Προς το περιεχόμενο

Αυτο ειναι shredding...


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα στην ευρυτερη περιοχη της Μακεδονιας (ναι ελληνικης και....ξενης.... :-*)  αυτη η μουσικη  ειναι εξαιρετικα δημοφιλης (πολυ πιο δημοφιλης απο οτι ειναι στην υπολοιπη Ελλαδα),με αποτελεσμα βεβαια στα γειτονικα κρατη να ειναι σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο απο οτι εδω,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι και στην Ελλαδα δεν υπαρχει πολυ πραμα (παντως τετοια επιπεδα τεχνικης και εκτελεσης απλα δεν υπαρχουν στη χωρα μας).

 

Μια βασικη διαφορα ειναι οτι στις αλλες χωρες οι περισσοτεροι "ηλικιωμενοι" μουσικοι αυτου του ειδους εχουν ΚΑΙ κλασσικη παιδεια (και τεχνικη βεβαια) μια και οι περισσοτεροι ειχαν μεγαλωσει πισω απο το...σιδηρουν παραπετασμα οπου φυσικα ηταν δωρεαν & ετσι παρα πολλοι εσπευσαν να το εκμεταλευτουν.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πόσο τεράστια εκπομπή το Night Music.

Έπαιξε πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη ο Papazov.

Τέλη Σεπτέμβρη, αλλά κάτι τέτοια περνάνε απαρατήρητα.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο τεράστια εκπομπή το Night Music.

Έπαιξε πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη ο Papazov.

Τέλη Σεπτέμβρη, αλλά κάτι τέτοια περνάνε απαρατήρητα.

 

 

Και απ'ότι φαίνεται και από τα μέλη του Noiz περνάνε απαρατήρητα, καθώς τα μισά post σ'αυτό το thread ήταν post-σαβούρα.  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να μην έχουμε παιδεία, αλλά να μην μπορούμε να απευθυνθούμε και κάπου για να την αποκτήσουμε (τη δική μας παράδοση) είναι ντροπή.

 

Μπορεί να είμαι τελείως λάθος, αλλά η άποψή μου είναι ότι η "λύση" θα (πρέπει να) έρθει από... Έλληνες Vai! (τηρουμένων των αναλογιών έτσι?).

 

Εννοώ instrumentalistες, σε διάφορα όργανα, που να παίζουν κάποιο είδος μοντέρνου fusion, και θα καθίσουν να μελετήσουν από κοντά τέτοιες μουσικές ώστε να τις προσαρμόσουν στο δικό τους μουσικό ιδίωμα. Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε γελοιότητες τύπου "πετάμε μια κρητική λύρα στο σκυλοπόπ κομμάτι μας, και το περνάμε σαν ethnic άποψη".

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Οι περισσοτεροι που δειχνουν να το εχουν κανει παντως, ισως ειναι εξεζητημενοι σαν καθηγητες, επειδη ως μουσικοι ειναι αρκετα επιτυχημενοι (και οικονομικα εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στην ευρυτερη περιοχη της Μακεδονιας (ναι ελληνικης και....ξενης.... :-*)

 

"ξένης" μόνο γεωγραφικά,μην ξεχνιόμαστε.

 

Θύμισε μου να βρω και να σου δώσω (ή ψάξε να βρεις) να ακούσεις Γιαννάκη Ζλατάνη από την Έδεσσα,εκεί να δεις shredding,tapping σε κλαρίνο...the works  ;)

 

edit:

 

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Οι περισσοτεροι που δειχνουν να το εχουν κανει παντως, ισως ειναι εξεζητημενοι σαν καθηγητες, επειδη ως μουσικοι ειναι αρκετα επιτυχημενοι (και οικονομικα εννοω)

 

Βασικά δεν εννοούσα τόσο σαν καθηγητές, αλλά σαν πηγές (από ηχογραφήσεις/συναυλίες) τις οποίες θα μελετήσει κάποιος μόνος του. Τώρα, αν βρει και κάποιον που να μπορεί να παίξει το ρόλο καθηγητή, ακόμα καλύτερα. Και 5 πράγματα να σου πουν τέτοιοι άνθρωποι χαμένος δεν βγαίνεις.

 

Στο Μουσικό Σχολείο που πάει η κόρη μου υπάρχουν "εμπειροτέχνες" καθηγητές παραδοσιακών οργάνων που μπορούν να συνδιάσουν αρκετά καλά το "παραδοσιακό" με το "μοντέρνο" στην διδασκαλία τους. Hint: παρακολουθείστε καθώς πολλά από αυτά τα "παιδιά των μουσικών σχολείων", αποφοιτώντας, θα κάνουν την έκπληξη στην ελληνική μουσική σκηνή/δισκογραφία. Εδώ και 1-2 χρόνια μόλις, αποφοιτά η πρώτη γενιά που είχε εξαρχής επαφή με σύγχρονες εφαρμογές στην μουσική τεχνολογία. Αυτά που έχω ακούσει εγώ πάντως, με έχουν αφήσει τελείως μ@λ@κ@.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hint: παρακολουθείστε καθώς πολλά από αυτά τα "παιδιά των μουσικών σχολείων", αποφοιτώντας, θα κάνουν την έκπληξη στην ελληνική μουσική σκηνή/δισκογραφία. Εδώ και 1-2 χρόνια μόλις, αποφοιτά η πρώτη γενιά που είχε εξαρχής επαφή με σύγχρονες εφαρμογές στην μουσική τεχνολογία.

 

Mπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Γιατί εγώ θυμάμαι από τον καιρό που ήμουν στο γυμνάσιο (το '90 περίπου), είχα πολλούς φίλους στο ωδείο μου που πήγαιναν σε μουσικό σχολείο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ιvo εμφανιστηκε πολυ προσφατα στην Θεσσαλονικη, στα πλαισια του Jazz Festival στο Μυλο...δυστυχως λογω αρωστιας & ανειλημενων υποχρεωεων εκεινη την περιοδο απειχα απο ολοκληρο το φεστιβαλ και δεν τον ειδα.

 

Θεωρω οτι τετοιες μουσικες εχουν -αν κατσεις να τις μελετησεις- τεραστιο ενδιαφερον...ισως και σαν Βορειοελλαδιτης να ειμαι πιο συνηθισμενος σε τετοια ακουσματα και για αυτο να μου φαινονται ενδιαφεροντα ενω σε αλλους ακουγωνται σαν εκτρωματα.

 

Το δυσαρεστο ειναι αυτο που ανεφεραν και τα παιδια πρωτυτερα: δεν προωθουνται αυτες οι μουσικες, δεν υπαρχει ευκολα προσβασιμο υλικο να μελετησει καποιος, οι ανθρωποι που ασχολουνται με τετοια ειδη λιγοστευουν μερα με τη μερα...

 

Ενα αλλο ομως "προβλημα" σχετικα με τις συγκεκριμενες μουσικες ειναι η αντιμετωπιση τους απο μεγαλο μερος της συχρονης ελληνικης κοινωνιας...οποιος ασχολειται με τετοιες μουσικες κερδιζει συχνα και την ταμπελα του βλαχου-απολιτιστου-χτες κατεβηκε απο το χωριο του αυτος. Θεωρουνται...κατωτερες, για καποιο ανοητο λογο, και οι ακολουθοι τους αντιμετωπιζονται συχνα ως γραφικοι. Τραγελαφικο θα ελεγα, ειδικα αν σκεφτεις οτι αυτες οι μουσικες αποτελουν σημαντικο μερος της δικης μας μουσικης κουλτουρας. Ισως επειδη ειναι δικες μας (σε ενα βαθμο) να προσπαθουμε και να τις "εξαλειψουμε"...καθε πινελια ξενης παραδοσιακης μουσικης αντιμετωπιζεται ως ethnic ψαξιμο, η βαλκανικη μουσικη ομως ειναι για τα χωρια.

 

Τα τελευταια χρονια αρχιζει να αλλαζει αυτο λιγο, καθως πλεον θεωρειται in και ψαγμενος οποιος ακουει Bregovich και Papasov και αρχιζουν να κινουνται προς αυτες τις μουσικες και ατομα απο το χωρο της jazz (που σε αυτη τη χωρα των 11 εκατομυριων κατοικων, σημαινει ενα ματσο ανθρωποι που μετα βιας γεμιζουν 2 πουλμαν).

 

Ας ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου