Προς το περιεχόμενο

Αυτο ειναι shredding...


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν μου αρκει πρεπει να σε... αποτελειωσω... ;D ;D

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπλιαχ, τι κουταμαρες ειναι αυτες. Ουτε καν προσεξα το σρεντινγκ, που δεν ειναι συνωνυμο του ανουσιου αλλα της ταχυτητας, τουλαχιστον οπως το χρησιμοποιω εγω, αλλα το ποσο ανουσια ειναι αυτα τα παιξιματα. Γεματα τυποποιημενες φρασεις και αυτα τα διανθισματα ξανα και ξανα και ξανα...

 

Υπαρχουν δυο ενδεχομενα γιατι με απωθουν, ειτε δεν ειμαι αρκετα εξυπνος και ανεπαρκης να ακολουθησω το φρασαρισμα και εν τελει τι θελουν να μου μεταδωσουν, ειτε πραγματι παιζουν τεχνικα, μεσα στα πλαισια του να μην ειναι φαλτσοι και αχρονοι, χωρις ομως να κατασκευαζουν μουσικες ιδεες που μπορω να ενστερνιστω.

 

Να'ναι καλα λεω εγω οι μαυροι μουσικοι που μας ανοιξαν τα ματια. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπλιαχ, τι κουταμαρες ειναι αυτες.

 

σεμνα ΜΠΕΜΠΕΚΟ !(clopyright eye...) ;D

 

 

, ειτε δεν ειμαι αρκετα εξυπνος και ανεπαρκης να ακολουθησω το φρασαρισμα

 

Συ ειπας... ;D ;D

 

 

Να'ναι καλα λεω εγω οι μαυροι μουσικοι που μας ανοιξαν τα ματια.

 

δηλ.για να καταλαβω θεωρεις οτι εχει περισσοτερα ΚΟΙΝΑ με τους μαυρους παρα με αυτους? :o

 

δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα σχεδον τα ιδια πραγματα,απλα λιγο λιγοτερο τεχνικα παιγμενα,ακουν και παιζουν ολοι οι κατοικοι της Βορειας Ελλαδας....εδω και αιωνες.

 

 

αλλα της ταχυτητας

 

ε για ταχυτητα μιλαω και εγω στο τελευταιο κλιπ καπου κοντα στο 8.00 ο παιχτης παιζει 20 νοτες (η μαλλον χτυπηματα στο ακκορντεον) μεσα σε ΕΝΑ δευτερολεπτο!ΠΟΣΟ πια γρηγοροτερα θελεις ? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O papazof επαιξε στην Αθηνα πριν κανα μηνα ...θεωρειται παγκοσμια φιγουρα σε αυτο που κανει ....παιζει σε γαμους και πανυγιουργια..

το χειροτερο του ειναι οπως λεει να μπαινει στο στουντιο γιατι δεν εχει επαφη με τον κοσμο του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ειχα δει για πρωτη φορα στο Central Park στη Νεα Υορκη ,πρεπει να ειχε μαζεψει καμμια εκατοσταρα χιλιαδες κοσμο.... ;D καλα τα παει στη χωρα των....μαυρων (που μας ανοιξαν τα ματια...) ο ....Βαλκανιος... ;D

 

εχει κανει και πολλες εμφανισεις στα μεγαλυτερα Αμερικανικα τηλεοπτικα shows (Letterman,κτλ) & φυσικα στην Ευρωπη ειναι εξαιρετικα δημοφιλης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πλέον εντυπωσιακό είναι η αίσθηση της ρυθμικής αγωγής όλων των μουσικών της μπάντας, και το πως μπορούν να αλλάζουν για πλάκα από το ένα (εξωφρενικό) μέτρο στο άλλο.

 

Κατά τα λοιπά, η μουσική αυτή είναι πολύ πολύ πιο κοντά στη δική μας παραδοσιακή (βαλκανική γαρ) από τα "εν-δυο, εν-δυο" εμβατήρια των κεντροευρωπαίων, και θα έπρεπε να μας είναι πιο οικεία. Αλλά εδώ ψάχνω να βρω ντράμμερ που να μπορεί να κρατήσει αξιοπρεπώς ένα 7/8 (και ούτε καν... ρέγγε... :P), τι να λέμε...  ::)

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Vai στον τελευταίο στούντιο δίσκο του έχει ένα κομμάτι επηρεασμένο άμεσα από τον Ivo και τη μπάντα του, τους οποίους θεωρεί monster players.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλέον εντυπωσιακό είναι η αίσθηση της ρυθμικής αγωγής όλων των μουσικών της μπάντας, και το πως μπορούν να αλλάζουν για πλάκα από το ένα (εξωφρενικό) μέτρο στο άλλο.

 

Κατά τα λοιπά, η μουσική αυτή είναι πολύ πολύ πιο κοντά στη δική μας παραδοσιακή (βαλκανική γαρ) από τα "εν-δυο, εν-δυο" εμβατήρια των κεντροευρωπαίων, και θα έπρεπε να μας είναι πιο οικεία. Αλλά εδώ ψάχνω να βρω ντράμμερ που να μπορεί να κρατήσει αξιοπρεπώς ένα 7/8 (και ούτε καν... ρέγγε... :P), τι να λέμε...  ::)

 

 

+1000

 

Οχι μονο στο μετρο αλλαζουν, αλλα και στο τεμπο, και ΟΛΟΙ μαζι !

 

Η χειρότερη πλευρά στο 2ο που λες είναι οτι δεν υπαρχει καποιος καθηγητης να σου δειξει τετοια πραματα στα ωδεία, γιατί όλοι είναι από berklee ή MI κοκ.

 

Ειχα γνωρισει εναν καταπληκτικο Φλωρινιωτη κλαρινετίστα στο στρατό που έπαιζε τις κάλτσες του και μπορούσε να αυτοσχεδιάσει πάνω σε οτιδήποτε. Ε, εκεί ντράπηκα να τον ρωτήσω οταν μου περιεγραφε τι κανει, αν εννοεί Locrian ή b5, γιατι ο ανθρωπος επαιζε μουσική, όχι σχηματα. Είναι κρίμα να μην έχουμε παιδεία, αλλά να μην μπορούμε να απευθυνθούμε και κάπου για να την αποκτήσουμε (τη δική μας παράδοση) είναι ντροπή.

 

Παντως αν ενδιαφέρεται να ακούσει κάποιος ελληνική τέτοια μουσική, μπορεί να ψαξει για την μπάντα της φλώρινας , στην οποία παίζουν και οι δημοφιλείς από τη συγχρονη δισκογραφία, Παντελής Στόικος και Φλώρος Φλωρίδης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου