Προς το περιεχόμενο

Active pickups stereo jack


apo83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι ειναι και αυτο!  ;D

 

Μπαταρια εχεις βαλει? Αν δεν δουλευει η προενισχυση λογικα δεν θα ειχες και σημα.... Μηπως τελικα τα εχεις βαλει αναποδα στο τζακ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρε ενα στερεο αρσενικο τζακ βαλ'το στο βυσμα του μπασου και με το πολυμετρο δες πoιο ποδαρακι παει στο tip, πoιο στο ring και πoιο στο sleeve.

Μετα κολλα το καλωδιο του σηματος στο tip, το μαυρο καλωδιο της μπαταριας στο ring και το καλωδιο της γειωσης στο sleeve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευουν πλεον και τα τρια ποτς., το τεταρτο οχι, δεν ξερω τι κανει στην τελικη...

 

Το volume ανοιγοκλεινει κανονικα, ΑΛΛΑ! Αν και το εχω αντικαταστισει που σας ειπα κανει τους θορυβους που εκανε και το παλιο ???, οποτε ειμαι παλι στην αρχη :-\!!!

Για να σας προλαβω, το καινουριο ειναι 25αρι που βαζουν στους EΜG active, με μικτο κασωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαφες-κολλησεις.... τσεκαρε τα οσο πιο καλα μπορεις.

 

Τα υπολοιπα ποτς τα καθαρισες με κανενα σπρευ?

 

Φανταζομαι εχεις 1 volume, 1 blend, 1 bass και 1 treble.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα volume, ενα που δουλευει ως switch (0-brdge, 10-neck), και 2 που μαλλον ειναι tone για τους 2 μαγνητες.

 

Τα εχω καθαρισει ολα, και εχω φερει βολτες πολλες φορες..

 

Οταν ακουμπαω τις χορδες επισης τωρα προσεξα οτι αυξανεται το hum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ακουμπάς τις χορδές κι αυξάνει το hum σημαίνει απλά ότι υπάρχει κάπου μία ένωση/βραχυκυκλωμα του θετικού του σήματος ή και του θετικού των μαγνητών με  τη γείωση. Η γείωση ενώνεται και με τη γέφυρα του μπάσσου σου, αρα με τις χορδες. Ψάξε τα καλώδια, τις ενώσεις και την πλακέτα για ηλ.διαρροή προς τη γείωση, με το πολύμετρο στο beeper. Ύποπτο καταρχας είναι το pot που υπολειτουργεί. Αλλιώς μπορεί σε κάποιο καλώδιο να έχει φθαρεί η εσωτερική μόνωση του(ειδικά με τις πολλές κολλήσεις) και να ενώνεται το πλέγμα(μπλεντάζ) της γείωσης του με το καλωδιάκι του θετικού πόλου του. Ή και στους μαγνήτες(η) μπορεί να υπάρχει καποια ένωση γης-θετικου. Ή  αν έχει το μπάσσο σου μόνωση μ αλουμινόχαρτο/αγώγιμη μπογιά στο cavity των ηλεκτρικων, μπορεί κάπου να ακουμπά ο θετικός κι η γείωση. Check 'em all, τα πάντα all!

Σίγουρα πρέπει και να "φυσήξεις" με σπρέυ τα pots που δεν αποκρίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, θα κατσω να αλλαξω το ground/hot που παει απο το volume στο  jack μηπως οπως λες απο τα πολλα κοψε-κολλα-ξεκολα διμηουργουν προβλημα.

 

Στο μεταξυ αξιωθηκα να παρω ενα stereo male να τσεκαρω με το πολυμετρο.

Δεν μου τα λεει καλα ομως...!!!!

Τα 2 κανουν επαφη και με το middle και με το tip ενω και τα τρια κανουν με το ground του male!!!!

ειλικρινα οτι ήξερα (και δεν θεωρω οτι ξερω και λιγα) τα ξεχναω!!!

 

Τι να πω θα δοκιμασω να βαλω ενα φυσιολογικο jack να δω τι θα κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε την μπαταρια!  ;D

 

Κανονικα πρεπει να ξεκολλησεις και τα καλωδια απο το θυληκο.... για να δεις ποιο ειναι το ring!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, την εβγαλα, δεν το ειχα φανταστει αυτο, ηδη πολλα εχω μαθει αν σκεφτεις οτι πριν καμια βδομαδα δεν ηξερα καν πως δουλευουν οι active μαγνητες... ;D

 

Τωρα τα μπιπ δουλευουν οπως πρεπει... οι συνδεσεις ηταν σωστες.

 

Παρατηρησα κατι αλλο ομως: τραβωντας το ενα καλωδιακι απο το jack, μηπως δεν ειχε κολλησει κατι και δεν εκανε επαφη, ανακαληψα οτι εκανε διακοπες. Το καλωδιο ηταν κολημενο μια χαρα, το σιδερακι (δεν ξερω πως το λενε) του jack ομως φαινεται να μην στεκει καλα... Μαλλον το jack εχει προβλημα και παιδευομαι τζαμπα!

 

Αυριο θα το αλλαξω με ενα φυσιολογικο να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου