Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το χειρότερο Gear που έιχατε ποτέ και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vox Satchurator...Το πεταξα 1,5 μερα μετα.

Να πω την αλήθεια αυτό το πετάλι ήταν ο λόγος που άνοιξα το thread :-)

Το έχω και το λατρεύω γιατί δίνει ήχο satch (και ο εξοπλισμός μου είναι σκ*τα).

Η δεν το δοκιμάσατε πρίν το πάρετε ή είμαι περίεργος στα γούστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχει νόημα να γράφουμε εδώ το low budget gear που αγοράσαμε σε κάποια φάση (συνήθως στο ξεκίνημά μας), αφού γνωρίζαμε τι αγοράζαμε, λεφτά δεν είχαμε, την πλάκα μας θέλαμε να κάνουμε....

Γι'αυτό και αναφέρω το gear που αγόρασα "στα σοβαρά" και δεν μου βγήκε καλό, και αυτό είναι ένα και μόνο (και το έχω γράψει εδώ κι άλλες φορές στο παρελθόν): Tο RMC picture wah! Και είναι το χειρότερο όχι για τον ήχο του (που ήταν καλός) αλλά για την απαράδεκτη ποιότητα κατασκευης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Fender stratocaster του 73 natural ιδια με του Blacmoore που ειχε τζαμαρει και με τους AC/DC.

7 κοματια ειχαν κολησει οι αθεοφοβοοι για να φτιαξουν το σωμα και ζυγιζε κι ενα τονο!!!

Μαλλον απο την πολύ κολα ;D ;D ;D

 

Απο FX σιγουρατζα πρωτο το αξεπεραστο  ;D ;D ;D zoom 505 και ακολουθει το πρωτο απο τα Pandora της Korg που τοχα παρει και στο στουντιο ( εκει να δεις γελια  ??? ) οταν μπηκα να γραψω τον πρωτο μου δισκο , εχοντας σκοτωσει προ πολλου πανω απο 30-40 καρασυλεκτικα πλεον αναλογικα πεταλακια.

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

9002.jpg

 

ZOOM 9002.

 

(Έπρεπε να λέγεται ΤζίΤζιτεκ  ;D )

 

 

Απο FX σιγουρατζα πρωτο το αξεπεραστο  ;D ;D ;D zoom 505

 

Βλεπω η zoom εχει μεχρι στιγμης εξαιρετικες επιδοσεις στο παρον thread.  ::) ::) ::) ::) ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα το 86 έναν φτηνό ενισχυτή ανατολικής γερμανίας, μάρκας regent, από το Λυρικόν (που αν δεν κάνω λάθος έχει κλείσει, τότε ήταν μεγάλο και τρανό)  50.000δρχ. τότε

 

μου έβγαζε πρόβλημα ήχου, και μάλιστα σοβαρό, το πήγα πίσω το βαρίδι 3 φορές μέχρι να το βγάλει το πρόβλημα και στο μαγαζί και να το παραδεχθούν και να το αλλάξουν (σχισμένο μεγάφωνο)

 

μετά αγόρασα ένα πετάλι DOD απ' αυτούς, και ο ενισχυτής μικροφώνιζε πολύ άσχημα, τελικά ήταν το μάπα καλώδιο που έφταιγε

 

πικράθηκα τόσο εκείνο το καλοκαίρι που απλά μου κόπηκε η όποια διάθεση

 

αυτό που έμαθα είναι πως αν δεν έχεις έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει στις πρώτες αγορές, και με τέρμα συμπιεσμένο budget, κινδυνεύεις να απογοητευτείς από τα πρώτα μέτρα του δρόμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peavey Profex:πολύ καλό πολυεφέ με τρελή ευελιξία για την εποχή του(τα εφφέ σε σειρά ή παράλληλα και κυριολεκτικά όπου τα ήθελες πηγαίνανε-φαντάσου drive μετά από reverb 0χα0χ0αχα00α) αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ drive.Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα το αντάλλαξα με ένα ADA MP1(ούτε αυτο μου άρεσε αλλά άρεσε στον αδελφό μου και το κράτησε αρκετό καιρό)

Marshall Anniversary 6101 Combo(με blue επένδυση :P):τόσες λάμπες για τέτοιο ήχο??????????????Ενας γνωστός Ελληνας κιθαρίστας το χρησιμοποιεί πλέον και είναι και πολύ ευτυχισμένος από όσο ξέρω.Μάλλον για μένα δεν ήταν πάντως το μασίνι τελικά

 

Ibanez Proline series Custom(walnut,καπακι πανω και κάτω στο σώμα και alder ή κάτι τέτοιο στο κέντρο,maple neck ebony fretboard,παλιό edge τρέμολο):δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα όργανο βγήκε τόσο compressed σε όλο το φάσμα του.Και το χειρότερο,ακουγόταν και ψιλομπάσο σε χροιά.Άλλαξα και μαγνήτες δέν ερχόταν με τίποτα και την έκανα πάσα σε ένα γνωστό που του άρεσε.

Και πολλά ακόμα που δεν(θέλω να) θυμάμαι.

Πλέον πάντως που ούτε μελετάω ούτε παίζω με τις ώρες νομίζω έχω γίνει πιο επιεικής με το gear γενικώς.Τα πιό πολλά όργανα μου φαίνονται υπεραρκετά και ένας συμπαθητικός drive και καθαρός ήχος αρκούν να με κάνουν ευτυχισμένο  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rocκtron chameleon 2000. Αίσχος και ντροπή. Αισχρά drive και τα εφε μούφες. 2000 οι φορές που κοπάνησα το κεφάλι μου στον τοίχο που το πήρα. Έκανα να τον δώσω, αλλά μετά από λίγο καιρό το απέσυρα καθώς λυπήθηκα όποιον το έπαιρνε. Ακόμη το έχω κάπου σε μια γωνιά πεταμένο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digitech GNX4.... ειχα δωσει κοντα στα 1000 ευρω με το που πρωτοβγηκε  :'( :'(

 

Στα 2 χρονια που το ειχα, δεν εφτιαξα ουτε ενα ηχο της προκοπης (δεν το συζηταμε για τους ηδη υπαρχοντες ηχους... αισχος) το ξεφορτοθηκα αλλα εχασα τα 3/4 των χρηματων.

 

 

Line6 variax 300

 

Ξερη και ανοστη κιθαρα, οι ηχοι δεν ειχαν καμια σχεση με την πραγματικοτητα, αν της εβαζες μπαταριες (6 ΑΑ παρακαλω) σε μιση ωρα τις μαμουσε, και μετα αναγκαζοσουν να βαλεις ενα ενδιαμεσο μετασχηματιστη που της εδινε ρευμα μεσο του δικου της καλωδιου.

Ευτιχως εφυγε κι αυτη...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου