. Είμαι πάνω από την ακουστική κιθάρα και κάτω από το σαξόφωνο. Κάπου κοντά στην ένταση του πιάνου.

Επίσης εξαρτάται πόσο εύκολα ο ήχος του οργάνου "ταξιδεύει" στην οικοδομή. Π.χ. ένα πιάνο, ένα μπάσο, η τα ντραμς ακούγονται από τον 8ο στον 1ο, ενώ η ακουστική δεν βγαίνει καν από το δωμάτιο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος παίζει σε εντάσεις τρομπέτας/σαξόφωνου, δεν επιτρέπει στον γείτονα στο διπλανό διαμέρισμα να ακούσει μουσική, να διαβάσει κάτι "απαιτητικό", να δει τηλεόραση κάτι πέραν των ειδήσεων, και γενικώτερα να κάνει ο,τιδήποτε απαιτεί ακοή ή/και συγκέντρωση

 

το ότι δεν παίρνω τα αυτιά του γείτονα δεν σημαίνει και πως δεν τον ενοχλώ, πως δεν επεμβαίνω στη ζωή του

 

για ντραμς ούτε συζήτηση, απορώ που μπαίνει καν στην κουβέντα

 

ψηφίζω ακουστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και κάποια παιδιά παραπάνω, παιζω σε πολύ χαμηλές εντάσεις και μερικές φορές χωρίς καν ενισχυτη γιατί δεν ξέρω καλά και φοβάμαι, πέρα από το θόρυβο, μη φάω ντομάτες  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να συσχετισω αυτο που θα ηταν μια λογικη ενταση της ηλεκτρικης κιθαρας με αυτην καποιου αλλου οργανου. Εχω μαλιστα την εντυπωση πως τα ηχοχρωματα διαφορετικων οργανων ακομα και αν παιζουν στην ιδια ακρβως ενταση ενοχλουν με διαφορετικο τροπο. Νομιζω πως ενα κλασσικο πιανο ενοχλει λιγοτερο απο μια distorted κιθαρα, της ιδιας εντασης.

 

Παντως γενικοτερα παιζω στην μεγαλυτερη δυνατη ενταση που μου εξασφαλιζει το οτι δεν θα δω τον γειτονα μου στο κεφαλοσκαλο του σπιτιου μου. Εξυπακουεται οτι ο ενισχυτης μου παραμενει κλειστος κατα τις ωρες κοινης ησυχιας.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου