Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Gianniss,

Αυτή η λογική του, "έλα μωρέ, πάρε κάτι φθηνό και μετά βλέπεις", μόνο σε ταλαιπωρία και περιπέτειες μπορεί να βάλει ένα άνθρωπο και τίποτε άλλο.

Αν είναι να λέμε συνέχεια, "ε άρχη είναι" και δώσε 100 απο δω, 100 απο κει, 50 παραπέρα, 10 φθηνά καλώδια των 7€=70€ το χρόνο.

Πάει ο άνθρωπος, μπήκε μέσα με τα τσαρούχια και δουλειά σωστή δεν θα κάνει.

Καλά κάνει και ρωτάει, καλά κάνουν και του λένε-λέω να δει πρώτα για ενισχυτή, που ξέρεις μπορεί να βάλει την 707 σε ένα λαμπάτο και να του αρέσει και αν στο μέλλον θέλει άλλα εφφέ, θα ξέρει οτι έχει μία σωστή βάση, τον λαμπάτο ;)

 

Για μένα είναι πεταμένα λεφτά, χαμένος χρόνος και κόπος τα 50, 50, 100 κλπ.

 

Και ας μην ξεχνάμε υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα ή ελαφρός μεταχειρισμένα, που υπερκαλύπτουν πολλές ανάγκες σε καλές τιμές.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε Gianniss,

Αυτή η λογική του, "έλα μωρέ, πάρε κάτι φθηνό και μετά βλέπεις", μόνο σε ταλαιπωρία και περιπέτειες μπορεί να βάλει ένα άνθρωπο και τίποτε άλλο.

Αν είναι να λέμε συνέχεια, "ε άρχη είναι" και δώσε 100 απο δω, 100 απο κει, 50 παραπέρα, 10 φθηνά καλώδια των 7€=70€ το χρόνο.

Πάει ο άνθρωπος, μπήκε μέσα με τα τσαρούχια και δουλειά σωστή δεν θα κάνει.

Καλά κάνει και ρωτάει, καλά κάνουν και του λένε-λέω να δει πρώτα για ενισχυτή, που ξέρεις μπορεί να βάλει την 707 σε ένα λαμπάτο και να του αρέσει και αν στο μέλλον θέλει άλλα εφφέ, θα ξέρει οτι έχει μία σωστή βάση, τον λαμπάτο ;)

 

Για μένα είναι πεταμένα λεφτά, χαμένος χρόνος και κόπος τα 50, 50, 100 κλπ.

 

Και ας μην ξεχνάμε υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα ή ελαφρός μεταχειρισμένα, που υπερκαλύπτουν πολλές ανάγκες σε καλές τιμές.

Ναι συμφωνω μαζι σου. Αλλα δεν ειπα ''παρε κατι φθηνο''. Ειπα να παρει μια σχετικα φθηνη και αξιολογη μεταχειρισμενη πεταλιερα. Ηδη υπαρχουν καλες στα μεταχειρισμενα (δε θα βαλω link). Κι εσυ σχετικα φθηνο και αξιολογο μεταχειρισμενο ενισχυτη δεν του προτεινες? Νομιζω ομως πως σ'αυτο το θεμα, το να πει καποιος ''καλυτερα να παρεις πρωτα ενισχυτη'' ειναι ok. Το να προτεινει ομως συγκεκριμενο ενισχυτη και να κανει και ενα mini review, ανηκει απλα σε αλλο thread. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προτεινει ομως συγκεκριμενο ενισχυτη και να κανει και ενα mini review, ανηκει απλα σε αλλο thread. ;)

Το έφερα σαν παράδειγμα για να μην χρειαζόνταν να γράψω αυτό που έγραψα μετά για τα απλά και φθηνά.

Επίσης η εμπειρία μου εδώ μέσα και η μεγαλύτερη άλλων, λέει οτι, ναι μεν να πάρει μία αξιόλογη μεταχειρισμένη πεταλιέρα, αλλά μετα απο 2 μέρες (το πολύ), θα ανοίξει θρέντ και θα ζητάει ενισχυτή, γιατί ενώ η πεταλιέρα τον ικανοποίησε, ο ενισχυτής του την "χαλάει".

Έτσι προλαβαίνουμε καταστάσεις οι οποίες μόνο κέρδος (απ'ολες τις πλευρές) μπορεί να προσφέρουν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφερα σαν παράδειγμα για να μην χρειαζόνταν να γράψω αυτό που έγραψα μετά για τα απλά και φθηνά.

Επίσης η εμπειρία μου εδώ μέσα και η μεγαλύτερη άλλων, λέει οτι, ναι μεν να πάρει μία αξιόλογη μεταχειρισμένη πεταλιέρα, αλλά μετα απο 2 μέρες (το πολύ), θα ανοίξει θρέντ και θα ζητάει ενισχυτή, γιατί ενώ η πεταλιέρα τον ικανοποίησε, ο ενισχυτής του την "χαλάει".

Έτσι προλαβαίνουμε καταστάσεις οι οποίες μόνο κέρδος (απ'ολες τις πλευρές) μπορεί να προσφέρουν.

Μα νομιζω (και το ειπα στο πρωτο μου post)πως και ο ιδιος ξερει την ποιοτητα του ενισχυτη του και πως τα πεταλια αποτελουν μελλοντικη αγορα(μετα τον ενισχυτη) και πως το να πει καποιος''παρε πρωτα ενισχυτη ειναι ok''. Αλλα το topic ειναι πεταλια vs πεταλιερα. Οχι ''ποια πεταλια'' η ''ποιον ενισχυτη''. Εναι δηλαδη αλλης φυσεως. Ειπα απλα οτι δεν ειναι κακο να ενημερωθει απο τωρα. Τελοσπαντων αυτα που postαρουμε τωρα νομιζω πως δεν ενδιαφερουν ουτε το ατομο που ανοιξε το θεμα ουτε και κανεναν αλλο. Οποτε ας τα παρακαμψουμε και no hard feelings ετσι? :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απ'ολα να είσαι καλό παιδί και τα πετάλια και η πεταλιέρα θα έρθουν από μόνα τους.  :)

 

 

ναι μαλιστα, θα ειμαι και το πασχα ο νονος θα μου παρει κ λαμπα"δα"το ενισχυτη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην, θελω να ευχαριστησω ολους για τη συμμετοχη τους στο θεμα μου και τις διαφορετικες γνωμες που ακουστηκαν. Λοιπον στο θεμα μας.

 

Ειμαι κιθαριστας χρονια, δεν αρχισα τωρα, απλα ειχα κανει ενα "μεγαλο" διαλειμμα λογω σοβαρων υποχρεωσεων, οποτε δεν προκειται να επενδυσω σε εξοπλισμο που δε θα τον χρησημοποιω η δε θα τον ξεζουμισω.

Ο εξοπλισμος μου ειναι απλος εως για κλαμματα γιατι ειχα βρει τους ηχους μου καπως, ειχα κουτσοβολευτει, γιατι ηθελα να ασχολουμαι περισσοτερο με τα δαχτυλα μου και λιγοτερο με το τι πατανε οι πατουσες μου.τωρα που επεστρεψα, δεν μπορω να με ακουω..... ο ενισχυτης θελει αλλαγη... τα πεταλια/πεταλιερες θελουν αλλαγη... κτλ κτλ.

 

Οι κιθαρες μου ειναι καλες. τουλαχιστον εμενα με υπερβολευουν.

η πρωτη ειναι μια LP-style handmade αγγλικη. με πολυ καλα ξυλα, αλλαγμενα pots/switches και φοραει evo στο bridge και τον Fred στο neck.

η δευτερη ειναι τωρα στο σταδιο της κατασκευης. και παει για υπερκιθαρα-tribute στα 80's απο ηχο / καστομιες στην συνδεσμολογιες κτλ κτλ. (προς στιγμην μονο το super distortion εχει στο bridge) αλλα και φυσικα στο χρωμα (frankenstrat) .

O ενισχυτης ειναι οντως η πρωτη αναβαθμιση που θα γινει, αλλα και επειδη ειμαι κολλημενος με τον ηχο των marshall, παντα στα studio και σε φιλους, μου αρεσε παρα πολυ αυτη η χροια, σκεφτομαι κατι σε "φτηνη" λαμπα, και καμπινουλα.

το μουσικο μου στυλ ειναι full 80s. rock/hard rock/ poser-glam-slease/ και classic heavy metal. δηλαδη πιο συγκεκριμενα, με βαση τον ηχο απο κιθαριστες που μου αρεσει, Slash, Steve vai k aldrich στους whitesnake, msg k παει λεγοντας...

 

Y.Γ. Ξεχασα να αναφερω God him self... Εddie Van Halen.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μειονεκthματα ενος ψηφιακου πολυεφφε τα ειδεs. 8α ειναι παντα αυτο που ειναι απο την αρχη. Tι θελω να πω: αν καποια στιγμh αποφασισεις οτι θελεις ενα διαφορετικο chorus απο αυτο του πολυεφφε σου δεν μπορεις να το αλλαξειs. Eπισης δεν μπορεις να επεμβεις στην σειρα των εφφε (εκτος απο την Boss GT-10 νομιζω). Mε τα πεταλακια διαλεγεις ενα ενα ποιο εφφε θες καθε φορα, δηλαδη ποιο drive 8α παρειs, ποιο chorus, ποιο delay κλπ.

Tωρα για τα ειδη των εφε χωριζονται σε 3 κυριως ομαδεs:

1 overdrive/distortion

2 modulation (chorus, flanger, phaser, pitch shifter...)

3 delay/reverb

 

και υπαρχουν και τα φιλτρα EQ και wah κλπ.

 

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μειονεκthματα ενος ψηφιακου πολυεφφε τα ειδεs. 8α ειναι παντα αυτο που ειναι απο την αρχη. Tι θελω να πω: αν καποια στιγμh αποφασισεις οτι θελεις ενα διαφορετικο chorus απο αυτο του πολυεφφε σου δεν μπορεις να το αλλαξειs.

 

Κάνεις λάθος.

 

Eπισης δεν μπορεις να επεμβεις στην σειρα των εφφε (εκτος απο την Boss GT-10

νομιζω).

 

Ξανακάνεις λάθος.

 

Mε τα πεταλακια διαλεγεις ενα ενα ποιο εφφε θες καθε φορα, δηλαδη ποιο drive 8α παρειs, ποιο chorus, ποιο delay κλπ.

 

...και φτάνεις στο χιλιάρικο περίπου, με ΕΝΑ πεταλάκι για κάθε δουλειά.  ;)

 

Και μετά αλλάζουν οι προτιμήσεις σου, και αρχίζεις να πουλάς και να ξανα-αγοράζεις.  ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου