Προς το περιεχόμενο

Active pickups stereo jack


apo83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

Απέκτησα ένα μπάσο με active μαγνήτες το οποιο δεν παίζει γιατι εχουν βγαλει το jack, και πρεπει να ξανακολλησω. Έπείτα απο έρευνα επιβεβαιωσα οτι στο stereo jack συνδεεται και η μπαταρια που ερχεται απο τους μαγνητες.

 

Το ερωτημα μου ειναι τι καλωδιο μπαίνει για να παίξει το μπασο? Θέλει stereo καλωδιο? και αν ναι, θελει και ενυσχητη με stereo jack? Κατι δεν μου παει καλα...

Ποιο το νοημα του stereo jack αν δεν καταληξει καπου ο πολος της μπαταριας?

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το stereo jack απλά γεφυρώνει μέσω του βύσματος την τάση (απο τον ένα πόλο) απο την μπαταρία, που θα πάει στο κύκλωμα.

Οπότε, αν έχεις κάνει τις κολλήσεις σωστά, με ένα απλό καλώδιο είσαι ΟΚ!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι απο dual pickup system που μετά πάλι γεφυρώνει σε mono ή είναι απο στέρεο κιθάρα που θέλει όμως stereo ενισχυτή (μάλλον ακουστικής).

Δεν το έχω ξανασυνατήσει έτσι, καλύτερα να ακολουθήσεις τον "πατροπαράδωτο" τρόπο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κολλησα και περναει σημα κανονικα...

το προβλημα τωρα ειναι επειδη το οργανο εχει μεινει αχρησημοποιητο και δεν ξερω εγω σε τι συνθηκες εχει αρκετα μερη σκουριασμενα.

 

πρεπει λοιπον να εχουν ψιλο αρπαξει σκουρια και τα ποτενσιομενρα... ???

δειγμα ενα: δεν στριβουν φυσικα, αλλα με λιγο παραπανω ζορι

δειγμα δυο: οσο στριβουν κανουν διακοπες, χρουτσ χρουτσ :D και τετοια...  >:(

 

λεω λοιπον να επιχειρησω να τα αλλαξω... με μεγαλη προσοχη βεβαια και μπλοκακι σημειωσεων γιατι στην μεση των 4 pots υπαρχει και μια πλακετα eq - ευτηχως οχι και switch...  ;)

 

Αν δεν κανω λαθος τα ποτενσιομετρα για active μαγνητες θα πρεπει να ειναι 25K – 100K, ετσι? Αυτα που εχει πανω νομιζω οτι γραφουν 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τα ποτενσιομετρα ειναι 50Κ. Εχεις κανενα πολυμετρο να τα μετρησεις?

 

Το stereo jack οπως ειπε και ο Sats χρησιμοποιειται σαν διακοπτης για την μπαταρια! Οταν δεν παιζεις μπασο και βγαζεις το καλωδιο τοτε η μπαταρια δεν τροφοδοτει την πλακετα και θα κρατησει παραπανω διαρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω αλλα παιζει να παρω, θα μου χρειαστει στανταρ και στο μελλον...

 

Προς το παρον θα παω για 50αρια, αφου μου το επιβεβαιωνεις δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο

 

Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτού τα αλλάξεις ρίξ τους λίγο καθαριστικό επαφών (contact cleaner). Όλα τα ποτενιόμετρα κάνουν χρατσα χρουτσα με τον καιρό. Αν ρίξεις λίγο σπρέι στην τρυοπούλα είσαι οκ.

 

Το σχήμα είναι σωστό όσον αφορά τα καλώδια, αλλά το βύσμα πρέπει να είναι μόνοφωνικό. Όταν το βάλεις συνδέει το μπλέ με το κόκκινο.

 

εδιτ: το μπλε με το πράσινο

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτού τα αλλάξεις ρίξ τους λίγο καθαριστικό επαφών (contact cleaner). Όλα τα ποτενιόμετρα κάνουν χρατσα χρουτσα με τον καιρό. Αν ρίξεις λίγο σπρέι στην τρυοπούλα είσαι οκ.

 

Ναι γιατι οχι! Ισως ειναι και δυσκολο να βρεις ιδια με τα original....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παιδια καταφερα να βρω καθαριστικο... (πριν λιγο καιρο που ξαναχρειαστικα μου λεγαν κατι 25αευρα και δεν ειχα παρει)

 

Εβαλα -και πολυ μαλιστα- τα πολλα παρασητα εχουν απαλοιφθει, αν και κανει ακομα κατι κολπα (ειδικα το volume) και τα 3 απο τα 4 ποτενσιομετρα γυρναν πιο χαλαρα.

 

Υπαρχει προβλημα ομως, προφανως με τις γειωσεις, οταν ακουμπαν τα δαχτυλα στις χορδες. Κανει τρομερο θορυβο!!!

 

Καμια βοηθεια εδω?

 

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχει και ενα περιεργο συστημα με το jack, αντι να βιδωνει πανω στο σωμα ως συνηθως, βιδωνει μες στο σωμα με αποτελεσμα μεχρι να κανει ολες τις βολτες του να εχουν στριψει αρκετες φορες τα καλωδιακια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου