Προς το περιεχόμενο

Θελω να μειωσω την αποσταση των χορδων απο τα ταστα


vasmav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

ειμαι καινουργιος και αγορα προσφατα μια ακουστικη κιθαρα μεσω net. Οταν την παρελαβα ομως διαπιστωσα οτι υπαρχει πολυ μεγαλο κενο μεταξυ χορδων και ταστιερας. Μπορω να την παω καπου να μου την φτιαξουν?(θεσσαλονικη) αν ναι ποσο θα κοστισει αν γνωριζετε, και επισης αν θα μπορουσα ισως να το διορθωσω μονος μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης αν θα μπορουσα ισως να το διορθωσω μονος μου?

Tον καβαλαρη μπορεις να δοκιμασεις να τον 'φας' σιγα σιγα απο κατω χωρις

μεγαλο ρισκο. Σχεδον σιγουρα ομως ουτε το nut θα ειναι σωστα κομμενο,

χωρις ειδικα εργαλεια αυτη η δουλεια δεν γινεται. Αν εχεις χρονο και υπομονη

να δουλεψεις τον καβαλαρη προσεκτικα, δοκιμασε το. Αν και παλι δεν σε βολευει

θα χρειαστει επαγγελματιας για το nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλεις είναι καλό σετάρισμα... ;)

 

Διάβασε κατ'αρχήν το άρθρο του Superfunk για το σετάρισμα κιθάρας, από το οποίο σε ενδιαφέρει το μέρος που μιλάει για τη ρύθμιση της ''βέργας''...

 

Οι ακουστικές κιθάρες, τη βίδα για τη ρύθμιση του truss rod (βέργα), την έχουν συνήθως στο τέλος της ταστιέρας, μέσα στο ηχείο της κιθάρας...Με ένα ειδικό allen κλειδάκι, ρυθμίζεις με μικρές και προσεκτικές κινήσεις τη βέργα, έως ότου να πετύχεις το επιθυμητό ύψος χορδών...

 

Επίσης δώσε προσοχή και στο nut, για το οποίο μιλάει το άρθρο.

 

Εάν δεν είσαι τόσο οικείος με κάτι τέτοιο, είναι καλύτερα να βοηθηθείς από έναν τεχνικό.

 

Καλή δουλειά! 8)

 

(με πρόλαβε ο bihlas...πρέπει να δεις και αυτό με το καβαλάρη..)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες όταν βγαίνουν από το εργοστάσιο πάντα είναι "ψηλά".Υποτίθεται πως το πρώτο σετάπ γίνεται δωρεάν ,από το μαγαζί που την πήρες.

Λόγω ίντερνετ όμως θα πρέπει να την πας σε μάστορα,(εφ' όσον δεν είσαι εξοικειωμένος)όπως σού είπαν και τα παιδιά.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Μηπως γνωριζει καποιος και ποιο μπορει να ειναι το κοστος για κατι τετοιο?

 

P.S Μολις διαβασα και το αρθρο του superfunk αλλα οντως μαλλον απευθυνεται σε πιο πεπειραμενους απο οτι ειμαι εγω...ετσι αν μπορειτε να προτεινετε και καποια καταστημα στη θεσσαλονικη θα ημουν ευγνωμων καθως πραγματικα δεν εχω ιδεα...  :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Μηπως γνωριζει καποιος και ποιο μπορει να ειναι το κοστος για κατι τετοιο?

 

Στην Αθηνα ειναι καπου στα 50 ευροπουλα..ενταξι σιγουρα υπαρχουν και πιο φτηνα...αλλα ειναι καπου εκει...

 

Παντως...οσες φορες πηγα τις κιθαρες μου για σετ απ...η δουλεια του μαστορα...αξιζε καθε ευρο-λεπτο... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S Μολις διαβασα και το αρθρο του superfunk αλλα οντως μαλλον απευθυνεται σε πιο πεπειραμενους απο οτι ειμαι εγω...ετσι αν μπορειτε να προτεινετε και καποια καταστημα στη θεσσαλονικη θα ημουν ευγνωμων καθως πραγματικα δεν εχω ιδεα...  :'(

 

Ειδικά πάντως για την ακουστική, οι επεμβάσεις που θα χρειαστεί ίσως να κάνει ο μάστορας (nut, καβαλλάρης) δεν θα χρειαστεί να επαναληφθούν (εκτός αν φαγωθούν τελείως με το χρόνο, ή αλλάξεις σε πολύ μεγαλύτερο πάχος χορδών (οπότε θα χρειαστεί να ξαναχαραχτεί το nut).

 

To μόνο που χρειάζεται να μάθεις να κάνεις στην ακουστική, είναι να ρυθμίζεις τη βέργα, όποτε και εάν χρειάζεται. Θα πρότεινα, αν την πας σε τεχνικό, να του ζητήσεις να σου δείξει πως γίνεται, δεν είναι και αστροφυσική.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρυθμισω την βεργα νομιζω πως το καταλαβα και το εχω... :) αλλα για τον καβαλαρη πως θα τον βγαλω για να τον τρυψω και μετα πως θα το ξανακολλησω?

Ειναι ευκολο ή παιζει να διαλυσω την κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καβαλαρης (το κρεμ πλαστικο) δεν ειναι κολλημενος. Το αντιστοιχο saddle της

ακουστικης, οχι η γεφυρα (το ξυλινο). Εμμ... βασικα δεν ξερω πως λεγονται :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα σου πρότεινα να πειράξεις καβαλαρηδες κλπ.

 

καλύτερα πήγαινε την σε ένα καλό μάστορα για πρώτη φορά, και μετά όπως λεει και ο TGL το μόνο που θα χρειαζεται να πειράζεις όταν χρειαστεί ειναι το truss rod που είναι εύκολη δουλεια.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου