Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι και η μια πλευρα και η αλλη εχει το δικιο της. Μια καλη πεταλιερα εχει πολλες ευκολιες και με καλο χειρισμο και ρυθμισεις μπορει να εχει τοσο καλο ηχο ωστε πολυ δυσκολα θα ξεχωρισει ,ακομη και σε εμπειρα αυτια, απο τα ακριβοτερα boutique πεταλακια. Απο την αλλη τα πεταλακια σου δινουν μια αμεσοτητα στο χειρισμο ακομη και την ωρα του ζωντανου η της προβας. Με μια κινηση, ενα πατημα μπορεις να αλλαξεις τον ηχο σου και να ξεφυγεις απο προεπιλεγμενους δρομους.

Προσωπικα παντως εχω λυσει αυτα τα προβληματα απο τη στιγμη που απεκτησα μια αναλογικη πεταλιερα απο το φιλο μας τον Jam (www.jampedals.com). Ειναι απλα τελειο σαν ιδεα και σαν αποτελεσμα. Εχω τον ηχο που ονειρευομουν χωρις καλωδια και καλωδιακια. Κοστιζει βεβαια κατι παραπανω ,αλλα σιγουρα πολυ λιγοτερα απο τα χρηματα που ξοδευουμε συνεχεια μεχρι να καταληξουμε στον ιδανικο ηχο. Και το σημαντικοτερο ο ανθρωπος μενει διπλα μας , μπορουμε να το συζητησουμε μαζι του και να κανει τις επιλογες που εμεις ζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Να πω και εγω μια γνωμη που φυσικα δε ενδιαφερει κανεναν απλα θα την πω,εμενα η μικρη μου εμπειρια...εχει δειξει οτι παιζει πολυ ρολο και ο παραγοντας συνηθεια(η οποια παιζει δυστυχως και αρνητικο ρολο).Ας πουμε εγω παιζω με την t.l γιατι βαρεθηκα να ψαχνω στα πεταλια αυτο το κατι που να τα κανει ολα και γρηγορα.......το θεμα ειναι οτι και με την tonelab εχω φτασει σε ενα σημειο που εχει αρχισει το αυτι μου και την συνηθιζει-ξεπερναει σαν ηχο και εχω αρχισει να τρωγομαι.....(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλει καλο ηχο).......επισης για να πω και κατι τελευταιο.......ακομα και με την tonelab αλλα πιστευω και με οποιοδηποτε πανακριβο πεταλι-κεφαλη - οτι και αν εχεις ...οσο αλλαζεις χωρους ...απο σπιτι στο studio ,ηχεια,ακουστικοτητα...κλπ ο ηχος μια ζωη θα σου αλλαζει και συνηθως θα ειναι τραγικα χειροτερος απο αυτον που εχεις σπιτι σου..........εμενα αυτο με εχει διδαξει η εμπειρια μου....φτιαχνω εναν ικανοποιητικο ηχο σπιτι και τσουπ με το που σκαω στο studio ειναι απαραδεκτος........και τι φταιει δλδ εγω ,το studio,η toelab,τα πεταλια εαν ειχα που ειχα καποτε........τι φταει......?και φυσικα και τον καλυτερο σουπερ ντουπερ ενισχυτη να ειχα και να τον κουβαλαγα σαν λακαμας σε καθε προβα...(που δεν ειμαι διατεθιμενος να το κανω) παντα κατι θα χαλαει την συνταγη.......οποτε για εμενα ισχυει  το παρακατω ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ αλλιως χαθηκες....θα κ@λοψαχνεσαι μια ζωη και δεν παιζουν και φραγκα....ουτε και ορεξη για κουβαλημα και tap dancing.......τα υπολοιπα για εμενα ειναι περιττα.......σιγα μην δωσω 3000 να παρω τον καταπληκτικο ενισχυτη που δεν θα τον χαιρομαι ουτε σπιτι αφου δεν θα μπορω να τον ανοιξω αλλα ουτε και στο studio αφου θα υπαρχει μαπα καμπινα.....ρε ουστ......και στα καλα πεταλια και στις πανακριβες πεταλιερες....αφου ποτε δεν θα ειμαι καλυμμενος :P        ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Σωστοτατος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοτατος ;)

 

 

Καταλαβα πονεμενος και συ ;D.......

ρε μας εχουν βαλει σε ενα τρυπακι και τρεχουμε....και λυση δεν βρισκεται....αμα ειχα τον δικο μου χωρο να βαλω ενισχυτες τυμπανα κονσολες .....μονιτορς κλπ...τοτε ναι αξιζει να ψαχτεις μεχρι τοτε οσο μετακομιζω απο τραγικο στουντιο σε τραγικο στουντιο και τα νευρα μου γινονται τσαταλια για τον απαραδεκτο ηχο που φτιαχνω ...........και αντι να χαιρομαι την μουσικη παω και σπαζομαι χειροτερα.......οχι ......δεν θα ακολουθησω .....αρκετα το εκανα τοσα χρονια.....εφτασα 30 και εμαθα....ο καθενας παιρνει οτι τον βολευει στην τσεπη και στο αυτι και αυτο ηταν...ετσι και αλλιως ολοι καταληγουν να εχουν τραγικο ηχο σε σχεση με αυτον που θα ηθελαν να εχουν ή που 3εχουν σε καποιον αλλο προσωπικο χωρο......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιγνατιε ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα κ σε καταλαβαινω απολυτα!

ΟΛΕΣ οι πεταλιερες εχουν μια δικη τους χροια που αργα η γρηγορα τη βαριεσαι...(εξαιρουνται πεταλιερες τυπου jam μιας κ ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα..)

στην περιπτωση των πεταλιων η χροια σου ειναι ο ενισχυτης σου..οσο για το κουβαλημα δεν εχω κ τοσο προβλημα να κουβαλησω τον studiotone μου προκειμενου να ακουσω στο studio κατι ΣΙΓΟΥΡΑ καλυτερο απο αυτο που ακουω στο σπιτι..κατα την αποψη μου οι πεταλιερες ειναι παρα πολυ βολικα μηχανηματα αρκει να μενουν στο σπιτι ενω τα πεταλια δεν θα σου δωσουν κατι σε χαμηλες εντασεις εκτος αν ασχοληθεις με attenuators κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν πηγαίνεις απλά σε ενα μοναχα στούντιο???

 

και με τη βοήθεια της πεταλιέρας θα έχεις όλα τα πρισετ 2πλά, μια ομάδα για σπίτι και μια για στούντιο :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν πηγαίνεις απλά σε ενα μοναχα στούντιο???

 

και με τη βοήθεια της πεταλιέρας θα έχεις όλα τα πρισετ 2πλά, μια ομάδα για σπίτι και μια για στούντιο :P

 

ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΝΩ αλλα τη μια μερα ειμαστε στην αιθουσα 1 ...την αλλη στην αιθουσα 2...και την αλλη στη αιθουσα 3....και παει λεγοντας......επισης στην αιθουσα 1 εχει αυτους τους ενισχυτες οι οποιοι εχουν καλο loop για να βαλω εκει την πεταλιερα και φτιαχνω εκει εναν ψιλομετριο ηχο....στην αιθουσα 2 εχει εναν καλο λαμπατο αλλα με χαλια ηχειο που εχει αρχισει και ρεταρει και φτιαχνω εκει τον ηχο.......και στην 3 αιθουσα εχδει κατι καταπληκτικους τρανζιστορ ενισχυτες....που οτι και να κανεις εισαι χαμενος....οποτε τι να κανω? θελω 250 presets τα οποια μαλιστα να ονομαζω.......studio ταδε οδος πειραιως 155..........sudio ταδε οδος ελ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ Ν.Σμυρνη...... Ο MARSHALL ΜΕ ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΗΧΕΙΟ ;D ;D ;D ;D....χαχαχαχαχα καλη φαση....το σκεφτομαι και με πιανουν ηδη τα νευρα μου..........ξερω οτι κανεις πλακα αλλα η κατασταση τουλαχιστον για εμενα ειναι ετσι ακριβως.....δυστυχως και τελικα αντι να πηγαινεις και να φευγεις ηρεμος...ανακουφισμενος να εχεις καταθεσει την ψυχουλα σου ....φευγεις με νευρα και τσακωμους.........ρε ουστ.... :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ ολους οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν, βοηθησατε αλλοι πολυ αλλοι αρκετα και ενας καθολου  :P .

 

ουτε μαρκες ζητησα να μου προτεινετε ουτε μοντελα, μονο τι παιζει πανω κατω με την ολη ιστορια. και επειδη κατι αποκομισα, αρχισα χτες το πειραγμα της 707 και εβγαλα αρκετους νεους ηχους πολυ καλητερους απο αυτους που ειχα σεταρει πριν πολλα χρονια.

σαν συμπερασμα κατεληξα οτι πρωτα να κατασταλαξω σε ενισχυτη κ μετα θα παρουν σειρα κ τα εφφε.

 

επεισης κατι σημαντικο, αν καποιος παιζει με εφφε, ειτε πεταλια ειτε πεταλιερες, τι τον νοιαζει ποσα καναλια εχει ο ενισχυτης του? αφου θα παιζει κυριως με το καθαρο, και θα βγαζει τα παντα μεσα απο εκεινο το καναλι.

υπαρχουν υπερ κ κατα σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κατι σημαντικο, αν καποιος παιζει με εφφε, ειτε πεταλια ειτε πεταλιερες, τι τον νοιαζει ποσα καναλια εχει ο ενισχυτης του? αφου θα παιζει κυριως με το καθαρο, και θα βγαζει τα παντα μεσα απο εκεινο το καναλι.

υπαρχουν υπερ κ κατα σε αυτην την περιπτωση?

 

Γιατί να παιζει μόνο με το καθαρό;Βάλε λίγο fazer,delay ενα καλό drive και παιξε van halen... ;) ;) ;)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης κατι σημαντικο, αν καποιος παιζει με εφφε, ειτε πεταλια ειτε πεταλιερες, τι τον νοιαζει ποσα καναλια εχει ο ενισχυτης του? αφου θα παιζει κυριως με το καθαρο, και θα βγαζει τα παντα μεσα απο εκεινο το καναλι.

υπαρχουν υπερ κ κατα σε αυτην την περιπτωση?

Κανένα, kate me.

Αν είναι να χρησιμοποιείς μόνο τα "γκάζια" της πεταλιέρας σου και να μην χρησιμοποιείς το βρώμικο κανάλι, γιατί να το έχεις?

Βρες έναν ενισχυτή που να σου αρέσει το καθαρό του και "καθάρισες" (pun intended).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης κατι σημαντικο, αν καποιος παιζει με εφφε, ειτε πεταλια ειτε πεταλιερες, τι τον νοιαζει ποσα καναλια εχει ο ενισχυτης του? αφου θα παιζει κυριως με το καθαρο, και θα βγαζει τα παντα μεσα απο εκεινο το καναλι.

υπαρχουν υπερ κ κατα σε αυτην την περιπτωση?

 

Kαποιοι λατρευουν το βρωμικο καναλι του ενισχυτή τους. Αφου το εχουν λοιπον, τους ενδιαφερει να το χρησιμοποιουν και να το συνδυαζουν με τα υπολοιπα εφε τους. Δεν υπαρχουν υπερ και κατα, παλι εχει να κανει με το τι προτιμα ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου