Προς το περιεχόμενο

Poll : Ποιά θεωρείτε λογική έντααση για δωμάτιο?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη και εγω εχω το ιδιο προβλημα με ενα παλικαρι πιο πανω - δηλ. αν πιστευω οτι ενοχλω δεν νιωθω ανετα και δεν το ευχαριστιεμαι, εχω βρει ενα ημιμετρο. Οταν τα πρωινα δεν ειμαι στο πανεπιστημιο, τους ανοιγω σχεδον οσο θελω - ξερω οτι λειπουν οι γειτονες, και οπως λενε οι ιδιοι ποτε δεν εχουν ακουσει τιποτα κατα ενα περιεργο τροπο!! - αλλιως, αν προκειται για απογευμα ή σαβ/κο που μπορει να ξεκουραζονται οι εντασεις ειναι το πολυ λιγο πιο πανω απο ακουστικη κιθαρα. Βεβαια οι υπολοιποι γειτονες δεν ειναι το ιδιο καλοι αλλα παντα σκεφτομαι οτι ειδικα οι απο κατω μου δεν φταιξαν ποτε σε τιποτα οποτε προσπαθω να σεβομαι αυτους. Κοινως, οταν λειπουν διακοπες γινεται χαμος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πλάκα πλάκα ένας τύπος στην πολυκατοικία μου εδώ κ ένα χρόνο υποτίθεται μελετάει ντραμς.

Απορώ πως κ δεν του την έχει πει κανένας ακόμα. Είναι στο 2ο κ μένω 4ο κ ακούγεται χαλαρά.

Σήμερα μάλιστα αποφάσισε να κοπανήσει στις 4 το μεσημέρι... Άκυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα τα πνευστά κι'εγώ, αν και ισως, για κάποιες περιπτώσεις, μια ένταση πιο κοντά στου ντράμμερ θα ήταν προτιμότερη. Ο λόγος είναι ότι, σε ανάλογες εντάσεις (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) μπορώ να ακούσω καλύτερα όλα τα χαρακτηριστικά της ηχητικής αλυσίδας, μέχρι το breakup των μεγαφώνων.

 

Ωστόσο, με τη χρήση των σύγχρονων attenuator, μπορεί κάποιος να πάρει το 90% αυτής της αίσθησης σε πολύ χαμηλότερες εντάσεις.

 

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πάντως ότι, τα περισσότερα δωμάτια σε σπίτια, δεν διαθέτουν την υποδομή από πλευράς ακουστικής, ώστε να πάρουμε το τέλειο αποτέλεσμα.

 

 

θυμάμαι πολύ καλά τον Earendil να βγάζει live με τον Laney Lionheart (5W με μικροφωνο) και να δημιουργεί flood-άρισμα στη στήλη "Σε είδα".

 

Dude, δεν τα θυμάσαι καλά. Στο συγκεκριμένο live ο Ταυρομάχος έπαιζε με ΔΥΟ ενισχυτές, σε στέρεο.  ;) ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιξιμο σε χαμηλη ενταση ειναι τελειως διαφορετικο με το παιξιμο σε μεγαλη ενταση. Οταν παιζεις πανω απο 3 πρεπει να mutaρεις οσες περισσοτερες χορδες γινεται για να παιζεις καλα.Οταν παιζεις πολυ σιγα ακομα και να κοπανας στα ακορντα δεν εχεις κανενα προβλημα .Αρα η απαντηση στο Poll αμα θες να γινεις ο καλυτερος κιθαριστας που μπορεις ειναι να παιζεις παντα τερματισμενος

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πλάκα πλάκα ένας τύπος στην πολυκατοικία μου εδώ κ ένα χρόνο υποτίθεται μελετάει ντραμς.

Απορώ πως κ δεν του την έχει πει κανένας ακόμα. Είναι στο 2ο κ μένω 4ο κ ακούγεται χαλαρά.

Σήμερα μάλιστα αποφάσισε να κοπανήσει στις 4 το μεσημέρι... Άκυρο;

Όχι: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Τι καραγκιόζηδες υπάρχουν ρε! Άκου drums στις 4 το μεσημέρι και μάλιστα Κυριακή ο ΓΕΛΟΙΟΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καραμούζες ψήφισα κι εγώ αν και συνήθως κινούμαι σε επίπεδα ακουστικής κιθάρας (εκτός αν μερακλώσω καμιά φορά με το στέρεο).

 

Ζω προς το παρόν σε πολυκατοικία με χάρτινα ντουβάρια, όπου ο παππούς από πάνω αρχίζει στις 7 με Π@π@δ@κη στη διαπασών, η γειτόνισσα έχει πόλεμο με την από πάνω της και οι εχθροπραξίες (γδούποι, TV, μουσική, φωνές) λαμβάνουν χώρα όλο το 24ωρο, ο δε νεανίας φοιτητής στη διπλανή (επίσης χάρτινη) πολυκατοικία θυμάται να γρατζουνίσει την κιθάρα του στις 3 το πρωί, όχι πολύ δυνατά, όμως ακούγεται, διάολε. Ένας ψευτοτοίχος είναι. Και να' ξερε να παίζει ... :(  Ε, απ' όλο αυτό το τρελοκομείο, μόνο εγώ έλειπα ...  ;D

 

Εκτός αυτού όμως προτιμώ να διατηρήσω τα αυτιά μου σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση, μπας και συνεχίσω να μπορώ να ακούω πάνω από 10khz και μετά από 10-15 χρόνια (πριν δυο χρόνια έκανα τεστ και μου βρήκαν μειωμένη για την ηλικία μου ακοή στο δεξί αυτί, ας όψονται οι νεανικές μακακίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Τι καραγκιόζηδες υπάρχουν ρε! Άκου drums στις 4 το μεσημέρι και μάλιστα Κυριακή ο ΓΕΛΟΙΟΣ!!!!

 

Η βλακεία είναι πως δεν παίζει κ καλά, αλλιώς θα έσκαγα για τζαμάρισμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Τι καραγκιόζηδες υπάρχουν ρε! Άκου drums στις 4 το μεσημέρι και μάλιστα Κυριακή ο ΓΕΛΟΙΟΣ!!!!

 

εντάξει δε χρειάζονται και τέτοιοι χαρακτηρισμοί για ένα περιστατικό που και το παιδι που μενει στην ιδια πολυκατοικία δεν ανεφερε οτι γίνεται συνέχεια.

 

Η βλακεία είναι πως δεν παίζει κ καλά, αλλιώς θα έσκαγα για τζαμάρισμα :P

 

αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ

για παράδειγμα η "λογική" ένταση για ένα κιθαρίστα που δε ξέρει να παίζει και βάζει φουλ παραμόρφωση και βαραει ένα μάτσο φαλτσαδούρες είναι πολύ μικρότερη απο τη λογική ένταση για έναν πολύ καλό ντράμμερ/τρομπετιστα, σύμφωνα με εμένα. επομένως αν δεν είμαι πχ καλός κιθαρίστας ή αν απλά κάνω εξάσκηση θα φροντίσω να παίζω αρκετά χαμηλά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δε χρειάζονται και τέτοιοι χαρακτηρισμοί για ένα περιστατικό που και το παιδι που μενει στην ιδια πολυκατοικία δεν ανεφερε οτι γίνεται συνέχεια.

 

Συγνώμη αλλά και ΜΙΣΗ φορά να παίξεις drums στις 4 το μεσημέρι κυριακάτικα αρκεί κατά τη γνώμη μου. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου