Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως δεν αναφέρθηκε ακόμα η T*****b ??? ??? ??? ;D

 

και εγώ πιστεύω πως καλύτερα να πάρεις ενισχυτή πρώτα.

 

όσο για τις πεταλιέρες μια χαρά ήχο μπορείς να βγάλεις ψηφιακό-ξεψηφιακό αρκεί να τις χρησιμοποιήσεις ΣΩΣΤΑ ;)

 

το ίδιο ισχυει και για τα πεταλάκια φυσικά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

The Genious Loci, Eσυ πως αλλαζεις το chorus της πεταλιερας σου? θα μου πεις με ενα πεταλακι.

Kαι πως το βαζεις μετα το drive/EQ και πριν το delay/reverb?

Kαι πως βαζεις σε μια πεταλιερα το delay πpωτο στη σειρα, η το wah μετα το drive?

 

Eγω εχω φτασει το pedalboard μου στα 475 ευρο, επειδη το delay κοστισε 235. Gια βαλε στη θεση του ενα μεταχειρισμενο BOSS...

 

No offence, αλλα αυτα που λεω δεν τα εχω δει σε καμια πεταλιερα.

 

δεν θελω να ταχθω υπερ των πεταλακιων (αν και προσωπικα ειμαι) απλα παραθετω

τις διαφορες που ζηθσε ο ValterR κατα την αποψη μου.

Sιγουρα πρεπει να παρει και ενισχυτη και σιγουρα ειναι καλυτερο να παρει ενα πολυεφε και να ψαξει τι ηχους θελει να βγαλει. Kαι ισως στη συνεχεια να αναζητησει αυτους τους ηχους σε πεταλακια (οπως εκανα εγω) ισως και οχι.

 

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)The Genious Loci, Eσυ πως αλλαζεις το chorus της πεταλιερας σου? θα μου πεις με ενα πεταλακι.

2)Kαι πως το βαζεις μετα το drive/EQ και πριν το delay/reverb?

3)Kαι πως βαζεις σε μια πεταλιερα το delay πpωτο στη σειρα, η το wah μετα το drive?

 

Eγω εχω φτασει το pedalboard μου στα 475 ευρο, επειδη το delay κοστισε 235. Gια βαλε στη θεση του ενα μεταχειρισμενο BOSS...

 

4)No offence, αλλα αυτα που λεω δεν τα εχω δει σε καμια πεταλιερα.

 

δεν θελω να ταχθω υπερ των πεταλακιων (αν και προσωπικα ειμαι) απλα παραθετω

τις διαφορες που ζηθσε ο ValterR κατα την αποψη μου.

Sιγουρα πρεπει να παρει και ενισχυτη και σιγουρα ειναι καλυτερο να παρει ενα πολυεφε και να ψαξει τι ηχους θελει να βγαλει. Kαι ισως στη συνεχεια να αναζητησει αυτους τους ηχους σε πεταλακια (οπως εκανα εγω) ισως και οχι.

 

 

1) επιλεγει απο μια σειρα κορυφαιων modulation effects.Αν θελει άλλο (χλώμο) θα παρει πεταλακι (να το δω και να μην το πιστεψω)

2) μεσω send-return

3) απο τις επιλογες της πεταλιερας

4) Την αλλαγη στην αλυσιδα την κανουν ολες οι Boss , τουλαχιστον απο την GT-6 και επειτα (λεω αυτη γιατι ειναι η 1η μεγαλη που ειχα) και την εισαγωγη πεταλιου ενδιαμεσα στην αλυσιδα την κανει η line6 M13 (φανταζομαι και αλλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genious Loci, Eσυ πως αλλαζεις το chorus της πεταλιερας σου? θα μου πεις με ενα πεταλακι.

Kαι πως το βαζεις μετα το drive/EQ και πριν το delay/reverb?

Kαι πως βαζεις σε μια πεταλιερα το delay πpωτο στη σειρα, η το wah μετα το drive?

 

το chorus συνήθως είναι μετα το drive και πριν το reverb.

 

εντάξει, οι πεταλιέρες δε σου δινουν όλες τις επιλογές που έχεις με τα πεταλάκια, αλλά για μένα πχ δεν θεωρείται "επιλογή" η δυνατότητα να βάλω το delay μου πρώτο στη σειρά εκτος αν θέλω λασπωμένο και αχανή ήχο.

 

άσε που υπάρχουν πεταλιέρες με πάρα πολλές δυνατότητες βλέπε boss gt10.

 

επίσης μου φαίνεται πως ξέχασες τελείως το κομφόρ των ΜΝΗΜΩΝ.

 

υπάρχουν ήδη μουσικής που απλά δε γινεται να παίζουν χωρις πεταλιέρα ενδεικτικα αναφέρω το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλό Opeth.

 

φυσικά υπάρχουν και άλλοι όπως AC/DC που το τελευταίο πράγμα που θέλουν είναι πεταλιέρα.

 

το κάθε πραγμα έχει τα καλά του και τα κακά του, διαλέγεις αυτό που σου ταιριάζει.

 

το θέμα είναι χρηστικό σε τεράστιο βαθμό και ποιοτικό σε ελαχιστο βαθμο κατα τη γνώμη μου. τόσοι και τόσοι παίζουν με πεταλιέρες και έχουν φανταστικό ήχο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genious Loci, Eσυ πως αλλαζεις το chorus της πεταλιερας σου? θα μου πεις με ενα πεταλακι.

Kαι πως το βαζεις μετα το drive/EQ και πριν το delay/reverb?

Kαι πως βαζεις σε μια πεταλιερα το delay πpωτο στη σειρα, η το wah μετα το drive?

 

Eγω εχω φτασει το pedalboard μου στα 475 ευρο, επειδη το delay κοστισε 235. Gια βαλε στη θεση του ενα μεταχειρισμενο BOSS...

 

No offence, αλλα αυτα που λεω δεν τα εχω δει σε καμια πεταλιερα.

 

δεν θελω να ταχθω υπερ των πεταλακιων (αν και προσωπικα ειμαι) απλα παραθετω

τις διαφορες που ζηθσε ο ValterR κατα την αποψη μου.

Sιγουρα πρεπει να παρει και ενισχυτη και σιγουρα ειναι καλυτερο να παρει ενα πολυεφε και να ψαξει τι ηχους θελει να βγαλει. Kαι ισως στη συνεχεια να αναζητησει αυτους τους ηχους σε πεταλακια (οπως εκανα εγω) ισως και οχι.

 

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, συνήθως οι οπαδοί (με την ποδοσφαιρική έννοια) των... πεταλακίων, είναι κάκιστα πληροφορημένοι και την κακή πληροφόρηση την περνάνε και σε άλλους.

 

Στο δικό μου πολυεφφέ, μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις, σε όποια σειρά θέλεις. Και να αλλάξεις τη σειρά ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. Α, σου είπα επίσης ότι έχει καμμια 15αριά διαφορετικά delay, αρκετά διαφορετικά chorus και ένα σκασμό OD/Dist "πετάλια"?  ;)

 

Για να μην ψάχνεις, το πολυεεφέ είναι η M13 της Line6, ψάξε και για review στο forum. Εξ'όσων γνωρίζω, τη δυνατότητα routing που λες την έχουν όλα τα Line6 και τα Boss, αν δεν κάνω λάθος επίσης οι τελευταίες πεταλιέρες της Digitech. Το επιχείρημα σου λοιπόν είναι λάθος.

 

Κατά δεύτερον, τα πολυεεφέ έχουν μια ποικιλία από συγκεκριμένα εφφέ, όχι απλά "ένα chorus" ή "ένα phaser". Εξάλλου, συνήθως, οι επιλογές ρυθμίσεων είναι μερικά έτη φωτός από τα 3-4 ποτενσιόμετρα που έχει ένα πεταλάκι. Επομένως από ένα "virtual πεταλάκι" μπορείς να πάρεις πολύ περισσότερα ηχοχρώματα. Σαν να μην έφτανε αυτό, όλες πλέον αναβαθμίζονται μέσω USB, Midi, κλπ, σε software, όπερ μεταφράζεται ότι, η εταιρεία μπορεί να προσθέσει ή να αλλάξει "πεταλάκια" πολύ εύκολα. Για να το κάνεις αυτό σε ένα αναλογικό phaser (για παράδειγμα) πρέπει να μοντάρεις το κύκλωμα (ή να πάρεις άλλο...).

 

Άρα, δεύτερο λάθος επιχείρημα.

 

Τα πεταλάκια είναι είτε γι'αυτόν που δεν έχει απαιτήσεις για πολλά εφφέ, είτε γι'αυτόν που δεν έχει αντίρρηση να ψάξει και να ξοδέψει για να αποκτήσει ό,τι ακριβώς επιθυμεί. Και διαθέτει το χρήμα και την θέληση να ξαναξοδέψει για να αλλάξει κάποια πράγματα, όσο οι απαιτήσεις αλλάζουν. Το θέμα έχει συζητηθεί μέχρι αναισθησίας στο παρόν forum και γενικότερα.

 

Προσωπικά έχω κρατήσει 5-6 πεταλάκια, μετά από αγοραπωλησίες δεκάδων. Και βέβαια μπορώ να τα χρησιμοποιώ, αν θέλω, ΜΑΖΙ με τη Μ13. Γιατί, άλλο ένα γεγονός που σου διαφεύγει, είναι πως τα σύγχρονα πολυεφφέ διαθέτουν τη δυνατότητα να συνυπάρξουν θαυμάσια με τα αναλογικά πεταλάκια που μπορεί να έχεις στη συλλογή σου.  ;)

 

Όλα τα παραπάνω, προς αποκατάσταση της αλήθειας και για να μην περνάει λάθος πληροφορία σε ανθρώπους που ξοδεύουν τα ωραία τους λεφτά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι ετσι, τοτε παω πασο :)

 

Αν έχεις κουράγιο πάντως, ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166461.0

 

Θα καταλάβεις εκτός των άλλων πως, σήμερα, τα πολυεφφέ δεν είναι υποκατάστατο των πεταλιών, racks, κλπ, για τους ερασιτέχνες, αλλά μια ακόμα επιλογή, που μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που πάρα πολλοί επαγγελματίες τα χρησιμοποιούν κατά κόρον, τουλάχιστον τα καλύτερα απ'αυτά (G-System, Nova System, Line6 M13 και άλλα).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ένα απο τα μεγάλα αρνητικά της "πεταλιέρας" (δηλαδή της τακτικής "παιρνω πεταλιέρα για να φτιαξω τον ήχο μου") είναι οτι εναντιώνεται πάρα πολύ στο GAS.

 

αν είσαι πεταλάκιας μπορείς να κάνεις δωρο στον εαυτό σου ένα πεταλάκι κάθε τόσο ;D ;D

 

εντάξει, θετικό είναι!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ ότι είναι υποκατάστατο των πεταλιών. Συμφωνώ ότι είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο. Εξάλλου έχω βγει και λάιβ με ένα DigiTech RP80 και με πολύ καλό ήχο. Απλά όπως σωστά είπες, λόγω ελλειπής πληροφόρησης παρέθεσα λάθος επιχειρήματα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαναση χωρις παρεξηγηση και δε θελω να αρχισω τιποτα περιεργο αλλα φιλε μου νομιζω οτι δε προσθετεις κατι στην συζητηση... μονο γενικοτητες του στυλ "ακου πολλα-δοκιμασε πολλα και θα διαλεξεις με τα δικα σου κριτηρια."

Καλο κ σωστο μεν, αλλα πως θα διαλεξει καποιος που δεν ξερει ποιο πεταλι κανει τι...

 

τα λινκ του Blue βοηθησανε καπως την στραβωμαρα μου. thnx dude :)

 

παω να συνεχισω το ξεστραβωμα.

 

 

 

 

Μαλιστα.. ενω αν ελεγα οτι τα πεταλακια πατανε κατω καθε πεταλιερα  η το αντιθετο θα προσθετα!!  ;D ;D

 

Επισης με τι τροπο θα διαλεξεις κατι?? Με αλληλογραφια? η θα πας και θα το ακουσεις (ακομα και ο πιο εμπειρος και ψαγμενος να στο εχει προτεινει) και αμα σου αρεσει θα το παρεις αμα δεν σου αρεσει δεν θα το παρεις.

 

Αμα η αποψη πηγαινε ακου και διαλεξε με τα κριτηρια σου ειναι γενικοτητα τοτε το 90% των κιθαριστων ειναι γενικουρες και αερολογιστρες!!!!

 

(μα ποιος παει και ακουει και επιλεγει κατι με τα κριτηρια του την σημερον ημεραν !!)

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου