Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα, πριν ξεκινησετε το δουλεμα , αγοραστε μερικα καλα καλωδια και τροφοδοτικα, ενα line selector για δρομολογηση και ενα noise gate για το φυσημα. Εμεις στο μεταξυ (μεχρι να μαζεψετε τα χρηματα) θα κατεβαζουμε το επομενο update και θα χαιρομαστε τα επομενα εφε μας :P

 

Παντως σοβαρα τωρα : Το line6 DL4 και το Boss DD-20 γιατι τα λετε πεταλακια ενω τη Μ13 τη λετε πεταλιερα???Ειναι τελειως λανθασμενος ο διαχωρισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα προσωπικά και line selector έχω, και hum eliminator... εξ αρχής, όλο το κόνσεπτ της δικιάς μου πεταλιέρας ήταν για λάιβ χρήση, ή εν πάσει περιπτώσει για γρήγορες, αυτόματοποιημένες αλλαγές ήχων και μείωση στο μέγιστο δυνατό βαθμό του tap dancing.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί να πάρω το Μ13 και όχι το pod x3 live που παρέχει λύσεις ηχογράφησης, έχει και pedal πάνω και μου αποθηκεύει και τόσους ήχους.

 

που υπερέχει το Μ13? καταλαβαίνω οτι απευθύνεται στους χρήστες πεταλακίων, αλλά πραγματικά δε βλέπω κανένα ουσιαστικό + απέναντι στο pod.

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,αγορασα προσφατα την fender classic player 50's και σε συνδυασμο με τον kuston defender το bad monkey και το πολυ καλο reverb του ενισχυτη εχω εναν αρκετα καλο ηχο,απλως θελω να προσθεσω και κανα εφφεδακι,τι πεταλακια πρεπει να παρω?cry baby?delay?tremolo?να ξεχασω τελειως την ιδεα μιας πεταλιερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα η line6 εκανε την εξυπνη κινηση να φτιαξει ενα μηχανημα με τις ευκολιες και την αμεσοτητα της χρησης πεταλιων, σε ενα πακετο, με εξαιρετικα χαμηλη τιμη. Ετσι κατερριψε ενα μεγαλο μερος των επιχειρηματων κατα της χρησης πολυ-εφε εναντι της χρησης πεταλιων (για τα επιχειρηματα αυτα σε παραπεμπω στο ιδιο τοπικ).

 

Το βασικο + το λες μονος σου. Απευθυνεται σε χρηστες πεταλιων και τεχνο-φοβικους που δεν θελουν να μπλεκουν με "προγραμματισμο" για να βγαλουν ηχο. Προσωπικα , και εγω βαριεμαι πλεον να ρυθμιζω συνολικα 5 EQ stages για να βγαλω ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήσουν σαφής! :)

 

φαίνεται οτι τα πολλά κουμπάκια με κάνουν να πιστεύω οτι βλέπω πεταλιέρα, ενω βλέπω stompbox modeller ;D

 

τους πείραζε όμως να βάλουν και καμια ευκολία για ηχογράφηση? ένα τέτοιο εργαλείο πιστεύω θα έπιανε πολύ τόπο σε περιβάλλον στούντιο, ως "βιβλιοθήκη" πεταλιών.

 

ενώ σε λάιβ, και μεγάλο είναι, και βαρύ ειναι, και expression pedals πρεπει να πάρεις μαζί σου..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μπλάντυ

Δεκτό το δούλεμα!  ;D Hit us as hard as you can!!  ;D ;D

 

Και που να δεις το επερχόμενο post μου για το νέο update!  8) :P

 

 

ήσουν σαφής! :)

 

φαίνεται οτι τα πολλά κουμπάκια με κάνουν να πιστεύω οτι βλέπω πεταλιέρα, ενω βλέπω stompbox modeller ;D

 

τους πείραζε όμως να βάλουν και καμια ευκολία για ηχογράφηση? ένα τέτοιο εργαλείο πιστεύω θα έπιανε πολύ τόπο σε περιβάλλον στούντιο, ως "βιβλιοθήκη" πεταλιών.

 

ενώ σε λάιβ, και μεγάλο είναι, και βαρύ ειναι, και expression pedals πρεπει να πάρεις μαζί σου..

 

Ναι, θα τους πείραζε να βάλουν κάτι για ηχογράφηση, μιας και ΔΕΝ είναι αυτός ο σκοπός του μηχανήσματος.  ;D

 

Είναι το ίδιο σαν να λες "ρε γαμώτο, καλή είναι Porshe 911, αλλά ρε γαμώτο, χάθηκε να βάλουν κανα δυο ακόμα ποτηροθήκες?"

 

Ωχ, για περίμενε, αυτός είναι ο λόγος που ΔΕΝ πούλαγαν μια εποχή οι 911 στις ΗΠΑ...  :P ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως ειλικρινά ΔΕΝ είναι κάτι βαρύ και μεγάλο, η συλλογή μου από πετάλια που έπαιρνα σε live ήταν αρκετά κιλά βαρύτερη και 40% τουλάχιστον μεγαλύτερη σε όγκο. Και μου έδινε το 10% των επιλογών που έχω τώρα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα τους πείραζε να βάλουν κάτι για ηχογράφηση, μιας και ΔΕΝ είναι αυτός ο σκοπός του μηχανήσματος.  ;D

 

πιστεύω πως γίνεσαι μεροληπτικός. εντάξει, το ποιος ΕΙΝΑΙ ο σκοπός του μηχανήματος μόνο αυτός που το παράγει, μπορεί να καθορίσει.

 

εγώ απλώς συγκρίνω 2 προιόντα της ίδιας εταιρίας τα οποία έχουν ρόλους που σε μεγάλο βαθμό αλληλοκαλύπτονται.

Η ανωτερότητα του pod x3 live σε σχέση με το Μ13 είανι, πιστεύω, φανερή. EDIT εννοώ σε καταστάσεις live επίσης, στο ήδη μεγαλύτερο βάρος του Μ13 πρέπει να προσθέσεις και ένα expression pedal που θέλει και ξεχωριστή θήκη μεταφοράς.

 

τα παραπάνω συν το μέγεθος της "βιβλιοθήκης" πεταλιών της Μ13 εμένα προσωπικά με κάνει να σκέφτομαι "αχ τι καλή που θα ήταν στο στουντιάκι μου -αν είχε και κάποιο τρόπο να ηχογραφήσεις"

 

διαφορετικά, δε βλέπω ΠΟΥ υστερεί το pod x3 live, μια που σα χρήστης και τον ήχο μου θα φτιάξω, και πιο πολλές επιλογές έχω (το να μπορώ βάλω 4 chorus στη σειρά δε μου λεει κάτι, το να έχω όμως τόσα εφέ στη διάθεσή μου (το ποντ δε πάει πίσω) + ενισχυτές+καμπίνες+2 channels+δυνατότητα ηχογράφησης+ενσωματωμένο πετάλ+ενισχυτές/καμπινες μπάσου++. Αυτά, μου λένε.)

 

νομίζω πως έχουμε 2 προιόντα που καλούνται να φτιάξουν τον ήχο μας, στο σπίτι ή στο live, κοστίζουν το ίδιο, και το ένα προσφέρει πολύ σημαντικά εργαλεία και ευκολίες σε σχέση με το άλλο.

 

ποια η διαφορά που σε κάνει να πάρεις Μ13?

Το βασικο + το λες μονος σου. Απευθυνεται σε χρηστες πεταλιων και τεχνο-φοβικους που δεν θελουν να μπλεκουν με "προγραμματισμο" για να βγαλουν ηχο. Προσωπικα , και εγω βαριεμαι πλεον να ρυθμιζω συνολικα 5 EQ stages για να βγαλω ηχο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορά που σε κάνει να πάρεις Μ13?

 

πολύ απλά όταν δεν χρειάζεσαι και δεν σου αρέσουν οι προσομοιώσεις ενισχυτών. Γιατί να πληρώσεις για κάτι το οποιο δεν σε ενδιαφέρει. επίσης για την ευελιξία που σου παρέχει και την απλότητα στο να φτιάξεις ηχους. Πρέπει να το δοκιμάσεις για να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως γίνεσαι μεροληπτικός. εντάξει, το ποιος ΕΙΝΑΙ ο σκοπός του μηχανήματος μόνο αυτός που το παράγει, μπορεί να καθορίσει.

 

εγώ απλώς συγκρίνω 2 προιόντα της ίδιας εταιρίας τα οποία έχουν ρόλους που σε μεγάλο βαθμό αλληλοκαλύπτονται.

Η ανωτερότητα του pod x3 live σε σχέση με το Μ13 είανι, πιστεύω, φανερή. EDIT εννοώ σε καταστάσεις live επίσης, στο ήδη μεγαλύτερο βάρος του Μ13 πρέπει να προσθέσεις και ένα expression pedal που θέλει και ξεχωριστή θήκη μεταφοράς.

 

 

Φίλε Ηρακλή να με συγχωρείς, αλλά ο μόνος που γίνεται μεροληπτικός στη συζήτηση είσαι εσύ.

 

Έχεις δίκιο στο ότι η εταιρεία που παράγει ένα προϊόν είναι η μόνη αρμόδια να καθορίσει ποιο σκοπό υπηρετεί. Και το έχει κάνει! Και είναι αυτός που περιγράφω και εγώ και ο blue και ο stephanos εδώ και 450 σελίδες. Αν δεν μας πιστεύεις, για κάποιον ακατανόητο λόγο, πήγαινε από το site της Line6 και διάβασε σχετικά.

 

Συνεχίζεις να αναφέρεις τι θα ήταν προτιμότερο ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ποιο προϊόν είναι καλύτερο ΓΙΑ ΣΕΝΑ και να συγκρίνεις τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν νόημα ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Και κατηγορείς εμένα για μεροληψία.  ::)

 

Η Μ13 φτιάχτηκε γι'αυτό που φτιάχτηκε. Τελεία. Το X3 φτιάχτηκε για άλλες χρήσεις. Η ποικιλία προϊόντων που ίσως αλληλοκαλύπτονται σε κάποιο βαθμό, είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωση μιας εταιρείας στον ανταγωνισμό του σήμερα.

 

Κάτι τελευταίο για το X3: όπως έγραψα και σε άλλο σημείο, ετοιμάζεται ήδη ο αντικαταστάτης του, η σειρά Χ4. Βλέπεις, θα πρέπει να προλάβει τις τεχνολογικές εξελίξεις σε DSP processing αλλά και να ενσωματώσει τις βελτιώσεις σε software που ΗΔΗ έχουν οι Spider IV και Valve, και... η Μ13! Μου φαίνεται ότι μάλλον ξεχνάς πόσων ετών είναι η σειρά Χ3...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου